Gerçekten “Hayır” demek istediğiniz zamanlarda “Evet” demeyi bırakın!

hayır demeyi öğrenmek

İnsan olmanın en zor taraflarından biri de hiç kuşkusuz, sevilmek, kabul görmek ya da sosyal çevredeki konfor alanından vazgeçmemek ve diğer insanlar tarafından dışlanmamak için gerçekten içimizden gelmediği halde “Evet” demektir.

Aslında isteksizce verilen evet yanıtlarının altında genelde, kendini içten içe yetersiz ve önemsiz görme duygusu yatar. Bu şekilde hisseden insanlar, çevrelerindeki insanları ancak onların her söylediğine “Evet” diyerek yanlarında tutabileceklerini ve onlar tarafından kabul göreceklerine inanırlar.

İlginizi çekebilir: Mutlu bir yaşamın anahtarı: Özgürlük

Sevilme ve kabul görme arzusunu çok daha şiddetli hisseden bu insanların bir diğer önemli özelliği de, kendilerini ifade etmekte güçlük çekmeleri ve düşüncelerini genelde kendilerine saklamalarıdır. Bu durum da maalesef bu insanların bir süre sonra, tamamen hiç olmadıkları “başka biri”ne dönüşmeleriyle son bulur.

Eğer siz de “Hayır” sözcüğünden deliler gibi korkan o insanlardan biriyseniz kendinize hemen şu soruyu sormalısınız: “Sizi sevdiğini ve onayladığını düşündüğünüz insanların, gerçek sizi değil onlara karşı giydiğiniz maskeyi sevdiğini bilseydiniz ne hissederdiniz?”

Kendinize bu soruyu sorun, aynanın karşısına geçin ve kendi gözlerinize bakarak dürüstçe cevaplayın! Cevabınızdan sonra varacağınız sonuç size kesinlikle iyi hissettirecektir. Çünkü gerçek benliğinizi seven ve sizi olduğunuz gibi kabul eden tek bir insan, takındığınız toplumsal maskeyi seven yüzlerce insandan daha kıymetlidir.

İlginizi çekebilir: Sizden nefret eden insanları anlamanın yolları

Bu yüzden hemen şu andan itibaren gerçekten içinde olmak istemediğiniz hiçbir şeye evet demeyin. Çünkü içten gelerek söylenen “Hayır”lar etrafınızda sadece gerçek dostlardan oluşan sevgi dolu bir çember inşa etmenin anahtarıdır.

 

Kaynak:

http://theunboundedspirit.com/

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!