Göz sağlığınız için faydalı lutein deposu besinler

Bir insan bir yere bakıyorsa orada ilgilendiği bir şey vardır. Bir insan bir yere bakmıyorsa orada ilgilendiği bir şey mutlaka vardır.” Sigmund Freud

Kişiliğin 5 farklı dönemden geçerek geliştiğini öne süren Psikoanalitik Kuram’ın kurucusu Avusturyalı nörolog Freud’la başlamak istedim bu yazıya. Genellikle aşıkların birbirinin gözüne bakamamasıyla bütünleştirilmiş bir sözdür. Tabi ki derinliklerine inildiğinde bireyin hayata bakış açısıyla odaklı bir aforizmadır.

Göz sağlığınız için faydalı lutein deposu besinler
Yaz aşkını bulamayanların bakmak eyleminden görmek eylemine geçmeleri gerekebilir

Freud ve aforizmanın beslenmeyle ne ilgisi var diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak öyle değil. Yaz aylarının son demleri ve hala yaz aşkını bulamayanlar bakmak eyleminden görme eylemine geçememişler. Görme eylemi gerçekleştiren organ gözümüzdür. Sağlıklı bir göz için de; hadi zaman tünelinde biraz yolculuk yapalım. Zamanı geri sarın. Okuldan koşarak gelip televizyonu açıp çizgi film izlediğiniz yıla geldiğinizde durun. Bir tavşan var adı Bugs Bunny ve “Naber canım?” diyor. Bu arada mottonun orijinali de “What’s up doc.” Elinde havuç var. Tarih sevenler bu bilgi sizin için. Bugs Bunny ilk olarak 1938 yılında Ben Hardaway ve sonrasında Tex Avery tarafından yaratıldı. Kronolojik yaşı 77. İşte size Bugs Bunny’in ilk hali.

Havuç nasıl bir besindir?

Göz sağlığınız için faydalı lutein deposu besinler
Havuç, göz için faydalı olan besinlerdendir

Havuç luteinden zengin bir besindir. Lutein göz retinasının görme ile sorumlu merkezinde sarı benek adı verilen bölgesinde yüksek oranlarda bulunan antioksidan maddedir. Bu haftaki konum lutein.
Lutein, latince lutea (sarı) kökünden gelen, bitkilerde bulunan sarı renkli A vitamini ailesindendir.

Luteinin yararları nelerdir?

• Antioksidan olduğu için vücuttaki serbest radikallere karşı savaşır.
• Lutein makula yoğunluğunu koruyarak, makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) önlemeye yardımcı olur.
Güneş ışınlarına karşı lensi korur.
• Katarakt gelişimini önleyici azaltıcı vardır.
• Kardiyovasküler sistem sağlığını destekler.
• Cilt sağlığı için de önemli bir maddedir.

Luteinden zengin besinler hangileridir?

Mısır

Göz sağlığınız için faydalı lutein deposu besinler
Mısır, lutein bakımından zengindir

Yazın sevileni mısır, potasyum ve luteinden zengindir ayrıca B vitaminleri ve lifte içerir. Patlamış mısırın da lutein ve lif oranı yüksektir. Aslında yağsız ve tuzsuz yapıldığında sağlıklı bir atıştırmalıktır.

Ispanak

Süper iyi bir yeşil yapraklı sebze. Ispanak, lutein bakımından zengin olduğunu gibi ama demir, kalsiyum, potasyum ve A, C ve K vitaminlerinden de zengindir. Eşantiyonu ise lif içermesidir. 1 su bardağı çiğ ıspanak sadece 7 kaloridir.

Pazı

Yaz aylarında genellikle yoğurtla karıştırılarak meze olarak tüketilen pazı da luteinden zengin bir besindir. Bir porsiyon pazı 35 kaloridir ve kalsiyum, demir, potasyum mineralleri ve A, C K vitaminlerinden zengindir. Spor sonrası yumurtalı pazı sizin için biçilmiş kaftan.

Roka

Somon balığını en güzel tamamlayan nedir? Tabi ki bol sarımsaklı bir roka salatası. Roka luteinden zengin bir başka yeşil yapraklı sebzedir ve neredeyse tüm vitamin ve mineralleri ihtiva eder.

Bu akşam aşağıdaki tarifi uygulayarak lezzetli bir salata yapabilirsiniz

Göz sağlığınız için faydalı lutein deposu besinler
Roka daha çok salatada kullanılan bir besindir

Malzemeler:
• Roka
• İncir
• Lor peyniri
• Badem(çiğ)
• Limon suyu
• Damak zevkine uygun baharatlar

Bal kabağı

Son günlerde ünlü bir kahve firmasının bal kabağı aromalı lattede ki yeniliğiyle adını sık sık duyuyoruz. Bal kabağı luteinden zengindir. Ayrıca potasyumdan da zengindir. Bal kabağının kalorisi yüksek değildir.

Yöresel tatlardan bir seçme: Bal kabağını pişirdikten sonra tabağa alın ve üzerine 1 tatlı kaşığı pekmez gezdirin. 1 yemek kaşığı da iri iri çekilmiş ceviz serpin.

Yumurta sarısı

Üvey evlat muamelesi gören yumurta sarısı aslında besin değerleri açısından zengindir. Yüksek miktarda lutein içerir. Ayrıca yumurta sarısı D vitamini içeren birkaç besinden birisidir.

Havuç

Göz sağlığınız için faydalı lutein deposu besinler
Bir su bardağı dilimlenmiş havuç 50 kaloridir

Günün yıldızını en sona sakladım. Havuç yüksek miktarda lutein, beta-karoten ve C vitamini içerir. Bunun yanı sıra potasyum, manganez ve birkaç B vitamini de içerir. Dilimlenmiş bir su bardağı havuç 50 kaloridir. 4-5 bebek havuç ve 1 yemek kaşığı humusa ara öğününüz için bir şans vermelisiniz.

Kapanışı da Freud’un sevdiğim sözlerinden biriyle yapmak istiyorum: “Güç ve güveni hep dışımda aradım. Ama bunlar insanın içinden gelir. Ve her zaman oradadırlar.”

Sağlıklı, huzurlu ve dengeli haftalar dilerim.

Selin Şahin Diyetisyen
Araştırmayı, içimdeki öğrenme ateşini hep canlı tutmayı, okumayı, kalemimi kağıtla buluşturmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi kendine görev edinmiş bir diyetisyenim. Psikoloji, felsefe, moda, spor, ... Devam