Haftanın sağlık uzmanı röportajı: Dr. Banu Taşçı Fresko ile fibromiyalji üzerine

Herkese yeni bir günden merhaba! Ağrıları olan sevgili okurlarım bu yazım tam size göre. Dr. Banu Taşçı Fresko’yla fibromiyalji üzerine konuştuk.

Fibromiyalji bir ağrı sendromudur. Bu sendrom, uyku bozukluğu, kaslarda yaygın ağrı ve hassasiyet, aşırı yorgunluk, halsizlik ve sabah tutukluğu ile kendini belli eden kronik yumuşak doku romatizmal ağrı sendromudur. 6 aydan uzun sürmesiyle birlikte hastaların günlük yaşamlarını çokça da etkileyen bir hastalıktır.

Muayene sırasında ağrıyan bölgelerde sertlik de olduğunda hekimler tanıyı koyuyorlar. Romatizmal hastalıklar içerisinde en sık karşılaşılan ikinci hastalık olan fibromiyalji kadınlarda erkeklere göre üç kat daha sık görülmektedir.

Fibromiyalji belirtilerinin farklı hastalıklarla karıştırılma olasılığı ise oldukça yüksek olup doğru teşhis koyulamadığında bir süre sonra yeniden başlayabilir.

Fibromiyaljinin en iyi tedavi yöntemi ise kesinlikle yürüyüş. Yürüyüş zaten her derde deva değil mi? Buna ek olarak pilates yapmanız çok iyi olacaktır.

Fibromiyalji Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır? | Aslı Aybars

Detaylı bilgiler için YouTube kanalımdaki videoma beklerim. Bana Instagram adresimden ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın!

İlginizi çekebilir: Haftanın sağlık uzmanı röportajı: Prof.Dr. Barış Ata ile yumurta dondurma ve toplama üzerine

Aslı Aybars
Sanatçı bir aileye doğduğum için olsa gerek kendimi bildiğimden beri hep tiyatrocu olmak istedim. Tüm arkadaşlarımı toplar kendimizce oyunlar çalışır tüm komşulara gösterimizi duyurur ... Devam