Evinize şıklık ve zarafet katacak ışıklandırma çözümleri

Günümüzde ne yazık ki aileler giderek daha az zamanlarını evde geçiriyorlar. Herkesin gün içerisinde kendine ait yapması gereken işleri var ve bu işler genellikle akşam yemeğine doğru son buluyor. Tüm gün boyunca okulla, işle, spor aktiviteleriyle ya da başka işlerle uğraştıktan sonra ailenizle kaliteli zaman geçirmek oldukça zorlaşıyor.

Temelde ev dediğimiz yer aile bireyleri için bir konfor alanı olmalıdır. Aslında böyle bir atmosfer oluşturmanın farklı yolları bulunuyor. Doğal olarak evinizde konfor alanı denince aklınıza rahat yataklar, dinlendirici renkler ve elbette uygun ışıklandırma gelecektir.

Evinizdeki her odayı tek tek ele almalı ve genel amaca uygun olarak tasarlamalısınız. Konsantrasyon seviyeniz ya da bir başka deyişle rahatlamanız evin ışıklandırmasına son derece bağlıdır ve bu durumu avantaja çevirmeniz gerekmektedir. İşte evinizin ışıklandırması ile başvurabileceğiniz pratik çözümler:

1. Yatak odası

yatak odası

Öncelikle evinizde mutlaka huzurlu bir atmosfer olmalıdır. Dinlendiğiniz ve tüm yorgunluğunuzu attığınız alan tamamen stresten arındırılmış olmalıdır. Bu noktada aşırı ışıktan ziyade ışığı daha sade ve doğru yerlere konumlandırarak romantik ve hoş bir ortam yakalayabilirsiniz.

Klasik tavan aydınlatması yerine, mutlaka gece lambası kullanmalısınız. Gece lambaları hem oldukça pratiktir, hem de fiyatı oldukça uygundur.

İlgili yazı: 2016 dekorasyon trendleri

2. Oturma odası

oturma odası

Genel olarak oturma odaları ailenin eğlence merkezi olup, en keyifli vakitler burada yaşanmaktadır. Oturma odanıza çok para harcamadan kendiniz yapabileceğiniz projelerle süsleyebilir, tüm aile için kaliteli zaman geçirebileceğiniz şık bir mekana dönüştürebilirsiniz. Bu noktada ahşap malzemeler, özellikle ahşap avizeler yaşam alanınıza şıklık ve zarafet katmak konusunda size yol gösterici olabilir.

3. Mutfak

mutfak

Aileyi birleştiren bir başka eşsiz yer ise yemek sofrası, yani mutfaktır. Ailenizle yemek sofrasına oturduğunuzda beraber geçirdiğiniz eşsiz vakit, yediğiniz yemeği daha lezzetli hale getirecektir. Elbette mutfağınızda da uygun ışıklandırma çözümleri üretmeniz gerekmektedir. Uygun ışıklandırma için avize kullanmak doğru bir tercih olacaktır. Bu noktada ışığın şiddetini ve uygun atmosferi ayarlamak için dimmer kullanabilirsiniz.

Öte yandan mutfağın yemek yaptığınız kısmında ise soğuk ışık kaynağı kullanarak, yemek yaptığınızda konsantrasyonunuzu tek bir noktaya odaklayabilirsiniz. Unutmayın ki, tek bir ampül değiştirmek bile büyük fark yaratır.

4. Çocuk odası

çocuk odası

Elbette çocuğunuzun odasındaki ışıklandırma, onun kaç yaşında olduğuna göre değişebilir; fakat burada eğlenceli ışıklandırmalar kullandığınız takdirde, bu durum çocuğunuzun oldukça hoşuna gidecektir. Tavana ışık yansıtan gece lambaları bu konuda size yardımcı olabilir. Konu ders çalışmak olduğunda ise masa lambası doğru tercih olacaktır.

5. Banyo

banyo

Aile üyelerinin temel kişisel hijyen sağladıkları ortam olan banyolar evdeki en aydınlık alan olmalıdır. Burada hem tavan aydınlatması hem de banyo aynasının etrafına ışıklandırma kullanabilirsiniz.

Hayat koşuşturması içinde evinizin aydınlatması üzerine düşünecek çok vakit bulamasanız da, bu pratik ve hızlı uygulanabilir çözümler size oldukça yardımcı olacaktır. Her odanın aydınlatmasını aynı anda değiştirmek zorunda da değilsiniz. İlk önce bir odadan başlayıp sırayla devam edebilirsiniz. Eminiz ki, sonuçtan siz de memnun kalacaksınız.

Kaynak:

lifehack.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!