Doğal malzemeler kullanarak böceklerden sağlıklı bir şekilde korunun

Günümüzde hiç kimse özellikle yazın uykumuzu mahveden sineklerle uğraşmak istemiyor. Ayrıca sivrisinekler sizi ısırarak Batı Nil Virüsü’nden nöroinvazife, menejitten beyin yangısına kadar birçok hastalığa yakalanmanıza neden oluyor. Sivrisineklerle bulaşan Zika virüsü de diğer ülkelerde görülmeye başlamış durumda.

Fakat bu noktada birçok insan, sivrisineklerin koku alma reseptörlerinin doğru yönde çalışmasına engel olan kimyasal DEET maddesini, kendisine veya çocuğunun derisine uygulamaktan toksitlik nedeniyle çekiniyor. Amerikan Pediatri Akademisi, DEET kimyasalının çocuklara günde bir kereden fazla sürülmemesi gerektiği konusunda aileleri uyarıyor; fakat böcek savar ilaçların etkisi tüm gün sürmüyor. Bu noktada imdadınıza böcek savar etkisi bulunan doğal ürünler yetişiyor.

İlgili yazı: Böcekleri evinizden uzak tutmaya yardımcı olabilecek 7 doğal çözüm

böcek savar ilaç
Böcek ilaçlarının içerisinde bulunan DEET adlı kimyasalın insan sağlığına ciddi zararları bulunuyor.

Böcek ilaçlarının zararları

Amerikan Ulusal İlaç Kütüphanesi’ne göre böcek ilaçlarında bulunan DEET, zararlı bir kimyasal olup, kullanan üzerinde birçok yan etkisi bulunuyor. Bu yan etkiler arasında:

  • Kurdeşen, deride kızarıklık ve tahriş, deride kabarcıklanma, yanma ve kalıcı yaralar,
  • Yürürken zorlanma ve çevreyi tanımada problem yaşama,
  • Ateş ve gözlerde, kulakta, burunda ve boğazda kızarıklık,
  • Güç nefes alma, öksürük, çarpıntı, felç,
  • Koma ve ölüm.

Nasıl yapılıyor?

Household Hacker tarafından geliştirilen doğal böcek savarları evde kendiniz yapabilirsiniz. Kendinizi böceklerden doğal yollarla korumak için tek ihtiyacınız olan aşağıdaki malzemeler:

  • Limon yağı,
  • Okaliptüs,
  • Hamamelis,
  • Vanilya esansı.
limon yağı
Limon yağı

Malzemeleri karıştırarak hazırladığınız doğal böcek ilacınız, eşsiz kokusuyla diğer böcek ilaçlarına hiç benzemiyor. Ayrıca hem kendinize hem de ailenize gönül rahatlığıyla uygulayabiliyorsunuz. Yalnız 30 dakikalık etkisi olduğundan tekrar tekrar uygulamanızı öneririz. Uygulamalı olarak doğal böcek ilacınızı nasıl hazırlayacağınızı aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz:

How To Make The Ultimate Mosquito Repellent

Kaynak:

lifehack.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!