Göz altındaki koyu renk halkalardan tamamen kurtulmak mümkün mü?

Göz altı morluklarıyla ilgili bir sürü hikaye duymuşuzdur. Eğer böyle bir şikayetiniz varsa muhtemelen yakın çevrenizden ve ailenizden gelen daha fazla uyumanız ya da hayatınızdaki stresi azaltmanızla ilgili önerilerle de karşılaşmışsınızdır.

Fakat doğru olan şey, gözlerinizin altındaki mavi, siyah ya da yeşilimsi halkalardan tamamen ve kalıcı bir şekilde kurtulmanın mümkün olmadığı. Bu konuda uzman olan Dr David E. Bank, göz altlarındaki koyu renk halkaların oluşumunda üç etken olduğunu ifade ediyor: “Birincisi, artan pigmentler. Pigmentlerin artmasının nedeni çoğunlukla yıllarca maruz kalınan güneş ışınlarının zararlı etkisi oluyor. İkinci neden ise göz kapağının vücuttaki en ince deri olmasından kaynaklanıyor. Buradaki kolajenler yaşla ve güneşin zararlı ışınlarıyla daha da inceliyor ve deriyi neredeyse yarı saydam hale getiriyor. Bu incelme dolayısıyla da derinin altındaki kan dolaşımı belli belirsiz şekilde görülebilir duruma geliyor ve buradaki ince damarlar deride koyu renk bir görüntünün oluşmasına neden oluyor. Üçüncü ve son etken ise hacim kaybı.”

göz altı morlukları
Gözlerinizin altındaki mavi, siyah ya da yeşilimsi halkalardan tamamen ve kalıcı bir şekilde kurtulmak imkansız görünüyor.

Göz altlarındaki koyu renk halkaların oluşumunda birden fazla ve birbiriyle iç içe geçmiş bir sürü neden olduğunu ifade eden Bank, bu etkenlerden her birinin kısmen iyileştirilebileceğini, ancak tam anlamıyla ve kalıcı şekilde yok edilemeyeceğini belirtiyor.

Koyu renk halkalar nasıl azaltılabilir?

Artık neden oluştuklarını bildiğimiz koyu renk halkaların geçici de olsa görünümlerini nasıl azaltabileceğimize bakabiliriz.

Bank, eğer göz altı morluklarınızın temel nedeninin güneş ışınlarından etkilenen pigment artışı olduğunu düşünüyorsanız, lokal retinoidler ya da renk açıcı kremler kullanabileceğinizi söyleyip devam ediyor: “Bunlar yeterli olmazsa diyot lazer gibi pigment odaklı lazerleri deneyebilirsiniz. Fakat koyu renk halkalarınız malesef maruz kalınan güneş ışınları nedeniyle geri gelecektir.”

Deri üstünden görülebilen kan dolaşımı ise, VBeam gibi damarlara odaklanan lazerler ile iyileştirilebilir. Ancak Bank’ın bu noktada tekrar hatırlattığı bir şey var: Bu yöntemler kalıcı sonuç sağlamıyor. Yaşlanmadan kaynaklanan hacim kaybı ise dolgu enjeksiyonu ile azaltılabiliyor, fakat sık sık tekrarlanması gereken bu yöntemin, işlem sırasında kullanılan hiyalüronik asit vücut tarafından emildiği için zararları mevcut.

İlginizi çekebilir: Yaşınızdan büyük görünmenize neden olan makyaj hataları

Kaynak:

shefinds.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!