Geç kalmış değiliz: İklim değişikliği ve acilen alınması gereken önlemler

İklim değişikliği hepimizi ilgilendiren hayati bir konu. Özellikle sanayi sonrası dönemde artan sera gazı salınımı, değişen tüketim alışkanlıkları, nüfus artışı, ulaşım ve teknolojide yaşanan değişimler bugün küresel ısınmanın ve buna bağlı olarak iklim değişikliğinin en temel nedenleri olarak biliniyor. İnsanlık olarak üzerinde yaşadığımız gezegene şimdiye kadar verdiğimiz zararın boyutu tartışılamaz. Ancak bunu değiştirmek de yine biz güçlü insanların elinde. Amerikalı çevreci, yazar ve aktivist Paul Hawken bugün gerekli adımlar atıldığında iklim değişikliğini tersine çevirebilmemizin mümkün olduğunu söylüyor. Üstelik 30 yıl gibi kısa bir süre içinde.

Gezegenimize verdiğimiz zararı telafi edecek yine biziz…
Drawdown Projesi

Bu proje, Paul Hawken’in aralarında sanatçılar, yazarlar, biyologlar, mühendisler, bilim insanları ve din adamları gibi pek çok farklı meslekten insanların olduğu bir grupla bir araya geldiği bir platform olma özelliği taşıyor. Alanında uzman kişilerin hep birlikte iklim değişikliği üzerinde düşünüp bu soruna çözümler aradığı projenin çıktısı ise ‘İklim değişikliğini tersine çevirmek için alınması gereken 100 kapsamlı önlem’ olmuş. İklim değişikliğiyle ilgili ne yazık ki daha önce hiç böyle bir çalışma yapılmadığını belirten Hawken sözlerine şu ifadelerle devam ediyor:

“40 yıldan fazla bir süredir, iklim değişikliği insanların korkusu olmuş durumda. Ancak ilginçtir ki; iklim değişikliğini engellemek için alınacak önlemler ile ilgili daha önce kapsamlı bir araştırma hiç yapılmadı. Bizim hazırladığımız 100 maddelik liste ise, bu konuda yapılan bir ilk. Daha önce 10 maddelik bir liste bile yapılmış değil. Öte yandan bu hepimizin sorunu ve sade vatandaşlar olarak iklim değişikliğiyle ilgili neler yapabileceğimizi merak edip arama motorlarına girdiğimizde karşımıza çıkan sonuçlar fosil yakıtları kullanmama, daha az tüketme, işe daha yakın bir yere taşınma, çamaşırları soğuk suda yıkama gibi basit çözümler oluyor. Ancak kabul edelim ki bunlar yeterli değil ve sadece bunları yaparak hiçbir yere varamayız.”

İnsanlık olarak üzerinde yaşadığımız gezegene şimdiye kadar verdiğimiz zararın boyutu tartışılamaz. Ancak bunu değiştirmek de yine biz güçlü insanların elinde.

Daha kalıcı ve kesin çözümlere ihtiyacımızın olduğunu vurgulayan Hawken, iklim değişikliğiyle ilgili asla geç kalmış olmadığımızı şu çarpıcı örnekle anlatıyor:

“Sunduğumuz çözümlerden biri okyanus ve denizlerde permakültür (kalıcı tarım) yapılması. Bugün geldiğimiz noktada su altı yaşamı ne yazık ki ölüyor. Okyanuslar her geçen gün biraz daha çölleşiyor. Ancak yakın zamanda bazı kesimlerde yapılan permakültür çalışmalarıyla okyanus yaşamını sadece haftalar içinde tekrar canlandırmak mümkün oldu. Çok kısa bir sürede planktonların ve sonra diğer canlıların bu bölgelerde yaşamaya başladığını fark ettik. Ve bu sadece bir örnek. Ekosisteme şimdiye kadar çok fazla zarar vermiş, onu zehirlemiş, öldürmüş olabiliriz; ancak onu iyileştirmek için attığımız hiçbir adım boşa gitmiyor. Gezegen bizim iyi niyetimize karşılık vermeyi asla bırakmıyor. Bu yüzden geç kalmış değiliz.

İlginizi çekebilir: İnsanları iklim değişikliği uğruna çaba sarf etmeleri için nasıl ikna edebilirsiniz?

İklim değişikliğiyle savaşmak değil, onu dönüştürmek gerekiyor

Hawken’e göre; dışarıdan gelen uyaranlara yanıt vermeyen bütün sistemler çökmeye mahkum. Bu durumda iklim değişikliği, gezegenimizin bize verdiği bir yanıt ve bu yanıtla savaşmak yerine onu iyi anlayıp dönüştürmeyi bilmemiz gerekiyor. Hawken bize bu amaç doğrultusunda ağaçlandırma, geri dönüşüm, permakültür, bitki ağırlıklı beslenme, rüzgar ve güneş enerjisi kullanımı, hayvan sayısının çoğaltılması, kız çocuklarının eğitimi, ışıklandırmaların düzenlenmesi ve binaların ahşap malzemeden yapılması gibi oldukça geniş bir yelpazede önlemler listesi sunuyor. Köklü değişiklikler gerektiren bu çözüm önerileri ve Drawdown Projesi ile ilgili daha fazlasını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz:

Videoyu izlemek için tıklayın.

İlginizi çekebilir: İklim değişikliği ile ilgili dünyanın her yerinden 10 ‘çılgın’ proje

Kaynak:
mindbodygreen.com
drawdown.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!