Genel kültürü artırmanın 10 yolu

Üniversite diplomasının artık yeterli olmadığı bir dünyada genel kültürümüze yatırım yapmak yine bizlerin elinde. Bu yüzden de kendimizi eğitmenin yollarını bilmek, genel kültürümüzü artırmak için önemli bir ön koşul.

Peki, genel kültürlü olmak ne demektir?

Genel kültürlü olmak hakkında ne yazık ki genel bir yanılgı var. Her şeyi bildiğini iddia edip herkesi kendi bilgisi dahilinde yargılayan insanlar sanki genel kültürlü bireylermiş gibi algılanıyor. Oysa bu doğru değil. Çok özel bir yeteneği yoksa, bir insanın her konuda bilgili olması mümkün değil. Öte yandan genel kültürlü bireyler, bilgi düzeyi ortalamanın üstünde, öğrenmeye açık, özgüveni yerinde, dinlemesini bilen, bilgisi ölçüsünde alçak gönüllü ve nazik kişilerdir.

Genel kültürümü nasıl artırabilirim?

Genel kültürünüzü artırmak için kararlı bir şekilde kendinize yatırım yapmanız ve bu konuda size eşlik edecek diğer insanlarla bir arada olmanızda fayda var. Peki ama kısa sürede genel kültünüzü artırmak için neler yapabilirsiniz?

1. Yabancı bir dil öğrenin.

Hangi seviyede olursa olsun başka dil öğrenmek hayata bakış açınızı genişletir. Üstelik farklı kültürleri ve yaşayış tarzlarını tanımanızı sağlar. Bu yüzden ilginizi çeken bir ülkenin dilini sadece genel kültürünüzü artırmak için öğrenmeye başlayın. Bu konuda başlangıç için yabancı dil uygulamalarından yardım alabilir ve ücretsiz online yabancı dil dersleri ile de devam edebilirsiniz.

2. Türk ve dünya klasiklerini okuyun.

Klasikler boşuna klasik olmadılar. Hem ünlü Türk yazarlardan hem de farklı ülkelerin yazarlarından oluşan bir okuma listesi çıkarıp uzun süreye yayarak keyifle okumanız genel kültürünüze büyük bir katkı sağlayacaktır. Üstelik böylelikle sevdiğiniz edebiyat türünü ve yazarı keşfedebilir ve benzer ilgi alanlarına sahip insanlarla doyurucu sohbetler edebilirsiniz.

3. Ödüllü yapımları ve klasikleşmiş filmleri izleyin.

Dünya tarihine damgasını vurmuş ve günümüzdeki dizi ve filmleri de etkileyen pek çok filmi de izlemeniz genel kültürünüzü artıracaktır. Yine kült filmlerden oluşan bir izleme listesi çıkarıp izleyebilir ve daha sonra sevdiğiniz yönetmen ve oyuncuların diğer filmleri ile genel kültürünüzü genişletmeye devam edebilirsiniz.

4. Müzeleri gezin ve sergileri takip edin.

Sanat eserleri hakkında bilgi sahibi olmanın ve bu sanat eserlerinin sizde ne tür duygular uyandıracağını deneyimlemenin en güzel yolu müzelerdeki sergileri takip etmek. Özellikle yurt dışındaki eserleri deneyimlemek isterseniz, ünlü müzelerin internet üzerinden sanal turlarına katılabilir ve bilgisayar başından sanat eserlerini ve medeniyetler tarihini deneyimleyebilirsiniz.

5. Klasikleşmiş performans sanatlarını izleyin.

Bale temsillerinin, operaların ve müzikallerin pek çoğunu artık internet üzerinden deneyimlemek mümkün. Bu videoların çoğu yabancı dilde olsa bile evrensel duyguları anlatan performanslar olacağı için edineceğiniz deneyim genel kültürünüzün artmasını sağlayacaktır.

6. Klasik sanat eserlerini öğrenin.

Dünyadaki bütün sanat eserlerini bilmemiz tabi ki gerçekçi bir beklenti değil ama ünlü ressamları, onların hikayelerini ve belli başlı eserlerini bilmek genel kültürümüzü artırmak adına güzel bir adım. Benim çok severek takip ettiğim Sanatın Tarihi Instagram hesabı başlangıç için yararlı olacaktır. Bunun dışında en ünlü 100 sanat eserini her gün bir eser araştıracak şekilde sanatçısı ve hikayesiyle internet üzerinden araştırarak hem eğlenceli hem de kültürlü bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

7. Müzik kültürünüzü genişletin.

Müzik kültürünüzü genişletmek için aslında tek ihtiyacınız olan bir müzik uygulaması ve birazcık Google kullanma becerisi. Müzik türleri oldukça fazla olsa da klasik, pop, , rock ve metal gibi farklı türlerdeki çalma listelerini aratıp farklı müzik türlerinde kültürünüzü kolaylıkla genişletebilirsiniz. Alternatif olarak müzik dünyasına damgasını vurmuş 100 sanatçının albümlerini deneyimleyerek yine müzik kültürünüzü genişletebilirsiniz.

8. İlginizi çeken konularda araştırma yapın.

İlginizi çeken konuları not aldığınız bir defteriniz veya not alma uygulamanız mutlaka olsun ve gün içinde gördüğünüz, duyduğunuz ve aklınıza gelen konuları buraya not edin. Daha sonra vakit buldukça da internette bu notlarınız ile ilgili eğlenceli bir yolculuğa çıkın. İnanın genel kültürünüz bir anda genişleyecek!

9. Farklı hobiler deneyin.

Deneyimlediğimiz her şeyi çok sevmek zorunda değiliz ama deneyimlediğimiz şeyler hakkında daha net bir fikir sahibi olacağınız için öğrencilikte farklı hobiler denemenizi tavsiye ederim. Özellikle de internetten bilgi edinmenin bu kadar kolay olduğu bir dönemde yeni bir hobi denemek için ihtiyacınız olan çoğunlukla biraz merak ve biraz da araştırma yapma kabiliyeti.

10. Online dersler alın.

Genel kültürünüze yatırım yapmaya başladıkça ilgi alanlarınızı da daha net bir şekilde keşfetmeye başlayacaksınız. İlgi alanlarınızı keşfetmeye başladıktan sonra ilginizi çeken konularda kolaylıkla ücretsiz online dersler alabilirsiniz. Sanat tarihinden, insanlık tarihine, ekonomiden felsefeye kadar birçok alanda kendinizi online dersler ile oturduğunuz yerden eğitmeniz mümkün.
Son olarak başkalarına kendinizi ve kültürlü olduğunuzu ispatlamak gibi bir endişe gütmeyin. Eğer bilmediğiniz bir konu hakkında konuşuluyorsa alçakgönüllülükle bilmediğinizi kabul edin.

Öğrenmekten keyif aldığınız bir ömür dilerim. Sevgiler…

İlginizi çekebilir: Herkesin mutlaka izlemesi gereken 25 belgesel

Ayça Karaman Öğretim Görevlisi
Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsünden mezun oldum. 2013 yılından beri halen Boğaziçi Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım. Üniversitedeki görevimin yanı sıra ... Devam