Haftanın sağlık röportajı: Dr. Banu Taşçı Fresko ile gluten tüketimi üzerine

Herkese merhaba! Son günlerde sosyal medya “şekeri ve gluteni bıraktım” deyip fotoğraflarını paylaşanlarla doldu. Peki bu gluten gerçekten bırakılması gereken bir şey mi?

Ailenizde kilo, guatr, fibromiyalji, migren gibi hastalıklar yoksa arada sırada gluten kullanabiliyoruz. Ama bu ve bunun gibi hastalıklar varsa kesinlikle uzak durulması gereken bir şey.

Evet uzak durmamız gerekiyor ama neden? Bu gluten nedir? Gluten, ekmek yapımı esnasında oluşan hamurun ağsı yapısını oluşturan, yani hamurun güçlü yapısından sorumlu olan proteindir. Gluten olmadan ekmek mayalanmaz ve kabarmaz. Poğaçalar, börekler, ekmekler, hamur işi yiyeceklerin içinde gluten bolca bulunmaktadır.

Bunların dışında karabuğday ekmeği yiyebiliriz. Gluten alışkanlığı olan birinin direkt olarak bırakması zaten imkansız ama önce ekşi mayalı olan siyez ekmeğine, daha sonra da karabuğdaya geçebilirsiniz. Zaten daha sonrasında glutene ihtiyaç bile duymayacaksınız.

GLUTEN NEDİR, GLUTENİN YARARLARI VE ZARARLARI NEDİR? | Aslı Aybars

Bu konuyla ilgili detaylı bir video çektim. YouTube kanalımdan izleyebilirsiniz. Bana, Instagram adresimden ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın, sevgiler!

İlginizi çekebilir: Haftanın sağlık uzmanı röportajı: Dr. Banu Taşçı Fresko ile fibromiyalji üzerine

Aslı Aybars
Sanatçı bir aileye doğduğum için olsa gerek kendimi bildiğimden beri hep tiyatrocu olmak istedim. Tüm arkadaşlarımı toplar kendimizce oyunlar çalışır tüm komşulara gösterimizi duyurur ... Devam