Geçmişin üzerimizdeki etkisi

Geçmişin üzerimizdeki etkisi
Geçmişin üzerimizdeki etkisi

Geçmiş; bugünkü davranışlarınızın, düşüncelerinizin ve duygularınızın bir parçasıdır. Kendinizi, diğer insanları ve dünyaya bakışınızı şekillendiren geçmişinizdir. İşte bu yüzden bazı davranışlar ve duygular kendini tekrarlar. Yapılan seçimler birbirine benzer. Geçmişte çözümlenememiş bir şey var ise; bu, bugün de benzer şekilde sadece form değiştirerek kendini tekrarlar.

Bazı kişiler karşısında çekinmemiz, bazı olaylara dair duyduğumuz kaygılar, ilişki yaşayacağımız kişilerin benzer özellikler göstermesi geçmişin yansımalarıdır. Bu nedenle geçmişe dair farkındalık kazanmak bugünü farklılaştırabilmek için önemlidir.

Bugünün farklılaşabilmesi ve değişebilmesi için geçmişi geçmişte bırakıp, bugüne bugün olduğunuz kişi gibi bakabilmeniz gerekir. Bunu yapabilmek için kişinin kendisini daha iyi tanıması gerekir. Kendini daha iyi tanıyan kişi, geçmişini daha iyi ve olumlu bir şekilde ele alabilir. Bu, bugünün tatmin edici bir şekilde yaşanmasını sağlar.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

 

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam