Görsel şölen / Her detayında mavinin farklı bir tonunu bulacağınız Chefchaouen kasabası, Fas’ta mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında

Chefchaouen Fas’ın kuzeyinde yer alan ve tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve muhteşem mimarisiyle ziyaretçilerini büyüleyen bir kasaba. Ancak bu kasabanın en belirgin ve ilgi çekici özelliği, mavinin her tonunu bulabileceğiniz ilginç mimarisi. Chefchaouen tam anlamıyla mavi bir cennet. 

Fas

Fas’ta ve İspanya’nın güneyinde sıkça rastlanılan çini desenleri ve İslami mimarinin örnekleri bu kasabada da dikkat çeken ayrıntılar arasında. Chefchaouen, civardaki diğer yerleşim birimlerinden farklı olarak renk seçiminde tamamen maviyi tercih etmiş. Mavi tonlarının kullanımının altında yatan neden ise 1930’lu yıllarda yahudilerin kasabaya göçmesine dayandırılıyor. Söylentilere göre gökyüzü ve cenneti simgeleyen mavi renk, kasabada ilk defa yahudiler tarafından kullanılmış ve o zamandan bugüne devam etmiş.

Bu konuyla ilgili bir diğer söylenti de, mavi rengin sinekleri kaçırdığı (sinekler temiz suyu sevmedikleri için mavi tonundan kaçınırlar) tezine dayanıyor. Kasabadaki insanların sineklerden kaçınmak için duvarlarını maviye boyadıkları söyleniyor. 

Sebebi her ne olursa olsun, şehrin büyülü atmosferi tüm ziyaretçilerin ilgi odağı. 

Uplifers olarak biz de Chefchaouen’dan seçmiş olduğumuz muhteşem bazı kareleri sizler için derledik;

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!