Günerji yorumları: Ocak 2014

Günerji
Günerji yorumları: Ocak 2014

Ocak ayında uzun zamandır bekleyen, devam edilip tamamlanması gereken işler gündemde olacak. Emek verilen ve henüz tamamlanmamış işler için yoğun çalışma gerekiyor. Ertelenmiş birçok işin de bu dönemde önünüze gelebileceğini söyleyebiliriz. Emek vermeye ve detaylar üzerinde çalışmaya hazır olun. Göstereceğiniz gayretler ve vereceğiniz emekler ciddi kazanç elde etmenize yarayabilir.

Bitmeyen, tamamlanmayan tüm durumlarda size ait olan sorumlulukları tamı tamına yerine getirmeye ve bu anlamda gerçekten tüm eforunuzu göstermeye gayret edin; ödülü çok büyük olacaktır. Emek vermediğiniz ve beklenti içinde olduğunuz durumlarda ciddi hayal kırıklıkları olabilir.

Uzun süredir emek verdiğiniz ve gerçekten hakkınız olan büyük ödüller ya da bu anlamda size maddi ve manevi büyük kazançlar sağlayacak oluşumlarla ilgili önemli gelişmeler olabilir. Sabrınızın ve emeklerinizin karşılığını görebilirsiniz.

Ocak ayında güven konusunda test edileceğiniz koşullar gündeme gelebilir. Güveninizi sarsan ya da güvenilirliğinizi etkileyen olaylar olabilir. Her konuda biraz daha gayret, biraz daha emek, biraz daha direnmek, biraz daha dayanmak ve biraz daha sabırlı olmak gerekiyor. Tüm bunları yaparken detayları kaçırmadan ve tüm bu detayları yukarıdan bir bakışla izleyerek hareket etmek, alacağınız kararlarda size destek olacaktır. Detayları unutarak ya da önemsemeden yapacağınız her çalışmanın da size olumsuz yönde ciddi etkileri olabileceğini unutmayın.

Karşılaşılan zorluklar sizi güçlendirirken, bu zorlukları aşmak için kendi yaratıcılığınızı ve yeteneklerinizi cesurca kullanmaya hazır olun. Yöntemleriniz size ait ve özgün olsun. Kendinize güvenerek yola çıkın, kendinizi göstermeye ve farkınızı ortaya koymaya çalışın. Kendiniz olmaya ve kendinizle yüzleşmeye de özen gösterin.

Başkalarına suç atarak veya onları yargılayarak ilerlemek yerine, yaşamınızda olan biten şeylerin sorumluluğunu alın. Bu anlamda size ait olmayan işlerin sorumluluğunu üzerinize almayın ve bunları yapmaya çalışmayın. Emeğinizi kendiniz takdir edin ve bunu başkalarının onayına bırakmayın.

Bu ay boyunca neye evet neye hayır diyeceğinizi çok iyi düşünün. Düşünülmeden evet denilen durumların size yükleyeceği sorumlulukların altında ezilebilirsiniz. Bu esnada kendinize ait, yapmanız gerekenleri ertelemek durumunda kalırsanız bunun sizin üzerinizde oluşturacağı strese dikkat edin. Bu anlamda yeteri kadar dinlenmeye de zaman ayırın. Delege edebileceğiniz işler olursa bunları delege etmek size biraz zaman kazandırabilir.

Duyguların kolayca ifade edilemediği dönem olan Ocak ayında, kendinizi yeterince ifade etmeden anlaşılmayı beklemeyin. İlişkilerde kritik bir dönem olarak, sorun çözmeye yönelik ve sorunları ciddiye alarak ilgi göstermeye ihtiyaç var. Ailevi değerlere sahip çıkılmazsa, özgürleşmek adına aile birliktelikleri zarar görebilir. Sorunlu ilişkiler açısından problemlerin davranış boyutuyla değil de o davranışlara sevk eden duygu ve düşüncelerin neler olduğuna yönelik düşünmekte fayda var.

Olayların görünür yüzü yanıltıcı olabilir. İspatınız olmadıkça sadece duyumlara dayanan ve kesin olmayan durumlarda gerçeği tam olarak anlayana kadar bir karara ya da yargıya varmayın. Tam olarak gerçeği idrak ettikten sonra ilerlemeye özen gösterin.

Endişe ve kaygıların, aklınızı karıştırmasına ya da akıl oyunları ile duygularınızın ve iç dünyanızın karışmasına müsaade etmeyin. Ocak ayında masa üstünde duran işleri toparlamak ve bir muhasebe yapmak, finansal konulara dikkat etmek ve bütçenizi hazırlamak, ne yapıyorsanız en sağlam ve sağlıklı şekilde yapmak çok önem kazanacak. İş dünyasının kapıları bu ay hem açık hem de zorlu. Cesur olanlar ve yeteneklerini verimli şekilde kullanmaya çalışanlar ilerleyecekler.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Mehmet Aktürk
Günerji ile günlerin enerjisini yorumlamaya başlamış ve ilk çalışmasını 2012 yılında kitap halinde sunmuştur. Günerji yazılarını halen www.gunerji.com adresinde ve bazı web siteleri ile ... Devam