Geçmişinizle kavga edip galip gelmek neden mümkün değil?

Geçmişte bir şey yaptım ve kabul etmeliyim ki bundan hiçbir şekilde gurur duymuyorum.

Aslında bunu birçok kişi söyleyebilir. Ne kadar iyi bir insan olmaya çalışsanız da siz de geçmişte istemediğiniz şeyler yapmış olabilirsiniz. Ancak bazen geri dönüp geçmişte yaptıklarınıza bakmak ve mantıklı bir açıklama getirmek son derece zor olabiliyor. Bazen geçmiş, insanın aklına takılıp kötü hissetmesine neden olabiliyor.

Oysa kendinizi, kendi geçmişinize karşı yenemezsiniz. Bazen bazı şeyleri kabul edip ilerlemeye odaklanmak gerekir. Şunu unutmayın, geçmişte kötü şeyler yapmış olmak sizi kötü bir insan yapmaz!

Geçmişi yenmek

Herkesin geçmişinde değiştirmek istediği şeyler vardır. Belki birine kötü davrandınız, birine ait bir şeyi çaldınız veya birine çok kırıcı bir şey söylediniz… Ne olursa olsun aldığımız kararların, sergilediğimiz davranışların bazılarını zamanı geri döndürüp geri almayı hepimiz isteriz.

Ancak bu mümkün değil. Geçmişte ne olduysa, sonsuza kadar orada kalacak ve siz de bununla yaşamayı öğrenmek zorundasınız.

Bazı insanlar bunu yapamıyor. Geçmişte aldıkları kararlar yüzünden kendileriyle kavga edip duruyor. Maalesef bu, yıkıcı bir düşünceden başka bir şey değil. Geçmişte yaptığınız şeyin ne kadar kötü olduğunu kendinize hatırlatarak devam edemezsiniz. Bu yaptığınız kendinizden nefret etmekten başka bir şeye yaramaz.

Geçmişinizle kavga edip galip gelmek neden mümkün değil?
Kendinizi kötü hissetmeye odaklanmak yerine, başkalarının böyle durumlarda nasıl davrandığını gözlemleyin.

Artık ilerleme vakti. Geçmişte yaptığınız kötü bir şeyin, sizi kötü bir insan yapmadığını kabul etme vakti. Eğer geçmişten gelen bir şeyler sizi içten içe yiyip bitiriyorsa, kendinize şunları söyleyin:

1. Herkes geçmişte kötü şeyler yapmıştır

Kimse mükemmel değil. Hatalar yapmak da insan olmanın bir parçası. Bu da şu anlama geliyor; eğer şimdiye kadar kötü bir şey yapmadıysanız, zamanı gelince siz de yapacaksınız. Ancak hatalarınız sizi kötü bir insan yapmaz ve bu hatalar yüzünden kendinizi harap edercesine eleştirmemelisiniz.

Kendinizi kötü hissetmeye odaklanmak yerine, başkalarının böyle durumlarda nasıl davrandığını gözlemleyin. Sizin gibi başkalarının da geçmişten gelen şeylerle mücadele ettiğini göreceksiniz.

Herkesin geçmişinde değiştirmek istediği bir şeyler olduğunu fark ettikten sonra, kendinizi daha normal hissedeceksiniz. Bunun hayatın bir parçası olduğunu ve herkesin deneyimlediği bu durumda kendinize karşı çok sert davranmamanız gerektiğini fark edeceksiniz.

2. Artık geçmişteki o kişi değilsiniz

Geçmişteki kötü bir karar veya davranışınız için pişmanlık duymanız, artık değiştiğiniz anlamına geliyor. Aynı durumda kalsanız, aynı şeyi yapmayacağınızı gösteriyor.

Bu konuda kendinizi iyi hissetmelisiniz. Geçmişte yaptıkları kötü şeyler için hiçbir pişmanlık duymayanlar kendini kötü hissetmeli, siz değil!

Geçmişinizle kavga edip galip gelmek neden mümkün değil?
Geçmişte yaptığınız şeyin ne kadar kötü olduğunu kendinize hatırlatarak devam edemezsiniz.

Pişmanlık, bir anlamda ders çıkardığınızın göstergesi. Kendinizi geliştirdiğinizin ve daha iyi bir insan olduğunuzun belirtisi. Geçmişte aldığınız bir karar için kendinize kızmaya devam edemezsiniz. Her şeyden öte, artık siz o kişi değilsiniz.

3. Seçimlerinizden ders çıkardınız

Hatalar aslında büyük bir fırsattır. En kötü hatalar bile insana birçok şey öğretir. Geçmişe bakıp kendinizi kötü hissetmek yerine, geçmişinizi büyük bir fırsata çevirebilirsiniz. Eğer yaşadıklarınızdan bir şeyler öğrendiyseniz, bu iyiye işaret demektir.

Bugün sahip olduğunuz kişiliği şekillendirmenizi sağlayan şey, aslında geçmişte yaptığınız o hatalar. Onlardan ders çıkarmak kişiliğinizi ve nasıl bir ilerleme kaydettiğinizi belirliyor.

Eğer geçmişten bir ders çıkarmadığınızı düşünüyorsanız üzülmeyin, bunu her zaman yapabilirsiniz. Hatalardan ders çıkarmak için hiçbir zaman geç değil. Kendinizi kötü hissetmek yerine bunun bir fırsat olduğunu düşünün.

Tüm bunların ötesinde, herkes hayatında en az birkaç tane çok kötü hata yapmıştır ve kötü şeyler yapmanıza engel olacak çok fazla şey yok. Bunun için yapabileceğiniz tek şey, geçmişi nasıl gördüğünüzü kontrol etmek. Geçmişten dersler çıkarıp, ilerlemeye devam edebilirsiniz. Geçmişi ne siz ne de bir başkası değiştirme gücüne sahip. Bu yüzden geçmişle ilgili kötü hissetmenin ve buna takılıp kalmanın kimseye bir faydası yok.

Kaynak:
Pick the Brain

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!