Fitness hedeflerinizi tutturabilmek için 10 öneri

Yeni yıla girerken hepimiz büyük bir heyecan ve motivasyonla kendimize hedefler belirliyoruz. Peki yılın önemli bir kısmı geçip gitti. Siz bu hedeflerin ne kadarını gerçekleştirebildiniz?

Eğer yeni yıl hedeflerinizi gerçekleştiremediyseniz kendinize kızmayın. Birçoğumuz aynı durumu yaşıyoruz. Zamanla motivasyonumuz azalıyor, hedeflerimizden uzaklaşıyoruz ve bu hedeflere ulaşmak gittikçe zorlaşıyor. Fitness da bu hedeflerden biri. Yeni yıla girerken birçoğumuz bu yılın tam anlamıyla sportif bir yıl olacağını söylüyoruz ancak kısa bir zaman içinde bu hedeften eser kalmıyor. Eğer siz de yeni yıla girerken koyduğunuz fitness hedeflerinizden uzaklaştıysanız, işte size hedeflerinize ulaşmak için öneriler:

1. Estetik değil, atletik kazanımlara odaklanın

Fitness hedeflerinizi yakalamak istiyorsanız performans, güç, hız ve dayanıklılığa odaklanın. Estetik sonuçlardan çok kendinizi mümkün olduğunca en atletik halinize ulaştırmaya çalışın.

Fitness hedeflerinizi tutturabilmek için 10 öneri

2. Muhteşem üçlü: Direnç egzersizi, protein ve sprint

Haftada en az 3 defa direnç egzersizi yapın. Gerekirse direnç egzersizi için kardiyo egzersizini feda edebilirsiniz. Öğlen yemeklerinde mutlaka protein tüketin. Kardiyo egzersizlerinizi 3’er set olmak üzere 15 saniyelik sprintlerle tamamlayın.

3. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayı bırakın

Kendinizi başkalarıyla kıyasladıkça, yaptığınız egzersize odaklanamazsınız ve dikkatiniz başka bir şeye dağılmış olur. Kıyaslama yapmak, aslında en büyük dikkat dağıtıcılardan birdir. Başkalarının ne yaptığına odaklanmak yerine kendinize odaklanın.

4. Sevdiğiniz bir egzersiz bulun

Gerçekten sevdiğiniz bir egzersiz türü bulduğunuz zaman, ona bağlı kalmak çok daha kolay olur. Doğal olarak motive olur ve egzersiz için heyecan duyarsınız.

5. Hemen sonuç alamazsanız vazgeçmeyin

Fitness yolculuğunda her zaman iniş-çıkışlar, kötü ve iyi zamanlar olur. Hemen sonuç göremezseniz veya bir dönem sonuç göremezseniz egzersizden vazgeçmeyin ve istikrarlı olun.

6. Not alın

Elinize bir kağıt kalem alın ve egzersiz rutininizden çıkarmak istediklerinizi bir tarafa, rutininize eklemek istediklerinizi bir tarafa not edin. Böylelikle kendi kendinize verdiğiniz sözleri daha kolay tutabilirsiniz.

7. Bir şeyi sevmiyorsanız, yapmayın

Eğer fitness rutininiz sizi mutsuz ediyorsa, o zaman derhal rutininizi değiştirin. Sevmediğiniz, sizi mutsuz eden bir şeyi yapmak zorunda değilsiniz.

8. Büyük şeyler hedeflemek yerine, nokta atışı hedefler belirleyin

Kendinize çok büyük sözler vermeyin. Verdiğiniz büyük sözleri gerçekleştirmek genellikle imkansız olur. Bu da sizi başarısız kılar. Oysa nokta atışı ve kendinize uygun hedefler belirleyerek daha sağlam ilerleyebilirsiniz.

Fitness hedeflerinizi tutturabilmek için 10 öneri

9. Egzersiz öncesi ısının

Egzersize başlamadan önce ısınmak, kaslarınızı hazırlar. Bu da sizi sakatlıklara karşı korur ve egzersiz sırasında performansınızı artırır.

10. Esneyin

Egzersiz sonunda esnemeyi unutmayın. Egzersize başlarken gösterdiğiniz özeni, bitirirken de göstermeyi unutmayın.

 

Kaynaklar:
Self
Health.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!