Böcekleri evinizden uzak tutmaya yardımcı olabilecek 7 doğal çözüm

Böcekler… Doğamızın bir parçası olarak onlara elbette saygı duysak da, söz konusu evimiz olunca pek misafirperver davranmak istemiyoruz. Böcek sayısının artış gösterdiği yaz aylarında, Uplifers olarak zararlı kimyasallar kullanmadan ve doğanın dengesiyle oynamadan böcekleri evinizden uzak tutmanız için kullanabileceğiniz doğal yöntemleri sizin için listeledik.

1. Limon kabukları

Örümceklerle başınız dertteyse, 8 bacaklı dostlarımızın limondan hiç hoşlanmadığını bilmenizde fayda var. Dilimlediğiniz limonları mutfağınızda belirli köşelere koyabilirsiniz. Limon kabukları da aynı işlevi görecektir. Pencere pervazları, dolap içleri, kapı eşikleri gibi yerlere limon kabuğu bırakabilirsiniz.

2. Sirke

Hepimizin mutfağında bulunan bir tüketim malzemesi olan sirke, içerdiği doğal asitler sayesinde böceklerden korumak için mükemmel bir yapıya sahiptir. Spreyleyerek kullanım yapabileceğiniz bir şişeye sirke koyun ve mutfak tezgahlarınıza uygulama yapın. Küçük böcekleri uzak tutmanıza yardımcı olacaktır. Aynı şekilde evinizin girişine de uygulama yapabilirsiniz.

3. Mısır unu

Yaz aylarında karıncalardan çok şikayetçiyseniz, mısır unu kullanarak evinizi karıncalardan uzak tutabilirsiniz. Karıncaların bol olduğu köşelere bir miktar mısır unu koyun. Başka bir şey yapmanıza gerek kalmayacak. Çünkü karıncalar, mısır ununun tatlı kokusuna bayılır ancak sindirmekte zorluk çekerler. Bununla birlikte, aynı işlevi kum taneleri de görecektir. Yaz aylarının böcek sorunsalı bir kenara, İstanbul’a yakın yerlerde biraz nefes almak için “Hemen keşfetmek isteyeceğiniz İstanbul’a yakın 9 kaçamak rotası” yazımızdan faydalanabilirsiniz.

4. Salatalık

Yaz sebzeleri arasında en tazeleyici olanlardan biridir salatalık. Kendinize güzel bir salata yaparken kabuklarıyla beraber bir miktar salatalığı pencere içlerine yerleştirebilirsiniz. Bu yöntem, özellikle zarar verebilecek nitelikteki karıncaları engeller. Salatalıkları bırakabildiğiniz kadar uzun süreyle cam içlerinde tutun.

5. Nane

İlginç bir gerçek:  Karıncalar ve örümcekler dahil çoğu böcek, naneden hiç hoşlanmaz. Tek yapmanız gereken nane yağı ve suyu karıştırarak sprey sıkma şeklinde bu karışımı dilediğiniz köşelere uygulamak. Evinizin mis gibi nane kokması ve taze bir hava ise bir diğer artı. Evinizde bahçe bulunuyorsa girişe yakın yerlere nane dikerek de etkili bir önlem alabilirsiniz.

Nane yağını karıncaları uzaklaştırmada kullanmak için suyla karıştırmanız yeterli.
Nane yağını karıncaları uzaklaştırmada kullanmak için suyla karıştırmanız yeterli.

6. Bulaşık deterjanı ve şeker

Böcekleri evden uzak tutmak için en etkili yöntemlerden biri olarak, bulaşık deterjanı ve şekerli su karışımını deneyebilirsiniz. İlgili köşelere biraz şekerli su ve deterjan dökün. Şeker, onları bu karışıma doğru çekecektir. Bu yöntemi, özellikle arıları ve karıncaları kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

7. Tozsuz ortam

Doğal tüketim maddelerinin yanı sıra, evinizi tozsuz tutarak da böceklerin uğramak istemeyeceği bir ortam yaratabilirsiniz. Özellikle örümcekler ağ yapmak için tozlu yerleri tercih ettiklerinden, temiz ve toplu bir ev, onlara pek cazip gelmeyecektir.

Kaynak: Homemadeideas

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!