Gündelik alışkanlıklarını değiştir hayatın değişsin

Neden her bir gün bizim için önemlidir? Neden her gün neler yaptığımız hayatımızda önem taşır? Çünkü hayat bugüne benzer birçok günden ibarettir.

Her gün neler yaptığımız da hayatımızı şekillendiren şeylerdir aslında. Bir günü diğer bir günden ayıran hiçbir özellik yoktur, her gün aynı uzunluktadır ve gün doğumu ile başlayıp gün batımı ile sona erer. Ancak her bir günü özel kılan o zaman dilimini nasıl değerlendirdiğimizdir. Gün içerisinde bazı yaptıklarımız aslında farkında olmadan sürekli yaptığımız davranışlardır, bunlar artık bizim için alışkanlık haline gelmiş ve otomatik bir biçimde gerçekleştirdiklerimizdir.

Gündelik alışkanlıklarını değiştir hayatın değişsin

Gündelik alışkanlıklarımız bir günümüzü zenginleştirebileceği gibi bir günümüzün verimliliğini de azaltabilir. Biz de hangi etkiyi almak istiyorsak kazanmış olduğumuz tutumlarımızı yani alışkanlıklarımızı ona göre belirleyebiliriz. Evet, adı üstünde insan farkında olmadan, sık sık yaptığı için alışkanlık dediğimiz bazı huyları edinebilir. Ancak birçok durumda olduğu gibi bu konu için de farkındalığımızı arttırıp bu davranışların bize iyi gelip gelmediğini ölçebiliriz.

Gündelik yaptığımız eylemleri yani alışkanlıklarımızı değiştirerek hayatımızı da farklı bir yöne sokmamız mümkün olabilir. Ben de size bu yazımda alışkanlıklarınız arasına katarak hayatınızda olumlu değişiklikler yaratabilecek birkaç öneri sunmak istiyorum.

Günlük plan oluşturabilirsiniz

Çok klişe gelebilir, ancak siz yine de bir deneyin derim! Her sabah uyandığınızda günlük planınızı not edeceğiniz bir defter edinerek başlayabilirsiniz. Defterinize o gün neler yapmayı planladığınızı ve bunları gerçekleştirirken karşılaşabileceğiniz zorlukları yazabilir bu doğrultuda da nelere ihtiyaç duyabileceğinizi fark edebilirsiniz.

Yürüyüşe çıkabilirsiniz

Bu öyle spor olsun, biraz da kilo vereyim diye çıktığınız yürüyüşlere pek benzemiyor aslında. Özellikle açık havada yapılan yürüyüşlerin zihni berraklaştırdığı ve verimliliği artırdığı söylenir. Siz de tam da bu amaçla gün içerisinde uzun/kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Mümkünse doğadan parçalar barındıran yerleri tercih edebilirsiniz. Bu maddeye zaman bulamayacak kadar yoğun olduğunuzu düşünüyorsanız telefon görüşmelerinizi yürüyerek yapmayı deneyebilirsiniz.

Gündelik alışkanlıklarını değiştir hayatın değişsin

İyilik yapabilirsiniz

Ne mutlu ki bu maddeyi gerçekleştirmek için ihtiyacımız olan tek şey çevremizde canlı bir varlığın olması. Bir insana, bir hayvana veya bir bitkiye iyilik yapmak size kendinizi çok huzurlu hissettirebilir. Yardım etmek demek illa maddi olarak bir şeyler vermek demek değildir. Bir çiçeği sulayarak bile ona iyilik yapabilirsiniz. Her gün küçücük de olsa bir iyilik yapabilir ve kendinizdeki değişimi gözlemleyebilirsiniz.

Kitap okuyabilirsiniz

Kitap okumak hangimize iyi gelmez ki? Her gün birkaç sayfa bile kitap okuyabilirsiniz. Her bir kitap sizin farklı sorularla buluşmanız için fırsat yaratabilir. Özellik büyük şehirlerde yaşayan ve yoğun tempoda çalışanlar kitap okumak için hiç vakitlerinin olmadığını düşünebilir. Unutmayın ki kitap okumanın yeri ve zamanı yoktur. İster işe giderken otobüste, ister uyumadan önce yatağınızda rahatlıkla bu maddeyi yapabilirsiniz. Kitap taşımanın ağırlık yaratacağını düşünenler varsa onlar da cep telefonundan okumayı deneyebilirler. Eminim ki hepimizin tüm gün elinin altında bulunan bir cep telefonu vardır.

Çevrimdışı olabilirsiniz

Ne yazık ki akıllı telefonlar, bilgisayarlar, tabletler ve daha birçok aygıtlar bizi her an her saniye ulaşılabilir kılıyor. Biz de isteyerek veya istemeyerek diğerleriyle internet üzerinden etkileşim halinde olabiliyoruz. Sosyal medya paylaşımları, mail trafikleri, görüntülü görüşmeler derken kendimizi tüm gün çevrimiçi bulabiliyoruz. Gerçek sessizliği bulabilmek ve kendinizle baş başa kalabilmek adına gün içerisinde kısa bir süreliğine de olsa aygıtlarınızdan uzaklaşmayı deneyebilirsiniz.

Bu yazıyı okuduktan sonra siz de her gün yaptığınız alışkanlıklarınızı bir kağıda not edebilir ve onlar üzerine çıkarımlarda bulunabilirsiniz. Nasıl ki her yemek bünyemize iyi gelmiyorsa her yapmaya alıştığımız davranış da bizde olumlu etki yaratmıyor olabilir. Biz de hayatımızda yapacağımız ufacık değişikliklerin yaratabileceği değişimleri görmek için onlara şans vermeliyiz.

 

İlginizi çekebilir: Sonsuz takdir beklentisi: Mükemmel olmaya çalışmak

Bilge Aydogan Pilates Eğitmeni
Fiziksel ve kişisel gelişime olan merakım beni koçluk ve pilates ile buluşturdu. Kadir Has Üniversitesi'nde Profesyonel Koçluk ve NLP Koçluğu eğitimlerini tamamladıktan sonra Studio ... Devam