Farkındalığınızı artıracak 5 çevre belgeseli – 2

Küresel bir salgına sebep olan koronavirüs aylar sonra güçlenerek geri döndü ve buna karşılık biz de dâhil pek çok hükümet koruyucu önlemleri sıkılaştırdı. Bir süre daha hayatı eve sığdırmamız gerekecek gibi görünüyor. Öyleyse, mısırları patlatıp keyifle izleyebileceğiniz ve izlerken de farkındalığınızı arttıracak yeni belgeseller önermenin tam sırası!

Cowspiracy: Sürdürülebilirliğin Sırrı (Cowspiracy: The Sustainability Secret)

Cowspiracy, hayvancılık sektörünün çevre üzerindeki etkisini ve çevre kuruluşlarının bu konudaki politikalarını araştıran 2014 yapımı bir belgesel film. Film küresel ısınma, su kullanımı, ormansızlaşma ve okyanus ölü bölgeleri gibi çeşitli çevresel endişelerini ve hayvancılığın bu endişe verici olaylara etkilerini inceliyor.

COWSPIRACY – Official Trailer – HD

Cesur Mavi Dünya: Küresel Su Krizini Çözmek

Olmazsa olmaz bir doğal kaynak olan temiz içme suyu, artan nüfus ve kimyasal kirlilik sebebiyle ender bulunan bir kaynak haline gelmek üzere. 2040 yılına geldiğimizde dünya nüfusunun büyük kısmı temiz içme suyuna ulaşamayacak, tabi biz bugün bir şeyler yapmazsak. Su konusunda sürdürülebilir bir gelecek kurmak hakkındaki bu küresel çaplı belgeselde, yeniden kullanımdan enerji üretimine kadar uzanan yenilikçi yöntemler inceleniyor.

Brave Blue World | Official Trailer

Kiss The Ground: Onarıcı Tarım

Karbon emisyonu, iklim değişikliğinin baş sorumlusu kabul ediliyor. Atmosferdeki karbon temelli sera gazları ısı tutma özelliği ve bu gazların sürekli artarak birikmesi, insan da dâhil pek çok türün soyunun tükenmesine sebep olabilecek çevre felaketlerine zemin hazırlıyor. Bu belgeselde bilim insanları ve ünlü aktivistler, yeryüzündeki toprağın iklim değişikliği ile mücadele etmek ve gezegeni korumak için nasıl kilit önemde olabileceğini ortaya koyuyor. Gözümüzü göğe değil biraz da yere, toprağa çevirme zamanı.

Kiss the Ground – Official Movie Trailer (2020)

25 Litre

Her gün sadece 25 litre su ile yaşamak zorunda olduğunuzu düşünün. Su krizi, dünyanın en büyük metropollerini tehdit ediyor. 25 Litre belgeseli; geleceğin İstanbul’unda olası bir susuzluğu ele alırken, günümüzde bu karanlık tabloyu değiştirmenin yollarını Gökhan Özoğuz rehberliğinde arıyor. (National Geographic).

Belgesel “25 Litre” ve “25 Litre: Suyun Peşinde” adlı, birer yıl arayla çekilmiş iki parçadan oluşuyor. Sırasıyla her ikisini de izlemenizi öneririm.

Fragman (25 Litre)
httpV://www.youtube.com/watch?v=nqZ0b6X_6Vs

Fragman (25 Litre: Suyun Peşinde)

25 Litre: Suyun Peşinde I 10 Dakika

David Attenborough: Gezegenimizden Bir Yaşam

Genç yaşlarından itibaren doğa belgeselleri çekmek amacıyla yıllardır dünyayı gezen David Attenborough, seyahatleri boyunca çevre tahribatının ilerleyişine ve gezegenin adım adım yok oluşuna şahit olmuş bir doğa bilimci. Bu belgeselde de bu tahribatın sebeplerini, sonuçlarını ve en önemlisi, ne yapmamız gerektiğini bilimsel verilerden, belgelerden ve uzman görüşlerinden destek alarak izleyiciye aktarıyor.

David Attenborough: A Life on Our Planet | Official Trailer | Netflix

Kaynaklar
https://www.natgeotv.com/tr/belgeseller/natgeo/25-litre
https://www.natgeotv.com/tr/belgeseller/natgeo/25-litre-suyun-pesinde/videolar/tanitim-25-litre-suyun-pesinde
Netflix

İlginizi çekebilir: Farkındalığınızı artıracak 5 çevre belgeseli – 1

 

Çağla Lotinac Akman
Galatasaray ve UPS spor kulüplerinde 12 yılını verdiği voleybol kariyerine, bilim insanı olma isteğiyle son vermiştir. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji Genetik ve Biyoteknoloji ... Devam