Geri geri yürümek sağlık açısından faydalı mı?

Geri geri yürümenin, yalnızca çocuklara özel, eğlenceli bir oyun aracı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Öyleyse, fikrinizi değiştirecek bir haberimiz var: Bilimsel araştırmalar, geri geri yürümenin fiziksel sağlık açısından pek çok fayda sağladığını açığa çıkarıyor. Geleneksel ‘ileri’ yürüyüşten farklı olarak daha fazla kas grubunu harekete geçiren geri geri yürüme, aynı zamanda dengeyi de iyileştiriyor ve dahası kalori yakımını da artırıyor. Geri geri yürümenin faydaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin, şaşıracağınız daha pek çok etkisi var:

Farklı kas gruplarını çalıştırıyor

Uzmanlara ve araştırmalara göre, geri geri yürümek ileri yürümekten daha dik durmayı gerektiriyor, bu da karın, alt uzuvlar ve sırt kasları için adeta bir meydan okuma demek. Üstelik baldır kasları da geri geri yürürken alışık olduğundan farklı şekilde çalışmak zorunda kalıyor. İleri yürüdüğünüzde, baldır kasınız konsantrik olarak kasılır, yani kas kısalır; öte yandan geriye doğru yürürken, baldır kasınız ters yönde kasılır ve vücut ağırlığınızı taşırken uzar. Dolayısıyla hem farklı kas gruplarını farklı şekillerde çalıştırmış hem de daha bu sayede vücudunuzu şekle sokmuş olursunuz.

Ayrıca, yapılan bir çalışmaya göre altı hafta boyunca haftada üç kez geri geri yürüyen kişiler, egzersiz için ileri yürüyenlere kıyasla daha gelişmiş kuadriseps kas gücüne sahip olmuşlar. Yani, kuadrisepslerinizi güçlendirmek için geri geri yürümek, harika bir egzersiz olabilir.

Esnekliği artırıyor

Birçoğumuz günün büyük bir kısmında oturuyoruz ve bu da kasların sıkışmasına ve kısıtlanmasına yol açıyor. Fizik tedavi uzmanı Kristyn Holc; “Tüm gün oturduğumuzda kalça fleksörlerimiz, uyluğun önündeki ve kalçanın önündeki kaslar daha sıkı hale geliyor ve geri geri yürüdüğümüzde, bu dokuyu esnetiyoruz, bu da iyileşmiş fiziksel performans, artmış kas kan akışı ve yaralanma riskinin azalması ile ilişkili.” diyor.

Özellikle yaş aldıkça, kalça ağrıları ve sorunları riski artığından kalça fleksörlerini olabildiğince esnetmek çok önemli. Bu nedenle geri geri yürüme bu konuda oldukça pratik ve etkili olabilecek bir egzersiz türü.

Yaralanmaların iyileşmesini destekliyor

Las Vegas’taki Nevada Üniversitesi Entegre Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde biyomekanist ve profesör olan Janet Dufek, geri geri yürümenin klinik ve rehabilitasyon anlamında uzun bir geçmişi olduğunu söylüyor. Ve özellikle diz problemlerinde ya da kas ağrılarında etkili bir araç olabileceğine dikkat çekiyor. Araştırmalar, osteoartrit olan katılımcıların ağrı ve fonksiyonel yetersizliklerinde tipik şekilde yürüyenlere kıyasla daha büyük bir azalma yaşadıklarına dikkat çekiyor.

Diğer yandan, dik bir yokuşta geri geri yürümenin plantar fasiit belirtilerini hafiflettiğini ortaya çıkarıyor. Dufek tarafından yürütülen bir başka araştırma da, geri geri yürümenin sırt ağrılarına azalttığını gösteriyor. Kısacası, geri geri yürümek yaralanmaların iyileşme sürecini desteklemekte ve kas ağrılarını gidermede oldukça etkili.

Yürüyüşü ve dengeyi iyileştiriyor

Araştırmalara göre geriye doğru yürümek, özellikle bir yaralanma veya hastalıktan sonra yürüyüşü, yürüme hızını ve dengeyi iyileştiriyor. Bir çalışma, diğer fizik tedavi tedavileriyle birleştirildiğinde, geri geri yürüyüşün diz osteoartriti, jüvenil romatoid artrit ve ön çapraz bağ yaralanmaları olan kişilerde yürüyüş ve kas gücünü iyileştirdiğini ortaya çıkarıyor. Başka bir araştırma da haftada üç kez otuz dakika boyunca geri geri yürümenin dengeyi ve koordinasyonu iyileştirdiğine dikkat çekiyor.

Kalori yakma sürecini destekliyor

Muhtemelen çok şaşıracağınız bir faydası daha: Geri geri yürümek, normal yürümeye kıyasla daha fazla kalori yaktırıyor. Bunun nedeni ise kasların daha fazla çalışması ve farklı kas gruplarını harekete geçirmesi. Çalışmalar, geri geri yürümenin, ileri doğru hızlı yürümekten dakikada yaklaşık %40 daha fazla kalori yaktığına dikkat çekiyor. Eğer, aynı sürede daha fazla kalori yakmak istiyorsanız, geri geri yürümeyi egzersizlerinize eklemeyi düşünebilirsiniz.

Beyin sağlığını iyileştiriyor

Son olarak fiziksel faydalarının yanı sıra geri geri yürümek, zihin sağlığı için de oldukça yararlı. Birçok insan için yürümek, fazla düşünmeyi gerektirmeyen otomatik bir süreçtir. Ancak ters yürümek sizi daha fazla dikkat etmeye ve nasıl hareket ettiğiniz konusunda bilinçli olarak düşünmeye zorlar. Bu da beyin sağlığı için bulunmaz bir fırsata dönüşür. Çünkü, beynimiz farklılıkları, meydan okumaları çok sever. Bu konuda yapılan bir araştırma, geriye doğru yürüyen, hatta bunu yapmadan sadece düşünen kişilerin, geçmiş olaylara dair kısa süreli hafızalarının daha iyi olduğuna dikkat çekiyor.

Hem egzersizlerinize biraz eğlence ve farklılık katmak hem de daha etkili sonuçlar alarak fiziksel ve zihinsel sağlığınızı desteklemek istiyorsanız, geri geri yürüme pratiğine günlük rutinlerinizde mutlaka yer vermelisiniz.

Kaynak: time, goodrx

İlginizi çekebilir: Kumda çıplak ayak yürümek bedensel ve zihinsel sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!