Haftanın güzellik röportajı: Prof. Dr. Gonca Gökdemir ile botoks üzerine

Merhaba! Yine çok popüler olan, genci yaşlısı herkesin ilgilendiği bir konuyla geldim bugün: Botoks. Haliyle yaşlanıyoruz ve kırışıklıklarımız çoğalıyor.

Yüzümüzde duygularımızı mimiklerimizle ifade ediyoruz ama bazen öyle insanlar oluyor ki mimik yok. İşte bunların hepsi botoks. Botoks; “Clostridium botulinum” isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir proteindir. Bu protein, aslında çok uzun zamandır göz ve nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Kırışıklıkları gidermek amacıyla ise 10 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde kozmetikte kullanıma girmiştir. Botoks; orta ve derin kırışıklıkları gidermede cerrahi olmayan, kozmetik bir ürün olarak kabul edilmektedir. 2002 yılında Amerikan Gıda ve İlaç yönetimi Kurumu (FDA) tarafından kozmetik kullanımına onay verilmiştir. Şu ana kadar yalnızca ABD’de bir milyon uygulama yapılmıştır. Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Topluluğu tarafından ise Botoks, 2002 ve 2003 yıllarında hekimlerin uyguladığı cerrahi ve cerrahi olmayan kozmetik işlemler içinde “en popüleri” olarak değerlendirilmiştir.

Botoksu yalnızca güzellik olarak algılamamak gerekiyor. Fibromiyaljide, göz hastalıklarında, fizik tedavi ve genel cerrahi gibi yerlerde de kullanılmaktadır.

BOTOKS (Uygulamalı) – Nedir, Nasıl Yapılır, Hangi Bölgelere Yapılır, Acıtır Mı | Aslı Aybars

Uygulamalı olarak anlattığımız botoks videomuzu YouTube kanalımdan izleyebilirsiniz. Hoşça kalın!

İlginizi çekebilir: Haftanın güzellik röportajı: Gonca Gökdemir ile somon DNA üzerine

Aslı Aybars
Sanatçı bir aileye doğduğum için olsa gerek kendimi bildiğimden beri hep tiyatrocu olmak istedim. Tüm arkadaşlarımı toplar kendimizce oyunlar çalışır tüm komşulara gösterimizi duyurur ... Devam