Food Fashionista’nın yeni keşfi: 240 Derece Ekmek

Gıda sektöründe son zamanların trendi nedir diye sorsam hepinizden aynı cevabı alacağıma eminim: En sağlıklısı, en doğalı, en organiği. Sebze, meyve, soğuk içeçekler, süt, peynir, tavuk,yumurta..vb  derken tabi ki soframızın baş tacı ‘ekmek’ de bu listeye eklenenlerden. Aslında bana sorarsanız bu ekmek olayı, doğal gıda trendinin öncülerinden. Çünkü hatırlarsanız yıllar önce bunların hiçbiri yokken ekmek yapma makineleri çıkmış ve biz de ekmeğimizi evde yapma hevesiyle yanıp tutuşmuştuk. Ben de bunlardan biriyken, sonra ne oldu bilmiyorum ama ben de bıraktım 🙂

Sizi bilmem ama ben ekmeğe düşkün olanlardanım. Kimisi hiç eksikliğini hissetmez ya, nasıl hissetmez onu da anlamam:) Hele böle ekşi mayalısı, kuruyemişlisi, zeytinlisi, cevizlisi, üzümlüsü ba-yı-lı-rım! Onun için bugün size gerçekten ama gerçekten doğal (doğal sandıklarınızın çoğu karışımlardan oluşuyor, alırken iyice sorgulayın veya paketlerin üzerini dikkatlice okuyun) olan bir ekmek üreticisi ile tanıştırmak istiyorum: 240 Derece Ekmek.

İlgili yazı: Food Fashionista Türkiye’nin en genç Çay Uzmanı Ece Erel’le çay hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdi

ekmek ve çay
240 Derece Ekmek

Öncelikle 240 Derece Ekmek’in yaratıcıları kimdir? Sizi bir tanıyalım.

240 Derece’nin yaratıcıları Metin Haras ve Cem Melek yani iki çocukluk arkadaşı. Metin ve Cem küçüklükleri aynı arkadaş ortamında geçti. Metin üniversiteyi Amerika’da Gıda Pazarlama üzerine okumayı tercih ederken, Cem İTÜ’de Tekstil Mühendisliği okudu. Metin, Amerika’dan dönünce Türkiye’de eksikliğini hissettikleri gerçek ve doğal ekmek üzerine yoğunlaştılar. Türkiye’deki sağlıklı beslenme eksikliğinden, dengeli beslenme bilincini olabildiğince büyük kitlelere nasıl ulaştırabileceklerini düşünüp 240 Derece’nin konseptini hayata geçirdiler.

240 derece ismi nereden geliyor?

Ekmeklerimiz 240 derecede piştiği için markamıza bu ismi koymaya karar verdik. Bizce hem sıcak bir isim, hem de yaptığımız işle bağlantılı. İnsanlar tarafından beğenildi.

Ekmeklerinizin özelliği/ özellikleri nedir?

240 derece ekmek
240 derece ekmekleri sadece 240 derecenin yıllanmış özel ekşi mayasıyla üretiliyor.

240 derece ekmekleri sadece 240 derecenin yıllanmış özel ekşi mayasıyla üretiliyor. Ekmeklerimiz, üretilmeye başlandıktan 32 saat gibi uzun bir mayalanma prosesinden geçtikten sonra fırına veriyoruz. Hiçbir katkı maddesi kullanmadan, en doğal malzemelerle üretiyoruz.

Marketten aldığımız paketli, sağlıklı, tam buğday..vb ekmeklerden farkınız nelerdir?

Ekşi maya, hamur içerisindeki glutenin en zararsız biçimde işlenmesini sağlıyor. Böylelikle gerçek ve sağlıklı ekmek elde ediliyor. 240 Derece ekmeklerinin glisemik indeksi düşüktür, kan şekerini ani yükseltmez ve uzun süre tokluk sağlar. İçerdiği lifler, mineral ve vitaminler açısından oldukça zengindir. Bu nedenle ekşi mayalı ekmekler sindirim sistemimize dost diyebiliriz. Diyet yapanlar ve diyabetliler; özellikle yüzde 100 tam buğday, yüzde 100 tam çavdar, cevizli tam buğday, çok tahıllı ekmeklerimizi rahatlıkla tüketebilirler.

Nerelere dağıtım yapıyorsunuz?

Öncelikle Türkiye’nin her yerine kargo ile gönderim yapıyoruz. İstanbul ve Ankara’nın çoğu bölgesine kendi araçlarımızla siparişleri ertesi gün ücretsiz teslim ediyoruz. İstanbul dışındaki şehirlere ise ekmekleri yine ertesi gün kargo ile ulaştırıyoruz.

IMG_0386 (1)
Mis gibi ev yapımı enginarımın yanına 240 Derece ekmeklerim yakışır.

240 Derece Ekmek ekibi, işlerini gerçekten özenle yapanlardan. Ekmekleri tazecik, özel saklama kılıfı ile birlikte gönderiliyor ve gerçekten tok tutma etkisi oldukça yüksek. Ben devamlı müşterilerinden biri oldum bile. Artık gerisi sizde, benden önermesi, sizden denemesi…

240 Derece Ekmek’le ilgili daha detaylı bilgi almak için web sitesini, Facebook ve Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Sevgiler;

Merve Hatipoğlu
Ekonomi okuyup bundan hiç de keyif almadığımı anladığım anda,rotayı sevdiğimi düşüneceğim ‘markalar’ dünyasına çevirip Ingiletere’de yüksek lisansımı tamamlayıp, bu dünyaya adım attım. Şans o ... Devam