Günlük hayatınızı kolaylaştıracak psikolojik tüyolar

Çevremizdekilerle iletişim kurmak ve uzlaşı sağlamak zaman zaman çok zor olabilir. Ancak bazı psikolojik tüyoları öğrenip uygulamayı başarırsanız, hem iş hayatında hem de özel hayatınızda daha kolay iletişim kurup, uzlaşı sağlayabilirsiniz. Bu tüyoları, istediğinizi elde etmek için manipülasyon veya propaganda taktikleriyle karıştırmayın.

İşte günlük hayatta insanlarla daha kolay iletişim kurmanızı sağlayacak ve ilişkilerinizi kolaylaştıracak birkaç psikolojik tüyo:

1. Tatmin etmeyen bir yanıt aldığınızda karşınızdakinin gözlerinin içine bakın

Bazen karşımızdaki kişiden aldığımız yanıtı beğenmeyiz bazen de anlamayız. Böyle zamanlarda sorunuzu tekrarlamak yerine, karşınızdakinin gözlerinin içine bakın. Bu, karşınızdaki kişiyi köşeye sıkışmış veya baskılanmış hissettireceği için ister istemez verdiği yanıtı daha fazla açıklamak zorunda kalacaktır.

Günlük hayatınızı kolaylaştıracak psikolojik tüyolar
Eğer birinin yardımına ihtiyacınız varsa, cümleye “Yardımına ihtiyacım var” diye başlayın.
2. Birisi size karşı sesini yükselttiğinde sakin kalın

Karşınızdaki kişinin tansiyonu yükseldiğinde, siz sakin kalmak için çok fazla çaba harcayın. Yüksek sesli konuşan bir çift dudaktan genellikle öfkeli sözler dökülür. Ancak öfke duygusu hızla kaybolur ve yerini suçluluğa bırakır. Böyle bir durumda kalmamak için karşınızdaki sesini yükselttiğinde siz sakin kalın. Öfkesi geçtiğinde, sizden özür dileyen ilk o olacaktır.

İlgili yazı: Çalışanlar, yöneticilerinin iletişim kuramamasından şikayetçi

3. Olası bir saldırıdan kaçınmak için size öfkelenen kişiye yakın durun

Eğer bir toplantıya giriyorsanız ve bu toplantıda öfkeli birinin de olacağını, tartışmanın alevleneceğini, belki de bu kişinin eleştirilerinin hedefi olacağınızı biliyorsanız, o kişiye yakın bir yere oturmaya çalışın. Kendinizi rahatsız ve tuhaf hissedebilirsiniz ancak böyle hisseden tek siz olmayacaksınız. Karşınızdaki kişi de kendisini rahatsız ve tuhaf hissedeceği için öfkesinin seviyesini düşürecektir.

4. Popüler olmak istiyorsanız herkesin ismini aklınızda tutun

İş arkadaşlarınız arasında popüler olmak istiyorsanız, onlarla konuşurken isimleriyle hitap etmeyi alışkanlık haline getirin. Karşınızdaki kişiye adıyla seslendiğinizde, bu kişi hemen kendini özel hissedecektir.

İlgili yazı: Daha güçlü bir iletişim için daha az kelime kullanmalısınız!

5. Stresli veya gergin olduğunuzda düşüncelerinizi yazın

Hepimiz zaman zaman zihinsel stres ve gerginlik yaşayabiliriz. Böyle zamanlarda düşüncelerinizi yazın ve defteri kapatın. İster inanın ister inanmayın ama düşüncelerinizi bir şekilde paylaştığınız için işinize daha kolay konsantre olabileceksiniz. Düşüncelerinizi paylaştığınızda, onların zihninizde yarattığı yük azalır.

6. Karar veremediğiniz zamanlarda kendinize daha az seçenek sunun

Bazı insanlar daha fazla seçenek ve daha fazla bilgi sahibi olmanın daha iyi olduğunu düşünüyor. Ancak bu çokluk, bir yandan sizi paralize edebiliyor. Araştırmalar, değerlendirmek ve seçim yapabilmek için bir seferde en fazla dört seçenek sunulması gerektiğini söylüyor. Etkin bir karar verici olmak için kendinize bir seferde daha az seçenek sunun. Böylelikle seçeneklerin her birine yeterli dikkati ayırabilir ve daha kolay karar verebilirsiniz.

İlgili yazı: İletişim kurarken tarzın ne?

7. Dik durarak özgüveninizi artırın

Nasıl daha özgüveni yüksek görünebileceğinizi kendinize sordunuz mu? Bunun en iyi yolu, dik duruştan geçiyor. Dik duruş hem iş hayatınızda hem özel hayatınızda çok önemlidir. Aşk hayatınızı ciddi anlamda değiştirebilir, iş yerinde ise basamakları hızlıca tırmanmanıza yardımcı olur. Vücut dili üzerine yapılan tüm araştırmalar bunu destekliyor.

Günlük hayatınızı kolaylaştıracak psikolojik tüyolar
İş arkadaşlarınız arasında popüler olmak istiyorsanız, onlarla konuşurken isimleriyle hitap etmeyi alışkanlık haline getirin.
8. “Taş, kağıt, makas” oynamadan önce kazanacağınızdan emin olun

Bu aslında biraz karmaşık bir durum. Bu meşhur oyunu oynamadan önce, rakiplerinize sıradan bir soru sorun. Böylelikle rakibinizi kafasını karıştırmış ve oyuna odaklanmasını engellemiş olursunuz.

9. Karşınızdaki kişilerden yardım istediğinizde, onlara kendilerini iyi hissettirin

Eğer birinin yardımına ihtiyacınız varsa, cümleye “Yardımına ihtiyacım var” diye başlayın. İnsanlar, başkalarının kendilerine ihtiyaç duyduğunu hissetmeyi sever. Bu cümleyle başlarsanız, istediğiniz desteği kolayca alabilirsiniz.

İlgili yazı: Dokunmanın olumlu etkilerine bilimsel bakış: İletişim kurarken dokunmaktan korkmayın

10. Tokalaşmadan önce ellerinizi ısıtın

Soğuk ellerin güvensizlikle ilişkili olduğunu biliyor muydunuz? Birine dokunmadan veya tokalaşmadan önce ellerinizin sıcak olduğundan emin olun. Arkadaşça bir ortam yaratmak için ellerinizi ısıtın.

Kaynak:
Lifehack

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!