Güney Afrika’daki yoga deneyimi

Yoga ile ilk tanışma

Bir gün iş yerimden bir arkadaşım ‘Ben yeni bir yoga çeşidi deneyeceğim sen de gel’ dedi ve ilk yoga denemesi çılgın bir deneyime dönüştü. Neden mi? Çünkü benim o zamana kadar gördüğüm ve bildiğim yoga dinginlik ve sakinlik simgesi iken Fly Yoga ile taklalar atıp, amuda kalktım.

Çok çılgınca olmasının yanında ben pek sevemedim bu yoga türünü. Sonra farklı bir arkadaşımın tavsiyesi ile birkaç hafta sonra Yin Yoga’yı deneyimledim. Evet, ihtiyacım olan şey tam da buydu: Yin Yoga

Yin yoganın hayatıma girmesi

Yaklaşık 1,5 saatlik Yin Yoga dersinden sonra hissettiğim şeyin adı tam olarak dinginlik ve huzurdu. Yoga merkezinden vapura doğru giderken yüzümde bir tebessüm ve ılık rüzgâr eşlik ediyordu dinginliğime.

‘Madem öyle ben Yin Yoga yapmaya devam edeyim’ dedim ve kişisel gelişim ile birlikte odak noktamı yogaya çevirdim. Tek kelime ile şunu söyleyebilirim ki; artık daha mutluyum.

Güney Afrika’da yoga deneyimi

koşu
Deneyim satın almak bir eşya satın almaktan çok daha fazla mutluluk veriyor. Bu yüzden seyahatlerinizde tutkularınızı yanınızda götürün

İlk başlarda seyahatlerimde daha çok kilise, müze, saray ziyaretleri yaparken seyahat şeklim kendini yavaş yavaş deneyim odaklı seyahate dönüştürdü. Bundan da çok mutluyum, zaten yapılan araştırmalar gösteriyor ki; deneyim satın almanın verdiği mutluluğu bir eşyayı satın alırken yaşayamıyoruz.

Egzersiz, ki bunun içinde koşmak da var, pilates de var, yoga da var, hayatımın bir parçası haline gelince iki tutkumu birleştirmeye karar verdim ve seyahatlerimde koşmaya başladım. Bir sabah yeni bir şehirde uyanıp o şehirde yaşayan yerel insanlar gibi kendimi şehrin en güzel parklarından birine atıyorum ve sağlıklı bir şekilde seyahat etme deneyimi yaşıyorum.

Güney Afrika seyahatim 2 haftalık bir zamanı kapsıyordu. Koşunun yanı sıra yoga da yapabilir miyim diye düşünürken internette Cape Town’daki yoga merkezlerini araştırmaya başladım ve yoganın Güney Afrika’da insanlar tarafından en çok talep edilen egzersiz şekli olduğunu gördüm.

yoga sınıfı
Güney Afrika’daki yoga merkezleri hem dekorasyon anlamında çok iyi, hem de aydınlık ve manzaralı.

İtiraf etmeliyim ki, Güney Afrika’daki yoga merkezlerinin atmosferi İstanbul’dakilerden çok daha iyi. Salonlar daha aydınlık, okyanusa bakıyor ve dekorasyon anlamında da çok keyifli. Yogadan sonra yaşadığım dinginlik hissini daha fotoğraflara bakarken yaşamış oldum.

Zorlu bir karar sürecinden sonra The Shala Yoga stüdyosuna yazıp bilgi almaya karar verdim. E-mailime hızlı bir şekilde yanıt aldım ve fiyatları görünce çok şaşırdım. 10 derslik paket için 50 lira ödeyerek hemen kayıt yaptırdım.

Güne başlamanın en huzurlu yolu: Yin Yoga

Cape Town seyahatimde her sabah güne yin yoga yaparak başladım. Her gün farklı hocalarla yoga yapıp, her gün farklı bir şarkı daha öğrendim. Hem yoga şarkı listemi zenginleştirirken hem de yoganın ruhumda yarattığı huzur ve dinginlik hissinin keyfini doyasıya çıkardım. İlk başta acaba İngilizce yoga yapmaktan keyif alır mıyım diye düşünürken ikinci derste hemen adapte oldum.

Seyahat eden herkese tavsiyem, farklı tutkuları varsa bunu seyahatle birleştirmeleri. Duble tatmin bu olsa gerek 🙂

Öznur Demirhan
Bu hayatta en çok heyecan duyarak yaptığım şey seyahat etmek, beni en çok motive eden şey yeni yerler görmek, olmaktan en mutluluk duyduğum yerler ... Devam