“Saçlarım çok çabuk yağlanıyor”: Peki saç yağlanması nasıl önlenir?

Yağlı saçlarla mücadele ediyor veya saçlarınızın neden birdenbire normalden daha hızlı yağlanmaya başladığını anlamıyor musunuz? Saç yağlanması bazılarımızın sürekli olarak, bazılarımızınsa belli dönemlerinde dert yandığı bir problem. Neyse ki yağlı saçları normal dengesine döndürmenin bazı etkili yolları var. Ama bundan önce saçlar neden yağlanır, öğrenmekte ve konuyla ilgili merak edilenleri açıklamakta fayda var…

Yağlı saç nedir?

Saçları çok sık yamaktan, çevresel faktörlerden ve bazı saç bakım ürünlerinin aşırı kullanımından dolayı saç yağlanması sorunu yaşayabilirsiniz. Benzer şekilde bu, egzersizden, aşırı sıcaktan ve nemden de kaynaklanabilir.

Saçın yağlanma miktarı saç tiplerine göre de değişir. Çünkü bazı insanların saç derisi, diğerlerine göre daha fazla yağ üretir. Saç derisindeki bu aşırı yağ üretimi bir sorun olarak değerlendirilse de bu doğal sebumun (yağın) aslında saç derisini koruduğunu ve bu yüzden de çok önemli olduğunu unutmayın.

Bununla birlikte, saç yağlanmasını önlemek ve azaltmak, saçlarınızın genel sağlığını korumak için saç bakımına ekstra özen göstermelisiniz. Ama bundan önce bir de, yağlı saçların nedenlerine bakalım.

Saç neden yağlanır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, yağlı saça, saç foliküllerinin yakınındaki yağ bezleri tarafından doğal olarak üretilen sebum birikmesi neden olur. Fazla sebum saç derinizi ve saçlarınızı yağlandırır. Yağlı saçlar, yanlış saç bakım rutininden veya hormonal dengesizliklerden kaynaklanabilir. Saç neden yağlanır sorusuna yanıt olabilecek bazı olası nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Saç bakım ürünlerinin aşırı kullanımı

Serum, jöle, yağ, saç kremi vb. gibi saç bakım ürünlerinin çok sık ve aşırı kullanımı saç tellere zarar verebilir. Saç derisinde ve saçlarda farklı saç ürünlerinin birikmesi, saçlarınızı ağırlaştırabilir. Ayrıca alkol bazlı ürünlerin kullanımı da yağ bezlerine zarar vererek normalden daha fazla yağ üretilmesine yol açabilir. Saç bakım ürünleri kullanırken saç tipinizi göz önünde bulundurmaya ve ürünün önerilerin kullanım miktarına bağlı kalmaya özen gösterin.

2. Saçların çok sık yıkanması

Yağlı saçların bir diğer olası nedeni de saçların çok sık yıkanması olabilir. Çoğu insan saçlarındaki aşırı yağlanmadan kurtulmak için saçlarını daha sık yıkama alışkanlığı geliştirir. Bu bazı durumlarda doğru olsa da, çok sık şampuanlama, saçınızdaki kaybolan yağın yerini almak için aşırı sebum üretimini teşvik edebilir.

3. Doğal olarak yağlı saçlara sahip olmak

1 günde saç neden yağlanır diye merak ediyorsanız belki de cevap budur. Bazı saç tipleri doğal olarak yağlıdır, bu da yağlı saçlardan kaçınmayı neredeyse imkansız hale getirir. Sebum köklerden uçlara serbestçe hareket edebildiğinden, bu durum düz saçlı kişilerde daha yaygındır. Kıvırcık saçların ise dipleri daha yağlı olabilir çünkü sebum saç tellerinin diğer kısımlarına ulaşamaz.

Peki 1 günde saç neden yağlanır?

Yağlı saçların olası nedenlerini yukarıda sıraladık. Peki 1 günde saç neden yağlanır? Daha önce de belirttiğimiz gibi, yağlı saça temelde yağ birikmesi neden olur. Bazı insanlar diğerlerinden daha fazla sebum ürettikleri için saçları bir veya iki gün içinde daha hızlı yağlanır. Hormonlar, etnik köken ve genetik dahil olmak üzere birçok faktör yağlı saçlara neden olur. Ayrıca saç ürünlerinin aşırı kullanımı, yoğun egzersiz ve aşırı ısı veya nem de saçlarınızın sebum üretimini etkileyebilir.

Saç yağlanması nasıl durdurulur?

Yağlı saçtan dert yanan birçok insan çok çabuk yağlanan saçlar için ne yapılmalı, merak ediyor. Saçınızı daha az yağlanacak şekilde nasıl eğiteceğinizi öğrenmek için aşağıdaki uzman tavsiyelerine göz atın!

1. Saçlarınızı sülfatsız şampuanla yıkamayı düşünün

Çoğu şampuan, saç derinizi aşırı temizleyip kurutabilen sülfat adı verilen kimyasallar içerir. Sülfatlı bir şampuanın ilk birkaç kullanımında saçlarınız gıcır gıcır görünebilir, ancak zamanla saç deriniz kuruluğu telafi etmek için aşırı yağ üretebilir. Bu nedenle, saç yağlanmasını durdurmak için nazik, sülfat içermeyen şampuan formüllerini tercih edin.

2. Saç yıkama rutini arasında kuru şampuan kullanın

Saçlarınız çok fazla yağlandığı için saçlarınızı yıkamadan bir gün bile geçiremeyeceğinizi düşünen biriyseniz bu dürtünüzle savaşın ve her gün saç yıkamayı bırakın. Bu kesinlikle mantığa aykırı gelebilir, ancak saçınızı ne kadar az yıkarsanız yağlanma açısından o kadar iyi olur. Eğer saçlarınızın yıkanmadan da temiz görünmesini istiyorsanız saç köklerinize biraz kuru şampuan sıkmayı deneyin. Böylece onları yıkamadan da yağlı görüntüsünden kurtarabilirsiniz.

3. Saçlarınızı toplayın

Saç tipinize bağlı olarak, saç kökleriniz üçüncü gün civarı biraz yağlı görünmeye başlayabilir. Ama emin olun kuru şampuan gibi saçlarınızı dağınık bir şekilde toplamak da daha iyi görünmelerini sağlayacak. Böylece saçlarınızı çok sık yıkamanın da önüne geçebilirsiniz.

4. Elma sirkesiyle durulayın

Saç yağlanması nasıl geçer doğal yöntemler nelerdir, diyenler buraya! Elma sirkesi, saçınızın pH dengesini geri kazandıracak ve saç derisindeki birikintileri giderecek kadar asidiktir. Ama aynı zamanda saç tellerinizi temel besin maddelerinden mahrum bırakmayacak kadar da hafiftir. Hatta uzmanlar elma sirkesinin boyalı saçlarda kullanılabilecek kadar da nazik olduğunu belirtiyor. Duştayken saçınıza biraz su ile seyreltilmiş elma sirkesi dökün, saç diplerinize uygulayın ve durulayın. Bu uygulama sadece saçlarınızdaki yağ birikimini gidermekle kalmayacak, aynı zamanda onları inanılmaz derecede yumuşak ve parlak hale getirecektir. Elma sirkesinin asitliğini dengelemek için yaklaşık 2-3 yemek kaşığı elma sirkesini bir şişe suya karıştırabilirsiniz.

5. Şekillendirici ürünlerin kullanımını sınırlayın

Çok fazla saç spreyi ve krem kullanmak saç derisinde birikmeye neden olabilir, bu da aşırı yağlanmaya yol açar. Bu nedenle saç derisine yalnızca bir şekillendirme ürününü uygulayın; hatta bunu hacim artırmaya ihtiyaç duyan düz saçlarınız varsa yapın.

6. Saç derisi peelingi yapın

Keseler sadece yağlı saç derisinde harika bir his uyandırmakla kalmaz, aynı zamanda saç ve saç derisinin sağlıklı ve temiz görünmesini sağlar. Herhangi bir ürün birikimini ve yağı gidermek için saç derisi peelingi kullanmayı deneyebilirsiniz. Nazik bir formül, saç derisini pul pul dökerken, zengin içeriğiyle saç derisini ideal şekilde besleyebilir.

7. Saçınızı kendi kendine kurumaya bırakın

Uzmanlar saçlara çok fazla fön çekmenin de saçları aşırı yağlandırabileceğini söylüyor. Elbette saçları havayla kurutmak zaman alabilir, ancak süreci hızlandırmanın yolları olduğunu unutmayın. Örneğin saçlarınızı yıkadıktan sonra hem taze görünmelerini sağlayan hem de kuruma süresini kısaltan bir durulanmayan saç kremi kullanabilirsiniz. Tam kurumadan saçınıza çok fazla dokunmak, özellikle dalgalı veya kıvırcık saçlarda elektriklenme yaratabilir, bu nedenle bu ürünleri sürmeyi ve saçınız kuruyana kadar bekletmeyi deneyin.

8. Saç kremini dikkatli bir şekilde uygulayın

Tıpkı şekillendirme ürünlerinde olduğu gibi, saç kremleri de saçı ağırlaştırabilir. Bu yüzden çoğunlukla önerildiği gibi saç kremini sadece saç uçlarına uygulayın, köklerden uzak tutun.

9. Saç bakım malzemelerinizi temizleyin

Kirli bir saç fırçası, tarak veya sıcak aletler (düzleştirici, saç maşası vb.) yağı ve kiri tüm saça dağıtabilir. Yağlı kalıntıları ve birikintileri ortadan kaldırdığınızdan emin olmak için tüm bu aletleri ayda en az bir kez yıkamayı, temizlemeyi unutmayın.

Yağlı saçlar ne sıklıkla yıkanmalı?

Gelelim bir başka merak konusuna… Saçın yağlanması için ne yapmalı, yukarıda açıkladık. Peki eğer yağlı saçlarla mücadele ediyorsanız saç yıkama sıklığınız ne olmalı? Uzmanlar sağlıklı saçlar için yıkama sıklığını haftada 3 olarak belirtiyor. Bununla birlikte aşırı yağlı saçlara sahipseniz saçlarınızı haftada 2 kez yıkayabilir, aradaki süreyi kuru şampuan ve toplu saç modelleri ile tolere edebilirsiniz.

Sonuç olarak saçlarınızın yağlanması, aslında kötü bir şey değil. Çünkü yağ üretimi kesinlikle saç sağlığı için faydalı. Bununla birlikte, fazla yağ saçınızın yağlı görünmesine neden olabilir. Yağlı saçlarla başa çıkmak için yukarıdaki tavsiyeleri deneyebilir veya bir profesyonelden destek alabilirsiniz.

Kaynaklar: byrdie, goldielocks, wikihow

İlginizi çekebilir: Saç bakımı konusunda en sık yapılan hatalar ve doğru saç bakımının püf noktaları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!