Güzel bir yüz mü, çekici bir ses mi daha etkileyicidir?

Bir sesi seksi ve çekici yapan şey sizce nedir?

Tahmin edebileceğiniz üzere kadınlar pes, yani kalın sesleri daha erkeksi ve çekici buluyor. Erkeklerin pes sesleri, yüksek testosteron seviyesiyle ilişkilendiriliyor.

Buna karşılık erkekler ise daha tiz, yani ince sesli kadınları çekici buluyor. Tiz sesli kadınlar, daha genç ve narin bir etki uyandırıyor.

Bu bilgilerden anlaşılacağı üzere, çekici bir ses duymak duygularımızı bir anda harekete geçirebiliyor.

Güzel bir yüz mü, çekici bir ses mi daha etkileyicidir?
Araştırmalar, kadınların çekici biriyle karşılaştıklarında daha tiz sesler çıkardıklarını gösteriyor.

İlgili yazı: Çekici bir ses tonuna sahip olanların karşı cins tarafından daha fazla tercih edilmesinin altında yatan bilimsel gerçekler

İşitsel ve görsel çekiciliğin birbiriyle ilişkisi

İşitsel çekicilik, fiziksel çekiciliğin önemli bir işareti olarak görülebilir. Yapılan araştırmalar, hem kadınların hem de erkeklerin duydukları çekici bir ses tonunu, çekici bir fiziksel görünüşle ilişkilendirdiğini gösteriyor. Ayrıca, çekici bir ses duyan kadınlar ve erkekler, bu sesin sahibinin aynı zamanda simetrik olduğunu düşünüyor. 2002’de yapılan bir çalışmaya göre hem yüzde hem de bedendeki simetri fiziksel çekicilikle ilişkilendiriliyor. İnsanlar ayrıca, çekici bir ses tonuna sahip kişilerin, daha eğlenceli kişiler olduklarını düşünüyor.

İlgili yazı: Karşınızdaki kişinin vücut dilini okumanıza yardımcı olacak 14 pratik öneri

Seksi bir ses tonuna sahip olmak mı, seksi ses tonuna sahip biriyle birlikte olmak mı?

Yapılan araştırmalar, çekici bir ses tonuna sahip olan kadınlar ve erkeklerin daha erken yaşlarda cinsellikle tanıştığını ve cinselliği daha fazla yaşadığını gösteriyor. Bu durum söz konusu kişilerin işitsel çekicilikleriyle veya fiziksel çekicilikleriyle ilişkili olabilir. Aynı şekilde ses frekansını çok fazla değiştirmeden konuşan ve daha baskın bir dil kullanan erkeklerin, daha fazla seks yaptıkları görülüyor.

Çekici bir ses tonuna sahip olmak, kişinin çekiciliğini de artırıyor olabilir. Nitekim hem kadınlarda hem de erkeklerde çekici ses tonuna sahip kişilerin, eşlerine daha az sadık oldukları görülüyor. Belki de çekici ses tonuna sahip kişilerin uzun süreli ilişkiler yerine kısa süreli ilişkilerde daha iyi oldukları düşünülebilir.

İnsan kendi sesini daha çekici hale getirebilir mi?

Aslında bu konudaki stratejiniz, ilişki durumunuza göre değişebilir. Halihazırda bir birlikteliğiniz var mı, yoksa yeni bir birliktelik mi arıyorsunuz? Zira araştırmalar, kadınların çekici biriyle karşılaştıklarında daha tiz sesler çıkardıklarını gösteriyor. Öte yandan kadınların ve erkeklerin mevcut partnerleriyle yaptıkları konuşmalar incelendiğinde, erkeklerin tiz sesler çıkarmaya, kadınların da pes sesler çıkarmaya meyilli oldukları görülüyor.

Güzel bir yüz mü, çekici bir ses mi daha etkileyicidir?
Tiz sesli kadınlar, daha genç ve narin bir etki uyandırıyor.

İlgili yazı: Duyusal uyarılmaların çekicilik üzerindeki ilginç etkisi – Video

Yine yapılan araştırmalar, kadınların seslerini çekici hale getirme konusunda erkeklere göre daha başarılı olduklarını gösteriyor. Erkekler, karşılarındakini etkilemek için daha güven verici bir ses tonuyla konuşmayı başarabiliyor. Konu daha seksi bir ses tonu çıkarmaya geldiğinde ise hem kadınlar hem de erkekler, konuşma hızlarını düşürüyor ve daha yavaş konuşuyor.

İşitsel çekicilik mi fiziksel çekicilik mi daha önemli?

1991 yılında yapılan bir çalışmaya göre her ikisi de tek tek ele alındığında, işisel çekiciliğin fiziksel çekicilikten daha güçlü olduğunu söylemek mümkün. Yani bir kişinin sadece sesini duyduğunuzda hissettikleriniz, aynı kişiyi hem görüp hem de sesini duyduğunuzda hissettiklerinizden daha güçlü olabilir.

Kaynak:
Psychology Today

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!