Yakıt tasarrufu sağlamak için dikkat etmeniz gerekenler

Son zamanlarda birçok ülkenin gündemindeki en önemli konulardan biri şüphesiz ki yakıt tüketimi. Benzin ve motorinin artan fiyatlarının yanı sıra çevreye olan zararları da malum… Bu nedenle dünya genelinde birçok araba markası elektrikli araç üretimlerine hız kazandırmaya devam ediyor. Ancak yine de elektrikli araç kullanımı benzinli ve dizel araçlara kıyasla yeterince yaygın değil. Benzinli veya dizel araç kullanan birçok araç sahibinin hayalinde elektrikli bir araba yatıyor olsa şu an için çoğunun aklındaki soru ‘Nasıl yakıt tasarrufu sağlarım?’. Biz de Uplifers olarak bu konuyu ele almak istedik ve sizler için hem çevreye hem bütçenize dost benzin tasarrufu yapmanın püf noktalarını derledik. Gelin, benzin tasarrufu nasıl yapılır sorusunun cevabına geçmeden önce yakıt tasarrufunu etkileyen faktörlere göz atalım.

Yakıt tasarrufunu etkileyen faktörler

Yakıt tasarrufunu etkileyen faktörleri daha net kavrayabilmek için iki ana başlıkta değerlendirmek nasıl önlemler almanız gerektiği konusunda yol gösterici olabilir: Sürücüden kaynaklanan nedenler ve araçtan kaynaklanan nedenler:

Sürücüden kaynaklanan nedenler:

-Klimayı bilinçsizce kullanmak
-Ani hızlanma ve yavaşlamalar
-Hızlı giderken camları açmak
-Aracın bakımlarını aksatmak
-Arabayla gereksiz dolaşmak
-Doğru devir ve viteste aracı sürmemek

Araçtan kaynaklanan nedenler:

-Uygun olmayan lastik basıncı
-Fren ayarındaki bozukluklar
-Kirli hava filtresi
-Yıpranmış bujiler
-İşlevsiz motor yağı
-Rölanti bozuklukları
-Balata sorunları

Benzin tasarrufu için yapmanız gerekenler

Yakıt tasarrufunu etkileyen faktörleri göz önünde bulundurduğunuzda aslında az çok nelere dikkat etmeniz ve neler yapmanız gerektiğini fark etmiş olabilirsiniz. Yine de tüm koşulları değerlendirdiğinizden emin olmak için aşağıdaki maddelere de göz atabilirsiniz:

Hızınıza dikkat edin

Acil bir işiniz ya da yetişmeniz gereken bir yer varsa, bu durum için söylenecek pek fazla bir şey yok; ancak normal zamanlarda hız limitini aşmamak yakıt tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir. Varmanız gereken yere giderken sürekli hızınızı artırmanız gerektiğini düşünüyorsanız, hem çevreyi hem bütçenizi korumak için bu zihniyeti değiştirmenizin tam zamanı. Mümkünse sabit hızla giderek ya da arabanızın hız sabitleme modunu (Cruise Control) kullanarak gereksiz yere yakıt harcamaktan kurtulabilirsiniz. Birçok uzman ve yapılan araştırmalara göre 5-10 km’lik bir hız düşüşü yakıt tasarrufunu %14’e kadar azaltabiliyor.

Motorunuzu kapatmayı unutmayın

Arabada bir arkadaşınızı beklerken ya da kısa sürecek bir iş için arabanızı kenara çekmişken, motoru kapatmanın gereksiz olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, yakıt tasarrufu sağlamak istiyorsanız işiniz çok kısa da sürse, aracınız kısa süreliğine hareketsiz kalacak olsa da motorunuzu kapatmanız gerekiyor. Eğer aracınızda start-stop modu varsa, yani kısa süreliğine de olsa (trafik ışıkları vb. gibi) durduğunuzda motoru otomatik olarak kapatıyorsa bu modu aktif olarak kullanabilirsiniz.

Arabanızın bakımlarını yaptırın

Arabanızın yağında, suyunda, motorunda, frenlerinde, vitesinde ya da herhangi bir sisteminde sorun varsa benzin tasarrufu yapmanız imkansız hale gelebilir. Bu nedenle aracınızın periyodik bakımlarını aksatmamanız gerekir. Yıpranmış bujilerin değiştirilmesi, hava-yakıt filtrelerinin kontrol edilmesi, rot ayarı gibi motorlu araçların en kilit rollerini üstlenen parçaları benzinin verimli bir şekilde kullanılmasında da önemli paya sahiptir; bu nedenle bir sorun olduğunu düşünmediğinizde bile belirli aralıklarda aracınızı muayene ettirmeyi unutmayın.

Otoparklarda zaman kaybetmeyin

Özellikle büyük ve kalabalık şehirlerde yaşıyorsanız, spor salonları ya da AVM’ler gibi toplu yerlerin otoparkında yer bulmanın çoğu zaman imkansıza yakın olduğunu bilirsiniz. Bu nedenle yer aramak için epey dolaşmanız gerekiyor olabilir. Gideceğiniz yere varmış olmanıza rağmen dakikalarca hatta belki de bazen saatlerce otoparkta dolanmanız arabanızdaki yakıtın azalmasına neden olabilir. Kalabalık şehirlerde bu duruma çözüm yokmuş gibi görünse de, ufak bir taktik işinize yarayabilir. Genellikle herkes kapıya, girişe ya da çıkışa yakın park etmek istediği için buralarda arabalarına yer arar; ancak çoğu zaman doludur. Bu nedenle otoparklara ya da park alanlarına girer girmez varsa alt katlara ya da kapılardan, girişlerden uzağa yönelerek tek seferde, gereksiz yere dolaşmadan yer bulma ihtimalinizi artırabilirsiniz.

Navigasyondan destek alın

Bildiğiniz, her gün gittiğiniz, ‘avucumun içi gibi hakimim’ dediğiniz yollarda bile navigasyondan destek alarak aracınızın yakıt tüketimini düşürebilirsiniz. Nasıl mı? Trafikten kaçınarak. Özellikle büyük şehirlerde sabahın erken saatleri, iş çıkışları gibi yolların fazlasıyla kalabalık olduğu zaman dilimlerinde araç kullanıyorsanız yollarda gereksiz duraklamalardan, yavaşlamalardan kaçınmak için trafiğin daha az yoğun olduğu yolları navigasyon sayesinde öğrenebilir ve tercih edebilirsiniz. Böylece sürekli dur-kalk yapmadan yolculuğunuzu tamamlayabilir, yakıttan tasarruf edebilirsiniz.

Lastiklerinizi kontrol edin

Lastik basıncı, aracınızın yakıt tüketimi ile doğrudan ilişkili olduğu için yanlış bir kullanım aracınızın hem zorlanmasına hem de daha fazla yakıt harcamasına neden olabilir. Yetersiz veya fazla şişirilmiş lastikler, yakıt verimliliğini engellediği için sık sık lastik basınçlarınızı kontrol etmenizde fayda var. Her aracın modeline ya da kullanımına göre en ideal lastik basıncı küçük değişimler de olsa farklılık gösterebildiğinden en doğrusu aracınız için üreticilerin önerdiği, test edip onayladığı seviyedir. Aracınızın bakımlarını yaptırırken öğrenebilir, servise danışabilir ya da en yakın benzin istasyonunda lastik basıncınızı ölçebilirsiniz. Özellikle uzun yola çıktığınızda her mola verişinizde lastiklerinizi kontrol ederek yakıt tasarrufu sağladığınızdan ve her şeyin yolunda ilerlediğinden emin olabilirsiniz.

Klimayı bilinçli kullanın

Sıcak havalarda araç kullanırken klimayı açmadan yola devam etmek hepimizin deneyimlediği üzere çok zor. Ancak, yakıt verimliliğini artırmak istiyorsanız özellikle sıcaklar tavan yaptığında klimayı bilinçli bir şekilde kullanmak şart. Elbette ki klimayı kapatmak en temiz çözüm olarak görünebilir ama sıcakların dayanılmaz olduğu zamanlarda bunun imkansız olduğunu biliyoruz. Ancak, bir alternatif dava var: Devirdaim. Klimanızı içerideki havayı sirküle etmeye ayarladığınızda, daha fazla yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bunun nedeni, aynı havayı serin tutmanın, dışarıdan gelen sıcak havayı sürekli soğutmaya çalışmaktan daha az enerji harcamasıdır. Klimanızın devirdaim tuşuna basarak yakıtınızı verimli kullanabilirsiniz.

Bonus: Gerçekten ihtiyacınız yoksa araba sürmeyin

Yakıt tasarrufu mu yapmak istiyorsunuz? Öyleyse, araba kullanmayın 😊. Elbette ki şaka bir yana arabalar, şehir hayatında büyük bir kurtarıcı; okula giderken, işe yetişirken, oradan oraya halledilmesi gereken birçok şey varken… Ancak, zaman zaman amacından sapabiliyor. Birkaç yan apartmanda oturan arkadaşınıza giderken, alt sokaktaki markete gitmeniz gerekirken ya da yürüme mesafesinde herhangi bir işiniz varken araba kullanmak yerine yürüyebilirsiniz. Böylece egzersiz ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz. Dilerseniz bisiklet de yaz aylarında güzel bir alternatif ulaşım aracı olabilir.

İlginizi çekebilir: Tasarruf etmenizi sağlayacak ekolojik hareketler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!