Günerji yorumları: Aralık 2013

 
Aralık 2013
Günerji yorumları: Aralık 2013

Yılın son ayı geldi. Bu ay yeni düzenlemeler ve büyük organizasyonlar için planlama yapma zamanıdır. Aslında bu yıl arayışlarımız ve derin araştırmalarımızın olacağı bir Aralık ayı yaşayacağız. Hazırlıklarımızı yapmak için bilgiye ihtiyacımız olacak. Danışmanlık alarak bilmediğimiz konularda nasıl ilerleyeceğimizi tespit etmemiz gerekebilir.

Aralık ayında planlarımızı hazırlamak, özellikle yeni sene ile ilgili hedeflerimizi belirlemek gerekebilir. 2013 yılı boyunca başarmaya yada yapmaya çalıştığımız hedeflerimizle ilgili de  yeni düzenlemeler yapabiliriz. Bu anlamda bitiremediğimiz ya da yapamadığımız şeyler varsa bunların bir kısmından vazgeçmek durumunda kalabiliriz. Kasım ayında elde ettiğimiz kazançlar, farkına vardığımız durumlar, ya da yeni uzlaşılarımızın getirdiği yeni iş ve ortaklıklar bu ay bizi plan yapmaya yönlendirebilir. Elimizden gelenin ne olduğu ile hayallerimiz bizi biraz durup düşünmeye itiyor. Acele verilen kararların, sonrasında bizi mutsuz edebileceğini hatırlayalım. Bu sebeple bir düzenlemeye gideceksek bunun üzerinde iyice düşünelim.

Hazırlayacağımız her planın içeriğine dikkat edelim ve kendimize uygun doğru hedefler belirleyelim. Bu hedeflerin ne kadar kendi hedeflerimiz olduğu konusunda emin olalım. Bunun için uygulayacağımız planın bedelini ödemeye hazır olup olmadığımızı sorgulayabiliriz.

Yaşama ve yaşamın keyifli yüzüne dönük toplantı ve organizasyonlara katılabiliriz ya da bu türden organizasyonlar düzenleyebiliriz. Öğrenmeye dönük çalışmalarımız yeni başlangıçlara hazırlık oluştururken kendimize olan güvenimizi daha artırabilir. Bilmediğimiz konularda yeteneklerimizi geliştirmek maksadıyla da eğitim almak isteyebiliriz.

Özellikle bizim için tutku haline gelmiş ve hayallerimizi süsleyen konularda, hobi olarak geliştirmek istediğimiz yaşamımıza keyif katacak konulardaki eğitimler ilgimizi çekebilir. Sağlıklı yaşam için spora başlamak, dans ya da müzik gibi konularda eğitim gruplarına dâhil olmak bunlara örnek oluşturabilir.

Kendimize yeni hedefler belirlerken, profesyonel yardım almak çok uygun olacaktır. Bildiğimizi düşündüğümüz konularda yanılgılarımız olabilir. Kendimizi inandırdığımız ancak henüz somut olarak ayakları yere basan gerçekçi bir planı hazırlamakta, tüm detayları görememekten ya da aceleyle hareket etmekten zarar görebiliriz. Bu sebeple çalışmalarımızda dışarından bir göze ihtiyacımız olabilir.

Aksaklık yaşanan durumlarda kendimizi kandırmaya olan meylimiz çok yüksek olabilir. Bundan dolayı gereken düzenlemeleri tespit etmekte profesyonel bir yardım hem zaman kazandırırken hem de hedefe ulaşmamıza yardımcı olacaktır. Her sorunun kökenine inip ona göre çözümler bulmak iyi sonuçlar doğuracaktır.

Sosyal ortamlar, sıcak yaklaşımlar, samimi ilişkiler bu ay eğlenceli zamanlar geçirmemizi sağlarken, üzerimize vazife olmayan ancak sırf bulunduğumuz ortamda konuşulduğu için görev bildiğimiz durumlarda yeteneklerimizi başkalarının kullanmasına ortam oluşturabiliriz.

Saflık ve dürüstlüğümüzün karşılığında aptal yerine konulmak söz konusu olabilir. Kendi yeteneklerimizi kendimiz için nasıl kullanacağımıza karar verelim ve başkalarının sömürüsünden kendimizi kurtaralım. Sadece uyum sağlamak için bu sömürüye müsaade etmeyelim.

Aralık ayı kendimize ne kadar değer verdiğimizi görebileceğimiz bir ay. Özellikle Kasım ayında yaşanan durumları da dikkate alarak bu kendi değerimizi bilerek sezgilerimize de güvenerek ve başkalarının onayını alarak ilerlemek yerine kendi kararlarımızı kendimiz vererek yol almaya çalışalım.

Bu ay aşk ve romantizmde ön planda olacak. Uzun zamandır hayalini kurduğumuz ilişki için fırsatlar oluşabilir. Kolayca âşık olabiliriz. Bu ay ilişkiler yürekten, samimi ve açık yaşanacak ya da yaşanmalı. Üstü örtülü gizli kaçamak bir ilişki yaşama isteği olanlar sobelenebilir. Aşktan ve romantizmden yana ne istiyorsanız dillendirmenin ve istemenin zamanı. Bu isteği de gösteren aksiyonları hesapsız yapanların hayallerini yaşama fırsatlarını kolayca oluşturabileceğini söyleyebiliriz. Kasım ayının tutkulu doğası Aralık ayının içinde samimi bir şekilde devam edebilir.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Mehmet Aktürk
Günerji ile günlerin enerjisini yorumlamaya başlamış ve ilk çalışmasını 2012 yılında kitap halinde sunmuştur. Günerji yazılarını halen www.gunerji.com adresinde ve bazı web siteleri ile ... Devam