Gün içinde kendinize vakit ayırmanın 10 kısa yolu

Gün içinde nasıl kafa dağıtabilirsiniz?

Gün içinde yaptığımız ciddi işlere gereğinden fazla odaklanıp hayatı kaçırdığımızın farkına varmak için bile zaman bulamayabiliyoruz. Yaşınız ilerledikçe kendinizden uzaklaşır, dışarıya daha bağımlı hale gelirsiniz. Aynı duygu içinde uzun bir süre yaşamak, bir süre sonra sizi kontrol etmeye başlar; çünkü bilinçaltınız bunu bir istek olarak görür ve içeriden size destek olamak ister. Stres ve endişeyle dolu yaşamınızda kendinizi mutlu etmek ya da kendiniz için bir şey yapmak fazlasıyla efor gerektiren bir iş gibi gelir. Kendinizi iyi hissetmek en doğal hakkınız olduğu halde bunu bir bahane olmadan yapmak istemeniz fazlasıyla gerçekten uzak gelmeye başlar.

Bazen mutlu olmak, iyi hissetmek için bir kişiye ya da bir söze ihtiyaç duyarsınız ve bu kişiler genelde yoğun işleriniz için ihmal ettiğiniz aileniz ya da yakın arkadaşlarınız olur. Ancak, sizi iyi hissettirecek ve mutlu edecek tek kişi yine kendinizdir.

Peki, işten başınızı kaldıracak zaman bulamadığınız ve sürekli diken üstünde yaşadığınız dünyanızda; hayatın akışını kaçırmamanız ve kendinizi mutlu edebilecek alanı kendinize yaratmanız ne kadar zor?

Günde içinde Kafa Dağıtmak için Öneriler
Günde içinde Kafa Dağıtmak için Öneriler

Şimdi, kendinizi iyi hissetmeniz için, gün içinde sigara molasına çıktığınızda harcadığınız kadar bir zaman ayırarak yapabileceğiniz küçük şeylere bakalım. Bunları uygulamak ne kadar zamanınızı alacaktır, size getirdikleri ile sizden götürdükleri ne kadar dengeli olacaktır, sizi gerçekten iyi hissettirecek mi kısımlarına da siz karar verin:

1. Annenizi arayın

Kulağa komik ya da ilginç gelse de anneniz hayatınızda var olan ve size tam anlamıyla güven veren tek insandır. Annenizin desteği, sürekli olumlu geri dönüşler veren konuşmaları özgüveninizi besleyecektir. Anneniz ya da size onun kadar güven veren birini düzenli olarak aramak, hem sizi hem de karşınızdaki kişiyi ruhsal olarak rahatlatacaktır.

2. Kişisel bakımınıza önem gösterin

Saçlarınızın bakımlı olması, temiz olmanız, ütülü kıyafetler giymeniz sizi olduğunuzdan daha farklı ve iyi gösterecektir. Etrafınızdakilerin iltifatlarını duydukça ve aynaya baktıkça özgüveninizin daha yüksek olduğunu ve kendinizi daha mutlu hissettiğinizi fark edeceksiniz.

3. Sık sık aynaya bakın

Her insanın kusurlu bulduğu bir parçası vardır. Kusurlarınızı bir kenara bırakın ve en çok beğendiğiniz yerinize odaklanın. Sürekli aynada güzel bulduğunuz yerlerinize bakmak vücudunuzla barışık yaşamanızı ve ruhunuz ve bedeninizin ortak paydada buluşmasını sağlar.

4. Kendinizi dinlemek için zaman ayırın.

Bazen kulaklarınızı dünyanın tüm seslerine kapatıp birkaç dakika boyunca yalnızca kalp atışınızı dinlemek sizi sandığınızdan daha çok rahatlatabilir. Meditasyon kendi içinize doğru yolculuğa çıkmanın en güzel yollarından biridir. Farklı meditasyon tekniklerine göz atın ve tek başınıza ya da bir rehber eşliğinde meditasyon yapmaya çalışın.

Günde içinde Kafa Dağıtmak için Öneriler
Günde içinde Kafa Dağıtmak için Öneriler
5. Çalışma ortamınızı düzenli tutun

Düzenli bir çalışma ortamı size işinizi daha kolay yapmanız için zemin hazırlar ve gereksiz yere zaman kaybetmenizi engeller. Bu, daha yaratıcı işler başarmak ve kendinizle ilgilenmek için daha fazla zamanınız olduğu anlamına gelir.

6. Başardığınız her şeyi yazın

Sık sık şu ana kadar başarılı olduğunuz şeyleri ajandanıza ya da not defterinize not edin ve ara sıra bu notları okuyun. Ne kadar çok şey başarmış olduğunuza inanamayacaksınız.

7. Verici olun

Eski kıyafetlerinizi, kullanmadığınız mobilyalarınızı, öğle yemeğinizi, sevginizi… Hayatınızda var olan her şeyi başkalarıyla paylaşmaktan çekinmeyin. Onlara sizden daha fazla ihtiyaç duyan insanların var olduğunu görecek ve kendinizi işe yaramış hissedeceksiniz.

8. Küçük notlar yazın

Sevdiğiniz birine gün içinde küçük notlar yazıp bırakmak hem onunla olan iletişiminizi güçlendirir hem de sizi daha sevgi dolu biri yapar. En çok kendinize not yazmayı unutmayın.

Günde içinde Kafa Dağıtmak için Öneriler
Günde içinde Kafa Dağıtmak için Öneriler
9. Egzersiz için zaman ayırın

5 dakika ya da 3 saat. Süresi ne olursa olsun her gün düzenli olarak hareket etmeye çalışın. Düzenli egzersiz daha enerjik olmanızı sağlarken tüm gün aynı pozisyonda duran vücudunuzun rahatlaması için büyük önem taşır.

10. Hata yaptığınızı kabul edin.

Kimse kusursuz olamaz. Hata insanın doğasında var olan ve yapılması en normal olan şeylerden biridir. Önemli olan yaptığımız hataların sonuçlarının, bizim ve başkalarının hayatına verdiği zararı minimuma indirmek. Bunu yapabilmek için yapabileceğiniz en kolay şey özür dileyebilmektir. Özür diledikten sonra hatanızı telafi edemeseniz bile karşınızdakine verdiğiniz zararın büyük bir kısmını karşılamış olacaksınız.

Tüm bunların yanında yapmayı asla unutmamanız gereken şeyin, kendinizi ve sahip olduklarınızı koşulsuz sevmek olduğunu unutmayın ve sevdiğiniz her şeyi her sabah yataktan kalktığınızda kendinize hatırlatın.

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Merve Dökmeci Uzman Psikolojik Danışman
Lisans ve yüksek lisans eğitimlerimi Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladım. Boğaziçi Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalıştığım 4 yıl boyunca uzmanlık deneyimimi üniversitenin rehberlik ve psikolojik danışmanlık ... Devam