Haftanın sağlık röportajı: Dr. Hakan Güveli ile besin intoleransı üzerine

Herkese yeniden merhaba! Bu yazımda besin intoleransı hakkında merak edilen her soruya cevap oluyoruz. Peki akıllardaki ilk soru, besin intoleransı nedir?

Gıda intoleransı, gıda alerjilerinden daha yaygındır ve bağışıklık sisteminden kaynaklanmaz. Belirtiler kendini alerjilerde olduğundan daha yavaş gösterir ve intoleransınız olan gıdayı tükettikten saatler sonra bile başlayabilir. Gıda intoleransı semptomları birkaç saat sürebilir ve hatta bu süre ertesi güne kadar ya da daha fazla uzayabilir. Bir ya da birkaç gıda türüne karşı intoleransınız olması oldukça sık karşılaşılan bir durumdur.

Kilo, alerjiler, geçmeyen ishaller, egzama ve zona gibi hastalıklar sonucu besin intoleransı testine başvurulur. Besin intoleransı uzman kontrolünde olduğu sürece sağlığa destekleyici bir durumdur. Bu konu hakkında daha fazla merak ettiğiniz bir şey varsa YouTube kanalımdan izleyebilirsiniz.

BESİN İNTOLERANSI – Nedir, Belirtisi, Tedavisi | Aslı Aybars

Bir sonraki yazıma kadar sağlıkla kalın!

İlginizi çekebilir: Haftanın sağlık röportajı: Beslenme uzmanı Gizem Sevin ile diyet üzerine

Aslı Aybars
Sanatçı bir aileye doğduğum için olsa gerek kendimi bildiğimden beri hep tiyatrocu olmak istedim. Tüm arkadaşlarımı toplar kendimizce oyunlar çalışır tüm komşulara gösterimizi duyurur ... Devam