Kişisel bakımın olmazsa olmazları

Kendimizden çok çevremizdekileri önemsediğimizde ve kendi ihtiyaçlarımızı ikinci planda bıraktığımızda toplum tarafından saygı göreceğimize dair yanlış bir bakış açısı söz konusu. Ne kadar değerli olduğumuz, yaşadığımız dünyaya ne kadar katkı yapabildiğimizle bağdaştırılıyor olsa da, insanın yaşadığı çevreyi benimseyebilmesi önce kendisini olduğu gibi kabul edebilmesinden ve kendisine olan saygı ve sevgisini geliştirebilmesinden geçiyor.

Woman washing face

Bireyin dünya gündemini ve çevresindekileri umursamadan, kendisine zaman ayırarak bu zamanı kişisel bakımı için harcaması bencilce bir yaklaşım olarak görülüyor. Ancak fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı olabilmenin yolu, kişisel bakımınızı öncelik haline getirebilmekten geçiyor. Kendi temel ihtiyaçlarınızı karşıladıktan ve  özgüveninizi en yüksek seviyelere taşıdıktan sonra olabileceğiniz en iyi, en etkili ve en sağlıklı halinizle yaşadığınız dünyaya daha fazla katkıda bulunabilirsiniz.

Yani, kendi kişisel bakımınızı her şeyin önünde tutmanız hem çevrenizdekiler için hem de sizin için yapılabilecek en iyi şey. Bireysel mutluluğu yakaladıktan sonra çevrenizdeki kişilerin de bu yönde değişim geçirdiğini göreceksiniz.

1. Mümkün olabildiğince sağlıklı ve kaliteli yiyecekler tüketmeye çalışın

Sorumluluklarla ve yapılacaklar listeleriyle dolu bir iş gününde yiyeceğiniz şeylerin hesabını yapmayı zaman kaybı olarak görmeniz çok normal. Bu nedenle çoğu zaman öğünlerinizi hazır gıdalarla, ve besin değeri düşük, kalitesiz yiyeceklerle geçiştiriyor olabilirsiniz. Ancak yeterli ve dengeli beslenme, fiziksel ve ruhsal sağlığınızı dengeleyen en önemli faktörlerden biri.

saglikli beslenme

Yeterli ve dengeli beslenmeyi önceliğiniz olarak belirlemek, sürecin sonunda daha enerjik ve daha mutlu olmanızı sağlayacaktır. İşe, beslenme düzeninizin şu anki durumunu değerlendirerek başlayabilirsiniz. Nerede olduğunuzu gördükten sonra küçük adımlarla, sindire sindire ilerleyebileceğiniz bir beslenme planı oluşturabilirsiniz.

2. Her gün hareket edin

İnsan vücudu hareket etmek için yaratılmıştır. Bu nedenle fiziksel sağlığınızı korumanızın en önemli kurallarından biri de, her gün az da olsa hareket etmeyi yaşam tarzı haline getirmeniz. En azından haftada 3 gün antrenman yapmak ve ilgi duyduğunuz bir sporla uğraşmak bile sizi fiziksel olarak güçlü kılar ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Yemekten sonra köpeğinizi de alıp yürüyüşe çıkmak, iş çıkışı evde yoga yaparak rahatlamak ya da ulaşım aracı olarak bisikleti kullanmak gibi günlük rutininizde gerçekleştireceğiniz küçük değişikliklerle daha sağlıklı ve fit bir vücuda kavuşabilirsiniz.

3. Düzenli ve yeterli uyuyun

Uyku, kısıtlı olan zamanımız nedeniyle çok önemsemediğimiz ve en çok feda ettiğimiz şey olsa da, özellikle ruh sağlığınızın güçlü olabilmesi için mutlaka dikkat etmeniz ve önemsemeniz gereken bir aktivite. Uyku, organların ve dokuların yenilendiği, hormonların üretildiği ve beynin deneyimleri ve düşünceleri organize ettiği zaman dilimidir. Öğrenme süreçlerinin sindirilmesi ve beyinde yeni bağlantılar oluşturulması, uyku sırasında gerçekleşir. Bu nedenle her gün 7-8 saat uyumalı ve hem bedenen hem de ruhen kendinizi bir sonraki güne hazırlamalısınız.

4. Nefes egzersizleri ve meditasyon yapın

meditasyon

Diyaframı kullanarak alınan derin nefesler, parasempatik sinir sistemini harekete geçirerek vücudunuzun rahatlamasını sağlar. Vücuda ve zihne her şeyin yolunda olduğu, herhangi bir stres unsurunun ya da panik durumunun var olmadığı, bu nedenle güven içinden rahatlayabileceği sinyalini vermek yenilenme açısından oldukça önemli. Bu noktada meditasyon, zihinsel aktivitelerinizi kontrol edebilmek ve beynin rahatlamanıza yardımcı olacak nörotransmiter maddeleri salgılatabilmek için kullanabileceğiniz bir araç.

5. Ağız sağlığınıza ve diş bakımınıza önem verin

Gülmenin özgüveninizi artırmada ve kendimizi mutlu hissetmemizdeki rolünü az çok biliyorsunuzdur. Yapılan araştırmalar, kendinizi kötü hissettiğiniz anlarda, ortada hiç bir sebep yokken gülümsemenin bile bireyin kendisini mutlu hissetmesini sağladığını ve vücuda mutluluk hormonu salgılattığını gösteriyor. Ancak gülümsemenizi sararmış dişlerle ve kötü bir nefesle yapmak istemeyeceğinizden eminiz.

dişini fircalayan kiz

Sağlıklı ve beyaz dişler, dış görünüşünüzü en çok etkileyen fiziksel özelliklerinizden biri. Öyle ki kadınlarla ve erkeklerle yapılan anket çalışmalarında çekicilik unsurları arasında en üst sıralarda dişler geliyor.

dis fircasiAğız sağlığınız ve diş bakımınız için yapabileceğiniz en kolay şey, günde iki kez doğru diş macununu ve diş fırçasını kullanarak dişlerinizi fırçalamak. Bu konuda uzmanlar, şarj edilebilir diş fırçalarının sıradan manuel diş fırçalarına göre çok daha hızlı ve etkili olduğuna dikkat çekiyor. Oral-B tarafından yapılan anketler ve alınan uzman görüşleri de, şrj edilebilir diş fırçalarının plak oluşumunu engellemede sıradan manuel fırçalardan cok daha güvenilir olduğu konusunda hemfikir.

Bunun dışında etkinliği klinik testlerle kanıtlanmış Oral-B ürün portföyünden diş ipi ve ağız bakım suyu da kullanarak tam bir ağız bakımı uygulayabilirsiniz. Ayrıca her ay dişçinize uğrayarak dişlerinizi kontrol ettirmeyi de unutmamalısınız.

630x400_uplifers

Bu içerik Oral-B’nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!