Günlük burç yorumları: 14 Haziran

Koç Burcu

Birisine kendinizi beğendirmek istiyor, ne kadar harika olduğunuzu göstermek istiyor olabilirsiniz. Siz zaten harikasınız. Ancak kendi değerinizi ortaya koyarken, başkalarıyla kendinizi kıyaslamayın. Her birimizin biricik ve özel olduğumuzu hatırlayın. 

Uplifers önerisi: Nefesi, meditasyonu, yogayı bilmem ama kendin için iyi bir şey yapmanın verdiği özgüven, öz sevgi ve öz değer çok tatlı! “Beden, zihin ve ruh bütünlüğü için: Her gün kendinize “meditasyon molası” verin

Boğa Burcu

Bazen öfkelenip, bu öfkemizi yanlış zamanda yanlış kişilere yönlendirebiliyoruz. Çoğunlukla da sonradan pişman oluyoruz. Bugün sizi kızdıran şeyler olursa, öfkenizi kontrol etmeye çalışın. Arkadaşlarınızla sosyalleşerek, temiz havada vakit geçirerek pozitif bir ruh halini yakalayabilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Empati, bir başkasının duygularını ve yaşantılarını anlayıp bunları paylaşabilme yetisi olarak tanımlanıyor. Kendinizi o kişinin yerine koyduğunuzu farz edin; o ne hissediyorsa siz de öyle hisseder, o dünyayı nasıl bir gözle görüyorsa siz de o gözle görürsünüz. Harper Lee’nin ünlü romanı Bülbülü Öldürmek’te Atticus Finch ne demişti: “Bir insanı, sorunu onun açısından düşünmeye alışmadıkça anlaman olanaksızdır. … Derisinin içine girip gezineceksin.” “Öfkeye yenik düşmemek için empatinin gücünü kullanın

İkizler Burcu

Bugünün kilit kelimesi sabır! Siz genellikle hızlı ve pratik hareket eden biri olabilirsiniz. Çevrenizdekiler bu hıza yetişemediğinde ise bu sizi sabırsız hale getirebilir. Sabırlı davranın. Beklemeniz gereken zamanları, başka işleri hallederek veya kendinize vakit ayırarak değerlendirebilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Malum stres biz modern dünya insanlarının hayatının bir parçası. Stres yönetimi için önerilen yöntemlerden biri de yoga. Peki yoga gerçekten de stresi yönetmekte işe yarıyor mu? Gelin hep beraber inceleyelim. “En rahatlatıcı stres yönetim yöntemi: Yoga

Yengeç Burcu

Bazen kendinize karşı çok acımasız davranabiliyorsunuz. Geçmişte yapmadığınız bir şeyden ötürü duyduğunuz pişmanlık, sizin için takıntı haline dönüşmüş olabilir. Oysa bu düşünce şekli, hatanızı düzeltmenize ve ileriye bakmanıza engel oluyor. Pişmanlıkları geride bırakmanın vakti gelmedi mi? 

Uplifers önerisi: Sadi Şirazi’ye sormuşlar “İnsan nedir?” diye; “İnsan üç beş damla kan, binbir endişedir” demiş. Endişe, vesvese, obsesyon, takıntı… İnsan doğası gereği böyledir. Zihin takıntılı, kuruntulu düşünceler üretmeye meyillidir. Kafamızın içerinde bizi rahatsız eden bazı düşünceler, ki bunlar genelde negatiftir, aklımıza geldiğinde bile rahatsızlık verir ve biz düşünmek istemedikçe daha da büyüyerek zihnimizde yer eder. Büyüdükçe de hayatı felç edecek hale gelebilir. Peki hangi konularda takıntılı düşüncelere saplanırız? “Takıntılı düşüncelerden kurtulmak için 5 yöntem

Aslan Burcu

Alaattin’in lambası sanki sizin için çalışıyor. Evren karşınıza türlü türlü fırsatlar, yeni şanslar çıkarıyor. Şimdi kendinize güvenmenin ve bu fırsatları değerlendirmek için elinizi taşın altına koymanın tam zamanı! Çekingen davranmamalısınız. 

Uplifers önerisi: Bazılarının bizden daha şanslı olarak dünyaya geldiğini düşünürüz. Örneğin daha fazla paraya sahiptir veya daha güzel bir vücuda sahip de olabilir. Kıyaslamalarımız “daha” üzerine kurulmuştur; daha iyi olmak, daha farklı olanaklara sahip olmak, daha farklı yaşam akışına sahip olmak, daha fazla seyahat edebiliyor olmak, daha fazla para harcayabiliyor olmak… İşte tümünü topladığımızda hayatın sunduğu fırsatlar deriz değil mi? “Hayatın sunduğu fırsatlara yepyeni gözlerle bakmaya hazır mısınız?

Başak Burcu

İçinde bulunduğunuz bir soruna çözüm getirmediği düşüncesiyle bazı fikirleri reddediyorsunuz. Belki de bunun sebebi, bu fikirleri tam olarak anlamamanızdan kaynaklanabilir. Sormaktan çekinmeyin. Herkesin bilmediği konular olabilir. Belki de reddettiğiniz fikirlerden biri, tam da aradığınız çözüm olabilir. 

Uplifers önerisi: Eğer hayatınızı mahvetmek istiyorsanız, bunun en kolay yolu negatif olmaktan geçiyor. Aynı şey iş hayatı için de geçerli. İş hayatı ister istemez hepimiz için zorlayıcı deneyimler getiriyor. Negatif bir bakış açısına sahip olduğunuzda ise bu deneyimler karşısında potansiyelinizi ortaya koymak zorlaşıyor ve hedefi olan, umutlu, tatmin edici bir iş hayatından gittikçe uzaklaşıyorsunuz. “İş hayatınızın kalitesini artırmak ve potansiyelinizi ortaya koymak için 10 etkili adım

Terazi Burcu

Zihninizi kurcalayan bir şeyi ne ortaya çıkarabiliyor ne de tamamen ortadan kaldırabiliyorsunuz. Oysa bu şekilde ikilemde kalmak sizi daha fazla rahatsız ediyor. Sakin bir yer bulun, kendinizle baş başa kalın ve aklınızı kurcalayan şey ne ise ona yoğunlaşın. Üzerine düşündüğünüzde, zannettiğiniz kadar büyütülecek bir şey olmadığını fark edebilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Kaygı, korku, acı, utanç, üzüntü veya rahatsızlık hissetmemek için hayattan kaçtığınız oldu mu hiç? Ya da bir şeyleri kaybetmekten korktuğunuz için yerinizde saydığınız? Eğer bu şekilde bazı şeyleri yapmaktan, bazı ortamlardan ve kişilerden kaçınıyorsanız bunun bir adı var: Yaşantısal kaçınma. Yaşantısal kaçınma, belli bir bedensel duyumu, duyguyu, düşünceyi, anıyı, görüntüyü, davranışı deneyimlemek istememeniz durumunda ortaya çıkan olguya verilen isim. “Yüzleşmekten kaçtığın şey seni iyileştirir: Mutlu ve iyi olmak için yüzleş ve kabul et

Akrep Burcu

Kendinizden beklentiniz çok yüksek. Ancak sadece hedefe değil, o hedefi gerçekleştirme yolunda edineceğiniz deneyime de odaklanmalısınız. Sadece hedefe kitlenirseniz, ona ulaştığınızda br şeylerin eksik kaldığı hissine kapılabilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Hayatta sahip olduğumuz yer, hiçbir zaman bir tane değil. Hepimizin birden fazla rolü var; anne, baba, eş, çalışan, yönetici, çocuk, yoga eğitmeni… Hepimizin hayatının birden fazla yönü var ve bu hayatta başarılı olabilmek için bütüncül yaklaşmalı, hayattan aldığınız deneyimi her alanda yükseltmelisiniz. Bunu sağlamanın en kolay yolu, kendinize bir yapılacaklar listesi oluşturmak. “Checklist: Hedeflerinize ulaşabilmek için kendinize sormanız gereken sorular

Yay Burcu

Kendinizi birden yabancı bir ortamda bulabilirsiniz ve bu durum kendinize karşı güveninizi azaltabilir. Beceriksiz gibi görünme korkusu sizi ele geçirebilir. Oysa kaybedecek hiçbir şey olmadığını düşündüğünüzde, kendinize daha fazla güvendiğinizi fark edeceksiniz. 

Uplifers önerisi: Özgüven özüne güvenmektir. Sizi siz yapan varlığınızın en derinindeki yapı taşlarını, ihtiyaçlarınızı, duygu ve düşüncelerinizi belirleyip içinizdeki özü ortaya koymak demektir. “Özgüven nasıl artırılır: Özgüven için ne gereklidir, kişiye neler kazandırır?

Oğlak Burcu

Son birkaç haftadır gerçekleşmesini beklediğiniz bir şey, sonunda gerçek oluyor. Buna uzun zamandır hazırlanmış olmak, dikkati elden bırakmanız anlamına gelmemeli. Olup bitenin farkında olmalısınız. Önünüze çıkan engelleri, yaşanabilecek gecikmeleri zamanında fark edemezseniz, emekleriniz boşa gider. 

Uplifers önerisi: Evrimbilimci Charles Darwin’in “survival of the fittest” prensibini mutlaka duymuşuzdur. Yaygın kanının iddia ettiğinin aksine bu prensip aslında “en güçlü olanın hayatta kalması” demek değil. Zira doğada her zaman kuvvetli olan değil, çevresel koşullara en kolay uyum sağlayabilenler hayatta kalır. Esnek bir zihniyet, sıkı bir çalışmayla birlikte başarmak istediğiniz her şeyi kolaylıkla uygulamanıza ve karşınıza çıkan zorluklarla kolaylıkla baş etmenize olanak tanır. Peki, esnek bir zihne sahip olmak ne demek? “Beyin esnekliği: Nöroplastisite ve zihinsel esneklik ile zihniyeti değiştirebilmek mümkün mü?

Kova Burcu

Siz kendi bildiğiniz yolda ilerlerken, fazlasıyla inandırıcı bir kişi sizi başka bir yoldan gitmeye ikna etmek isteyebilir. Böyle durumlarda kendi sezgilerinizi dinlemelisiniz. Sezgileriniz size ne diyorsa, onun peşinden gitmelisiniz. 

Uplifers önerisi: Vücudumuzda yarattığımız stresten bihaber; her geçen gün işyerinde altından kalkmayı başardığımız daha çok işle, daha çok işi hallettiğimizi sanıyoruz… Son çeyrek asırdır rakamların, mantık ve rasyonelliğin içinde kaybolduk. Bu yolda belki de en çok içsel rehberliğimizi kaybettik, sezgilerimize yabancılaştık, sırtımızı döndük. “Sezgilerimize nasıl bu kadar yabancılaştık: Akıl çağının getirdikleri

Balık Burcu

Bir sorunla mücadele ederken, daha önce kullandığınız yöntemleri uygulamayı düşünebilirsiniz. Ancak bir kere işe yarayan yöntem, her zaman işe yarayacak diye bir kural yok. Zamanın değiştiğini, gerekliliklerin farklılaştığını aklınızda bulundurun. Belki yönteminizi de değiştirmeniz gerekebilir. Belki biraz rahatlamak, yeni yöntemler bulmanıza yardımcı olur. 

Uplifers önerisi: Dikkatli nefes alma meditasyonu, insan zihnini eğitmek için yüzyıllar boyunca kullanılan bir yöntem. Bu uygulama, her nefeste düşüncelerini o anın içinde kalarak kontrol etmeni ve dengelemeni sağlar. “Nefes alarak rahatla: Nefes meditasyonunun 7 faydası

Günlük burç yorumlarınıza getirdiğimiz önerilerin size faydası olduğuna inanıyorsanız sevdiklerinizle de paylaşın 🙂

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!