Kumda çıplak ayak yürümek bedensel ve zihinsel sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Uzanmışım kumsala güneş damlar içime… Ne kadar huzur verici bir şarkı sözü öyle değil mi? Dilerseniz bu yazımızı okurken size arka fonda eşlik edebilir; çünkü konumuz kumda yürümenin faydaları 😊. Hangimiz şöyle serin ve tuzlu deniz suyunun dalgalarıyla tazelenirken, kum tanelerinin adeta masaj yapan etkisiyle huzur bulmak istemeyiz ki? Ya da hangimiz kumda çıplak ayak yürüme zevkinden mahrum kalmayı isteriz, öyle değil mi?

Bütün bir kış mevsiminin üzerimizde yarattığı stres, huzursuzluk ya da yorgunluk hissi ayaklarımız yumuşacık kumlarla buluştuğunda uçup gitmiyor mu? Tahmin ediyoruz ki birçoğumuz için kumda yürümenin mutlulukla doğrudan bir ilişkisi var. Peki, gerçekten öyle mi, kumda yürümek bize fayda sağlıyor mu? Bilimsel araştırmalara göre evet. Kumda çıplak ayak yürümek hem zihinsel hem de bedensel sağlığımıza katkıda bulunuyor.

Stresi azaltır

Evet, hepimizin tahmin edebileceği üzere kumda çıplak ayak yürümek stresi azaltır. Kum tanelerini ayaklarımızda hissetmek sakinleşmemizi; çok daha canlı, uyanık ve mutlu hissetmemizi sağlar. Hatta, depresyonun semptomlarını bile azaltabilir. Yapılan birçok araştırma sahilde büyüleyici dalgalar ve eşsiz kum taneleri eşliğinde yürümenin stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyesini azalttığına ve sadece 20 dakikalık bir plaj yürüyüşünün iyi oluş halini artırdığına dikkat çekiyor.

Denge ve koordinasyonu artırır

Hiç “propriosepsiyon” terimini duydunuz mu? Duymadıysanız ya da ne anlama geldiğini hatırlayamadıysanız hemen belirtelim; propriosepsiyon, vücudumuzun uzayda nerede olduğumuzu algılama yeteneği. Kum düz olmayan bir yüzey olduğundan, sahil yürüyüşü proprioseptif bir egzersiz olarak nitelendirilir. Çünkü, kumlu alanları aşmak kuma bakmadan ayakların nerede olduğunu bilme yeteneğini geliştirir. Denge ve koordinasyon açısından oldukça önemli olan proprioseptif egzersizlere örnek teşkil eden kumda yürüme, dolayısıyla bu konuda kendinizi geliştirmenizi sağlar.

Daha fazla kalori yakımı sağlar

Birçok araştırmaya göre ayakkabılı veya çıplak ayakla kumda yürümek, kaldırımda yürümekten daha fazla kalori yakılmasına yardımcı olmakta. Kum üzerinde yürümek, aynı hızda sert ve düz bir yüzeyde yürümekten 2,1 ila 2,7 kat daha fazla enerji harcanmasına neden olduğu için daha hızlı bir şekilde kalori yakılmasını sağlar.

Doğal peeling etkisi yaratır

Eğer daha önce dikkat ettiyseniz çeşitli peeling ürünlerinde ince tanecikli ufak ve sert içeriklerin bulunduğunu; hatta bazılarında doğal deniz kumu yer aldığını fark etmiş olabilirsiniz. Kum, doğal peeling etkisine sahip olduğundan çıplak ayakla yapılan yürüyüşler ölü deri hücrelerinden kurtulmasına ve yumuşacık ayak tabanlarına kavuşmanıza yardımcı olabilir.

Direnci ve gücü artırır

Kum üzerinde yürümek düz bir zeminde yürümekten daha zordur; özellikle çıplak ayakla yürüdüğünüzde her adımda ayağınız kuma gömülür, bu nedenle daha fazla güç gerektirir. Gücünüzü artırmanın yanı sıra direnci de iyileştiren bu keyifli egzersiz türü, ekstra harcadığınız çabanın karşılığını hem zihninizde hem bedeninizde almış olursunuz.

Kasları geliştirir

Kumda çıplak ayakla yürümek aynı zamanda bir kuvvet antrenmanı olarak değerlendirilir. Çünkü ayağınız kuma her girdiğinde onu geri çekerken ve tekrar bastırırken kaslarınız ve tendonlarınız daha fazla çalışır. Kumda yürümek, özellikle baldırlarınız, kuadrisepsleriniz ve kalça kaslarınız olmak üzere ayaklarınız ve sırtınız arasındaki kasları güçlendirir.

Yaralanma riskini azaltır

Kumda yürümenin faydaları bu kadarla sınırlı değil. Kasları güçlendirerek direnci ve gücü artıran kumda yürüme aynı zamanda olası kazaların da önüne geçiyor. Birçok araştırmaya göre kumda yürümek, kas hasarlarını, kas ağrılarını ve yaralanma riskini azaltıyor.

Bonus: Keyifli vakit geçirmenizi sağlar

Zihinsel ve fiziksel faydalarının yanı sıra sadece keyifli zaman geçirmek için de hem tek başınıza hem de sevdiklerinizle birlikte kumların üzerinde uzun yürüyüşlere çıkabilir; tatile gitmeden de yaşadığınız şehirde ya da size en yakın yerdeki deniz kenarında tatlı kaçamaklar yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Daha verimli egzersizler için bir profesyonel gibi spor yapmanın yolları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!