Günlük bakım ve güzellik rutininiz kişiliğinizi ele veriyor

Her gün uyguladığınız bakım rutininiz size otomatikleşmiş bir görev gibi gelse de, aslında bu alışkanlıkların şekli kişiliğiniz hakkında önemli ipuçları veriyor. İşte psikolog ve Face It: What Women Really Feel as Their Looks Change kitabının yazarı Dr. Vivian Diller’a göre uyguladıkları günlük bakım rutinlerine göre 6 farklı karakter:

Tarz değiştirme meraklıları

Özellikle ünlülerin ve güzellik bloggerlarının Instagram sayfalarını takip etmeye bayılan bu karakterler, takip ettiği kişilerin uyguladığı güzellik tüyolarını ve makyaj tekniklerini de kopyalamayı çok severler. İmajları tıpkı ünlü kadınlar gibi sık sık değişen bu karakterler, özellikle saçlarında radikal değişiklikler yapmaktan çekinmezler.

Dr. Vivian Diller’a göre, siz de bu karakter grubuna dahilseniz risk almaktan çekinmeyen cesur bir kişiliğe sahipsiniz. Son derece renkli bir kişiliğiniz olsa da gelecek planlarınız, hayattaki varoluş amacınız ve nereye varmak istediğiniz gibi konularda sürekli kendinizle mücadele halinde olmanız mümkün.

Cilt takıntılılar

Bu grup genelde cilt bakım ürünlerine makyaj malzemelerinden çok daha fazla ilgi duymaları ile ünlüdür. Hatta öyle ki cilt takıntılılar, Koreli kadınların 11 adımdan oluşan cilt bakım rutinlerini uygulamayı bile makyaj yapmaya tercih edebilirler!

Dr. Vivian Diller’a göre, bu gruba girenler genelde ergenlik döneminde cilt sorunları ile uğraşmış oluyorlar. Ayrıca Vivian Diller bu gruba, cilt güzelliğinin sadece bakım ürünleriyle değil, içten geldiğini de unutmadan; özgüvenlerini daima yüksek tutmalarını öneriyor.

Cilt takıntılılar genelde yüzlerine onlarca farklı ürün uygularlar
Cilt takıntılılar genelde yüzlerine onlarca farklı ürün uygularlar

Üşengeçler

Kişisel bakım alışverişi yapmaktan çok hoşlanmayan ve birkaç basit ürünle kendilerini idare edebilen bu karakter tipinin favori ürünleri BB kremler, lip balmlar ve saç kremi içeren şampuanlardır.

Dr. Vivian Diller’a göre bu denli bir umursamazlık genelde iki ayrı kutba işaret ediyor. Yani böyle davranan kadınlar ya dışarıya “Ben zaten hiçbir şey yapmadan da güzelim” mesajı verecek kadar kendilerine güveniyorlar ya da “Nasılsa ne yapsam olmayacak” kaygısıyla kendilerini güzellik rutinlerinden tamamen mahrum bırakıyorlar.

Bakım guruları

Yeni aldıkları çok özel güzellik ürünlerini uygulayabilmek ve her gün biraz daha özenli görünmek isteyen bakım guruları, sırf bu yüzden alarmlarını 1 saat daha erkene kurabilirler!

Dr. Vivian Diller’a göre, eğer böyle bir kadınsanız, muhtemelen hayatın ve olayların sizin kontrolünüzde olmasını seviyorsunuz. Muhtemelen okul yıllarında derslerinize günü gününe çalıştınız ve ödevlerinizi asla son dakikaya sıkıştırmadınız! Hayatın pek çok alanında mükemmeliyetçi bir tavır takınma eğiliminde olan güzellik guruları, kendi güzelliklerini de bu yüzden çok ciddiye alırlar.

Güzellik guruları için koşulların önemi yoktur. Her koşuda dış görünümleri için zaman yaratabilirler!
Güzellik guruları için koşulların önemi yoktur. Her koşuda dış görünümleri için zaman yaratabilirler!

Kendini şımartanlar

Siz de birkaç günde bir fön çektiriyor, her hafta düzenli olarak manikür – pediküre gidiyor ya da her dışarı çıkacağınızda saç ve makyajınızı profesyonellere emanet ediyorsanız bu gruba dahil olabilirsiniz!

Dr. Vivian Diller’a göre kariyere ve ailesine fazlaca odaklanan kadınlarda görülebilen bu tavır aynı zamanda hayatta kayda değer bir hedefi olmayan kadınlarda da sıkça görülüyor. Yani Dr. Vivian Diller’a göre, eğer kişisel bakım ve güzellik konusunda gerçek bir beceriksiz olduğunuz kanıtlanmadıysa ve bu tip bir davranış içerisindeyseniz hayatınızdaki ve duygusal durumunuzdaki boşlukları kendinizi şımartarak dolduruyor olabilirsiniz.

Zamansızlar

Saçınızı ve makyajınızı asansör aynasında ya da arabada yapmak zorunda kalıyorsanız siz de bu müzmin zamansızlar grubuna giriyor olabilirsiniz!

Dr. Vivian Diller’a göre eğer iyi görünmek ve bunun için bir şeyler yapmaya çabalıyor fakat her nedense bir türlü zaman yaratamıyorsanız fazla endişeli bir kişilik yapısına sahip olabilirsiniz. Bu kişilik yapısı, uyku kalitesini doğrudan etkilediği için sabahları uyanmakta zorlanmanıza ve dolayısıyla güzellik rutininiz için zaman yaratamamanıza neden olur.

Hangimiz bunu yapmıyoruz ki?
Hangimiz bunu yapmıyoruz ki?

 

Kaynak: byrdie.co.uk

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Koreli kadınların hep merak edilen cilt bakım sırları

Kişisel bakıma para harcarken ne zaman tasarruf etmeli, ne zaman cömert davranmalısınız?

Kişisel bakımın olmazsa olmazları

 

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!