Geleneksel doğum kontrol yöntemlerine teknolojik alternatifler: NaturalCycles

İsveç’te NaturalCycles adıyla ortaya çıkan yeni bir girişim, geçen Aralık ayından beri kadınlar için doğum kontrol hapı gibi hormon değişimine yönelik gebelik kontrolüne alternatif, elektronik tabanlı bir doğum kontrol yöntemi sunuyor.

NaturalCycles app

Android ve iOS’ta yer alan mobil uygulama, termometreyle bağlantılı olarak çalışıyor. Vücut ısısına ve yumurtlama döngünüze göre ilişkiye girmek için uygun olan zamanları belirleyen uygulama, geçen Aralık ayından bu yana 10.000 aktif kullanıcıya ulaştı.

NaturalCycles mobil uygulaması geçen yıl Haziran ayında, eski CERN araştırmacısı Elina Berglund ve kocası Raoul Scherwitzl tarafından geliştirildi ve 500.000$’lık bir yatırım aldı.

Renkli uyarı sistemi

NaturalCycles uygulaması renkli uyarı sistemiyle çalışıyor ve gebelik riski olduğunda kırmızı, olmadığında yeşil renkte uyarı vererek güvenli şekilde ilişkiye girmenize olanak veriyor.  Uygulama aynı zamanda periyod takip sistemi de sunuyor.

NaturalCycles’ın raporlarına göre, uygulama piyasaya sürüldüğü günden bugüne hiç hatalı bir sonuç ortaya çıkmadı. Uygulamanın diğer periyod takip uygulamalarından farkı ise kişiye özel verilerle bilgi sağlıyor oluşu. Yumurtlama dönemi ve adet süresi kişiden kişiye farklılık gösterdiği için, kişiye özel bir takvimin sunuluyor olması doğum kontrolünün daha kesin sonuç vermesi için oldukça etkili. Kullanıcı uygulamaya ne kadar fazla veri girerse, uygulamanın doğru tahminler yapma oranı o kadar artıyor.

Uygulamayı kullanmak için, üyelik sürenize bağlı olarak, aylık 7-10$ gibi bir üyelik ücreti vermeniz gerekiyor. Ayrıca 59.90$ karşılığında yıllık üyelik yaptıranlar, termometreye de ücretsiz sahip olabiliyorlar.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!