Food Fashionista’nın yeni keşfi: Amanda Bravo

Önce Instagram’da dolanırken yemek fotoğrafları dikkatimi çekti, sonra Reşitpaşa’da (Emirgan Korusu’nun üst kısmında kalıyor) olduğunu ve sadece öglen 12-17 arası servis verdiğini öğrenince ‘Buraya kesin gitmem ve buranın alametifarikası nedir görmem lazım.’ dedim. Tabelası yok, dükkanın önündeki koltuklarda oturanları görünce mekana geldiğinizi anlıyorsunuz. İçeri giriyorsunuz, bembeyaz örtülerle hazırlanmış, oldukça sade, kendine özgü, sanki evinizin bir kısmını restoran yapmışssınız gibi bir havası var diye düşünürken, hikayenin de tam böyle geliştiğini öğreniyorum 🙂

amanda bravo
Amanda Bravo

Konsept uzmanı Melis Korkud ve şef İnanç Baykar, yıllar önce catering ve event şirketi Prop Event’i kuruyorlar. Yıllar sonra artık bir yer mi açsak fikrine yakınlaşıyor ve mekan aramaya başlıyorlar. İçlerine sinen bir yer bulamayınca da atölyeleri olan yeri biraz dekore edip, masalar ekleyip restoran haline getiriyor ve ‘En kötü arkadaşlarımız gelir.’ diyorlar 🙂  Daha önce gözlerinin önündeki yeri değerlendirmeyi düşünmedikleri için de kendilerine ‘Aman da bravo bize, gözümüzün önündeki yeri anca düşündük.’ derken mekanın ismini de böylece ortaya çıkmış oluyor.

amanda bravo yemek
Kinoa&maş fasulyeli bonfile –  Enginar dolması –  Dağ mantar, roka ve parmesanlı sebzeli mücver

Gelelim yemeklere; menü değişken, benim de en sevdiğim! Mevsimin sebzesine, balığına göre ne uygunsa yemekleri o çerçevede belirliyorlar. Biz başlangıçı enginar dolması ve yanında ballı zencefilli  limonlu semizotu salatası ile yaptık. Sonrasında dağ mantarları, roka ve parmesanla servis edilen sebzeli mücver ve ana yemek olarak da kinoa & maş fasulyesi üzerinde özel sosu ile servis edilen bonfile aldık. Hepsi nefis, Türk damak tadına uygun, farklı dokunuşları ile oldukça zengin, tam tadında, tam kıvamındaydı. Tatlıya yerimiz kalmadı ama çayın yanına yoğun çikolatalı, krokan parçalı atıştırmalık bir tabak sundular. ‘Ahhh o çikolata’ dedik!

amanda bravo yemek 2
Dağ mantar, roka ve parmesanlı sebzeli mücver – Yoğun çikolatalı krokan parçalı atıştırma tabağı

Amanda Bravo’nun İstanbul’a farklı ve cool bir soluk getirdiğini düşünüyorum. Mekanın bırakın tabelası olmamasını, web sitesi dahi yok. Sadece Instagram hesabı var ki, o bile tesadüf eseri açılmış. Ama güzel ve farklı yemek, sınırlı çalışma saatleri, iyi servis, müşteri memnuniyeti ve bunun kulaktan kulağa yayılma etkisi ve gücü, bence Amanda Bravo’nun alametifarikası olmuş.

Yukarıda da söylediğim gibi Pazar hariç her gün 12.00-17.00 arası hizmet veriyorlar ama akşam servisini de açmak planları dahilinde. Kendi fikrim kesinlikle mevcut konseptlerinde kalması, ama ısrarlara daha ne kadar dayanabilirler orasını bilemiyorum 🙂 Bence siz beklemeyin, en kısa sürede deneyimleyin;)

İletişim için:

Telefon: (212) 277 15 16

Sevgiler;

Merve Hatipoğlu
Ekonomi okuyup bundan hiç de keyif almadığımı anladığım anda,rotayı sevdiğimi düşüneceğim ‘markalar’ dünyasına çevirip Ingiletere’de yüksek lisansımı tamamlayıp, bu dünyaya adım attım. Şans o ... Devam