Herkesin mutlaka izlemesi gereken 25 belgesel

Favori dizileriniz bitti, aynı filmleri tekrar tekrar izlemekten sıkıldınız mı? O zaman hem eğlenceli hem de öğretici bu 25 belgeselden biri tam size göre!

Bebekler

1 sezon ve 6 farklı bölümden oluşan Netflix‘ten hemen izleyebileceğiniz bu belgesel bebeklerin ilk yıllarında yaşamı nasıl keşfettiklerinin hikayesini anlatıyor.

Ben Devri

2002 yapımı 4 bölümlük bir belgesel serisi olan bu belgesel her biri yaklaşık 60 dakika sürüyor ve Freud’un psikanaliz çalışmalarının kapitalist düzende hükümetler ve şirketler için nasıl belirleyici bir rol oynadığını anlatıyor. Seriyi alt yazılı olarak YouTube üzerinden izlemek mümkün.

Cooked

4 bölümden oluşan 2016 yapımı bu belgesel serisi ünlü yemek yazarı Michael Pollan’ın pişirme teknikleri ile ilgili incelemelerini içeriyor. Her biri yaklaşık 1 saat süren bölümleri Netflix üzerinden izlemek mümkün.

Cosmos: Bir Uzay Serüveni

2014 yapımı 13 bölümlük bu seri, bilimsel anlamda en önemli belgesellerden biri. Doğanın kanunlarını ve uzay-zaman konularını işleyen belgesele farklı platformlardan ulaşmak mümkün.

Doğal Olmayan Seçilim

4 bölümlük bu mini Netflix belgeseli gen düzenleme konusunu işliyor. Genlerin nasıl değiştirilip doğal olmayan bir seçilim yaratacağı ile ilgili belgeselin her bir bölümü ortalama 60 dakika sürüyor.

Explained

30 bölümlük genel kültürünüzü artıracak iyi bir belgesel olan Explained popüler kültüre dair çeşitli konuları inceliyor. 2018 yapımı olan bu seriyi yine Netflix üzerinden hemen izlemek mümkün.

Food Inc

ABD’de çiftlik üretiminden endüstriye gelen besin üretim sektörünün sağlıksız durumunu anlatan belgesel yaklaşık 1 saat 30 dakika sürüyor. 2008 yapımı belgesele Dailymotion adlı video paylaşım sitesi üzerinden izleyebilirsiniz.

Gerçek Bedel

2015 yapımı bu belgesel moda endüstrisinin insanlara ve gezegenimize olan etkisini ele alıyor. Belgeseli internet üzerinden paylaşan platformlar mevcut ancak Netflix, YouTube veya diğer belgesel paylaşan yasal platformlar üzerinden ülkemizden erişim ne yazık ki mümkün değil.

Gezegenimiz

8 bölümlük bir belgesel olan Gezegenimiz, 2019 yapımı olan bir Netflix serisi. Anlatısı ve görselliği ile insanı büyüleyen serinin her bir bölümü yaklaşık 50 dakika sürüyor.

İnsan

İnsanlığın portresini çizen 2015 yapımı belgesel yaklaşık 2 saat kadar sürüyor. YouTube üzerinden izleyebileceğiniz bu belgesel dünyanın dört bir yanından farklı insan hikayelerine odaklanıyor.

İtiraf Kasetleri

Psikoloji ve suç dünyası ile ilgili olanların hoşlanacağı türde bir belgesel serisi olan İtiraf Kasetleri gerçek suçları ve bu suçlarla ilgili davaları konu alıyor. 2017 yapımı 2 sezonluk bu seriyi Netflix üzerinden izlemeniz mümkün.

Minimalizm

2016 yapımı bu belgesel, eşyaların mutluluk getirdiğini varsayan görüşü reddeden kişilerin hikayeleri ile minimalizm akımını ele alıyor. Daha azın aslında daha iyi olduğunu gösteren bu 1 saatlik belgeseli Netflix üzerinden izlemeniz mümkün.

Modern Dünyanın Dahileri

2016 yapımı belgesel modern dünyanın 3 dahisi Mark, Nietzche ve Freud’un eserlerine şekil veren dönemleri inceliyor. Her biri yaklaşık 59 dakika süren 3 bölümlük seriyi Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

Mutluluk Şehri

Kongo’da cinsel şiddete uğrayan kadınların benliklerini kazanma ve iyileşme sürecini anlatan 2018 yapımı bu belgeseli Netflix üzerinden izlemeniz mümkün.

Plastik Okyanus

Okyanusların plastik atıklarla dolu olduğu dünyamızda bunun kitlesel etkilerini araştıran belgesel 1 saat 40 dakikalık bir yapım. Netflix üzerinden izleyebileceğiniz belgesel 2016 yapımı.

Sıra Dışı Bir Kaya

10 bölümlük National Geographic yapımı olan bu belgesel serisi dünyamızın hikayesini anlatıyor. Ünlü yönetmen Darren Aronofsky imzası taşıyan bu yapıma farklı platformlardan ulaşmak mümkün.

Şifa

2017 yapımı bu belgesel, insan sağlığı ve iyileşme sürecini spiritüel ve bilimsel açılardan inceliyor. Yaklaşık 1 saat 30 dakika süren bu yapımı Netflix üzerinden izlemek mümkün.

Şişir Beni

2004 yapımı bu belgesel fast food endüstrisinin ve özellikle McDonalds tüketmenin insan bedenine olan etkilerini anlatıyor. Yaklaşık 1 saat 30 dakika süren bu yapımı farklı platformlardan izlemek mümkün.

Terra

2015 yapımı belgesel 1 saat 37 dakika boyunca insanlığın diğer canlılarla ilişkisine odaklanıyor. Netflix üzerinden izleyebileceğiniz seri görselliği ile dikkat çekiyor.

That Sugar

Şekerli bir diyetin insan sağlığı üzerindeki negatif etkilerini bir deney üzerinden anlatan bu belgesel 2014 yapımı bir film. Farklı platformlardan ulaşabileceğiniz bu film yaklaşık 2 saatlik bir süreye sahip.

The Game Changers

2018 yapımı bu belgesel, bir sporcunun insan beslenmesinde en ideal ve sağlıklı yolu arayışını anlatıyor. Yaklaşık 1 saat 30 dakika süren belgeseli Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

The Great Hack

2019 yapımı belgesel türünde bir film olan the Great Hack, sosyal medyanın ve bir veri şirketinin karanlık yüzünü, toplanan verilerin hangi amaçlar uğruna kullanıldığını açıkça anlatıyor.

The Mind Explained

1 sezon ve 5 bölümden oluşan bu belgesel hafızadan rüyalara zihnimizin nasıl işlediğini anlatıyor. Yaklaşık 20 dakikalık bölümlerden oluşan seriyi yine Netflix üzerinden izlemek mümkün.

Tuz, Yağ, Asit, Isı

Tuz, Yağ, Asit, Isı aynı isimli ödüllü bir kitabın belgeselleştirilmiş serisi. 2018 yapımı olan 4 bölümden oluşan bu seriyi gastronomi ile ilgilenenler beğenecektir. Mükemmel yemeğin 4 temel unsurunu anlatan bu seriyi Netflix üzerinden izlemeniz mümkün.

Tüfek, Mikrop ve Çelik

1997 basımı Pulitzer ödüllü aynı isimli kitaptan uyarlanan seri, insanlığın 13.000 yıldan fazla süren yolculuğunu anlatıyor. Her biri yaklaşık 60 dakika süren 3 bölümden oluşan bu genel kültür artırıcı seriyi YouTube üzerinden izlemek mümkün.
Hem genel kültürünüzü artırmanızı sağlayan hem de hayata bakış açınızı değiştirecek 25 belgesel listesine eklemek istediğiniz belgeseller varsa aşağıya adı ve konusuyla beraber yorum olarak bırakırsanız bu arşive harika bir katkı sağlamış olursunuz.

Keyifli seyirler…

Not: Yazıda geçen linklerin yasal sorumluluğu paylaşım yapan sitelere aittir. Paylaşılan belgeseller yasal sorumluluk belirten siteler üzerinden linklenmiştir. Belgesellerin yasal platformlar üzerinden izlenmesi tavsiye edilir. Herhangi bir linkte yasal olmayan bir paylaşım olması halinde sorumluluk videoyu paylaşan siteye aittir ve bu paylaşımı yapan site ile iletişime geçilmelidir.

İlginizi çekebilir: Zihinsel yorgunlukla nasıl mücadele edebilirsiniz?

Ayça Karaman Öğretim Görevlisi
Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsünden mezun oldum. 2013 yılından beri halen Boğaziçi Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım. Üniversitedeki görevimin yanı sıra ... Devam