Geçmişin gölgesinden şimdinin aydınlığına: Yaraları iyileştirmek

Hepimizin geçmişte yaşadığı ve hala unutamadığı olaylar vardır muhakkak. Ya anne-babamız küçükken bizi istememiştir, ya küçük kardeşimiz olunca pabucumuz dama atılmıştır, ya da bir çocuğun yaşamaması gereken daha üzücü tecrübeler edinmişizdir… Tüm bunlar artık bir yetişkin olduğumuzda bile hayatımız üzerinde kuvvetli bir etkiye sahip olabiliyor. İşte bu anılar, dışarıdan görünmeyen ama nereye gidersek gidelim bizi takip eden birer “gölge” gibiler adeta.

Hayat boyu yaşadığımız fiziksel ve ruhsal acı içeren tüm olaylar, biz onların farkında olsak da olmasak da zihin bankamızda tutulup kaydediliyor. Yani hiçbir şeyi unutmuyoruz aslında. Bu anılar ve duygular aşırı deneyimlendiğinde, mantıksız korkulara, özgüven eksikliğine, yeni ilişkiler kurmamıza engel olmaya ve hatta psikosomatik hastalıklara (duygusal kaynaklı fiziksel hastalıklar) sebep oluyor. Peki sağlığımızı, iş görmemizi, mutluluğumuzu kısaca hayatta kalma potansiyelimizi sınırlandıran bu “gölgelerden” şimdiye gelmenin bir yolu var mı?

EFT (Duygusal Özgürleşme Teknikleri) ile geçmişin gölgesinden şimdiye gelmek

EFT (Duygusal Özgürleşme Teknikleri), Amerikalı psikolog Roger Callahan’ın tesadüfen bulduğu ve Stanford’lu fizik mühendisi Gary Craig’in bugünkü haline getirdiği bir “kendini ve başkalarını iyileştirme” tekniği. İngilizce Emotional Freedom Techniques (Duygusal Özgürleşme Teknikleri) kelimelerinin baş harflerinden (EFT) oluşuyor. EFT Akupunktur ve akupresür temelli bir uygulama. Bedenin kendini iyileştirme prensibine göre çalışıyor ve uygulama esnasında bu iyileştirme gücü aktive ediliyor. İyileşmelerin çoğunlukla çok hızlı hatta aniden olması sebebiyle insan aklının alması zor olabiliyor. Ancak iyileşmenin her durumda bu kadar hızlı olma garantisi yok. İyileşme süresi soruna göre değil, kişiye göre değişiyor. Aynı sorundan kimisi 2 dakikada kurtulurken, kimisi 4 seansta kurtulabiliyor. Kişilerin değişime açıklığı, kişisel dirençleri ve sorundan kurtulmaya duydukları istek, sonuç alma süresini etkiliyor.

EFT insan vücudundaki enerji akışında oluşan blokajların yani engellerin vücudumuzda ve zihnimizde olumsuz etkiler yani hastalıklar yarattığı görüşüne dayanıyor. Bu teknikte, vücudun enerji meridyenleri üzerinde bulunan bazı akupresür noktaları parmak uçlarıyla uyarılarak, enerji akışındaki engellerin çözülmesi sağlanıyor. Parmak uçlarıyla yapılan sistematik vuruşlar, kişinin duygusal sıkıntıyı yaşadığı veya imgelediği zaman ortaya çıkan olumsuz duyguların serbest kalmasını ve enerji sisteminin yeniden dengeye kavuşmasını sağlıyor. EFT çok pratik ve çok hızlı sonuç veren bir uygulama. Kişi EFT’yi kendi kendine uygulayabilir ve kişinin EFT’nin nasıl çalıştığını bilmesine bile gerek yok. Ancak EFT uygulamasını yeni öğrenen kişilerin ilk çalışmalarını bir EFT Master denetiminde yapmaları yararlı olur. Bu konuda destek almak için bana web sitem üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ruh ve beden sağlığımız her şeyden önemli. Geçmişin gölgesinden kurtulup şimdiye odaklanmak için bir adım atmanın zamanı gelmedi mi sizce? Sağlıkla ve sevgiyle kalın.

İlginizi çekebilir: Hayatta değiştirilmesi en zor kişi kimdir?

Aysel Keskin Psikolojik Danışman
Merhaba ben Aysel Keskin. Psikolojik Danışman ve Psikoterapistim. 2006 yılında Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olduktan sonra, Türk Deniz Kuvvetlerinde yedi senelik bir ... Devam