Lenslerinizi doğru kullandığınızdan emin misiniz?

Günlük yaşantınızda lenslerinizi kullanırken önemli hijyen kurallarını atlayabilir, hatta lenslerinizin gözünüzde olduğunu bile unutabilirsiniz. Fakat hijyene yeterince dikkat etmemek veya lenslerinizi gece boyu gözünüzde unutmak oldukça ciddi problemlere yol açabilir. Hastalıkları Önleme ve Kontrol Etme Merkezi’nin (CDC) raporlarına göre, lens konusunda yeteri kadar dikkatli olmamak kalıcı göz hasarlarına sebep oluyor.

lens
Yapılan araştırmalara göre, göz enfeksiyonlarının önemli bir kısmı yanlış lens kullanım alışkanlıklarından kaynaklanıyor.

Yanlış lens kullanım alışkanlığı göz enfeksiyonunun nedeni

CDC tarafından yapılan araştırmalara göre rapor edilen 1075 enfeksiyon, yani yüzde 19,8’lik bir kısım, sadece lensler tarafından gözde meydana gelen ve kornea yaralanmaları, görsel netlikte bozukluk ve hatta kornea nakli ile sonuçlanıyor.

Bunlar ciddi rahatsızlıklar olsalar da tedavisi mümkün. Yalnızca ciddi kornea hasarları gibi görme kalitesini kalıcı olarak düşüren daha önemli enfeksiyonlar kornea naklini mecbur hale getiriyor. Araştırmalara göre lens kullanıcıların yüzde 99’u, lens kullanırken mutlaka bir hata yapıyor ve göz sağlığını tehdit eden enfeksiyonlara davetiye çıkarıyor.

İlgili yazı: Göz sağlığınız için faydalı lutein deposu besinler

Neyse ki iyi bir hijyenik bakım ve doğru lens kullanım alışkanlığıyla olası göz enfeksiyonlarının üstesinden gelinebiliyor. Çalışmalara göre ciddi enfeksiyon sahibi lens kullanıcılarının yüzde 25,1’i hijyen kurallarının çoğuna dikkat etmezken (lenslerle uyumak, lensleri temizlememek veya solüsyonda muhafaza etmemek), daha dikkatli bir bakım ve özenli kullanım ile rahatsızlıklarının üstesinden gelebiliyorlar.

Kaynak:

Mentalfloss.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!