Güçlü insanların bir özelliği olan affetmenin hafifletici gücü

“Zayıflar asla affetmezler, affetme güçlülerin bir özelliğidir.” Mahatma Gandi 

Affetmek bir karardır. 

Hepimiz hayatımızda birilerine kızmış, birileri tarafından hayal kırıklığına uğratılma duygusunu yaşamışızdır. İlişkilerin sağlıklı bir şekilde sürebilmesi için yaşanan sorunların nasıl ele alındığı oldukça önemlidir. İkili ilişkilerde, karşınızdaki kişi sizi çok kızdıracak veya öfkelendirecek bir şey yaptığında ne şekilde devam edeceğiniz bir karardır. 

Affetmek hiçbir şey olmamış gibi davranmak değildir! Aksine her şeyin farkında olarak bir seçim yapmaktır. Affetmek kendimiz için yaptığımız bir şeydir!

Affetmeyi her zaman karşı taraf için yapılmış bir şeymiş gibi algılarız. Oysaki affetmek aslında kişinin kendi yüklerinden kurtulması, geçmişe takılıp kalmadan yaşamayı seçmesi, kendisini öfke ve intikam gibi olumsuz duygulardan korumayı seçmesidir. 

Affedememek aslında kişinin karşısındakine değil, kendisine yaptığı bir kötülüktür.
Affetmek kolay bir karar değildir!

Affedebilen kişiler, affedemeyen kişilere göre hayatla daha barışık içsel olarak daha huzurlu ve daha olumlu duygulara sahip kişilerdir. Çünkü affedemeyen kişinin zihni sık sık yaşadığı olumsuz olayla meşgul olur. Olumsuz olayların kendisinde yarattığı duygusal tahribatla yaşar ve bir intikam alma isteği duyabilir. İntikam alınamayacak bir şeyse kişi daha da büyük bir öfke ve çaresizlik duygusu yaşar. Dolayısıyla affedememek aslında kişinin karşısındakine değil, kendisine yaptığı bir kötülüktür. Dolayısıyla affetmek de yine karşısındakine değil kendisine yaptığı bir iyilik olacaktır. 

Her şey affedilir mi?

Neyin affedilip neyi affedilmeyeceği kişinin değer yargılarına, inançlarına bağlıdır. Birinin kolayca affedebileceği bir konu, bir diğer kişi için asla kabul edilemez olabilir. Her insanın hassas noktaları farklıdır. 

Affedilecek konunun ne olduğu da büyük önem taşır. Kişinin affetmeyi bir yaşam biçimi olarak benimseyip kendisine her yapılanı affetmesi veya tekrar tekrar aynı şeyin yapılamasını affetmesi anlamına asla gelmez. 

Ne zaman affedilir?

Affetmek karşı taraftaki kişi yaptığından pişmansa, bir hata olduğunun farkındaysa, aynı davranışı tekrarlamamaya niyeti varsa yapılır. Aksi taktirde affeden kişi affedilen kişi tarafından suistimal edilmiş olur. Affedilen kişinin aynı davranışı tekrarlaması halinde hiçbir bedel ödemeden yine affedileceğini düşünmesi ilişkileri oldukça karmaşık bir hale getirir. 

Bir ilişkinin sağlıklı bir şekilde sürmesini istiyorsak affetmeyi de, af dilemeyi de bilmeliyiz. Her insan hata yapabilir, her insanın kendine özgü kusurları ve sorunları olabilir. Affederek kendinizi bir yükten kurtarmış olursunuz, affedilen kişi de af dileyerek belki de hatasını tekrar etmemeyi öğrenmiş olur. 

Özetle affedebilmek bir olgunluktur. Doğru yerde doğru zamanda kullanıldığında kişinin hem kendisine hem de ilişkisine olumlu etkisi olur. 

Affetme aşamasından önce kendinize şu soruları sormanız faydalı olabilir. 

  • Affedememenin bana zararı var mı?
  • Affetmediğim zaman hangi duyguları yaşıyorum?
  • Karşımdasın karşındaki kişi affedilmeyi hak ediyor mu?
  • Affedersem yine aynı davranışı tekrarlar mı?
  • İlişkimiz bir şansı daha hak ediyor mu?
  • Konunun benim için ne kadar önemli olduğunun farkında olamayabilir miydi?
  • En önemlisi; karşımdaki hatasını anladı mı?

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam