Evdeki kullanılmayan malzemeleri dekoratif objelere dönüştürmenin yaratıcı yolları

4 kişilik bir evden her yıl ortalama 700 kg çöp çıktığını biliyor muydunuz? Mutfak çöpleri, tek kullanımlık ürünler ve benzerlerinin yanı sıra çöpe gitmeyi hiç de hak etmeyen eşyalar da çöp kutularının dibini boyluyor. Aslında evde kullanılmayan her şeyi çöpe atmadan evvel değerlendirmeyi seçerek, hem doğaya hem de bütçenize faydalı bir iş yapabilirsiniz. Üstelik tüm bu “hayata döndürme” işlerini yaparken alacağınız manevi tatmin de işin en güzel yanı! İşte evinizin bir köşesinde bekleyen ya da çok yakında çöp kutusuna göndermeyi planladığınız eşyalarla yaratabileceğiniz şahane dekoratif objeler:

Eski dergilerden duvar dekorasyonu

Atmaya kıyamadığınız ama arşivlemek için de fazla kalabalık hale gelen dergilerle bu şahane duvar dekorasyonu fikrini uygulayabilirsiniz.

Çok amaçlı tahta paletler ve kasalar

O basit görünen tahta kasaların ve paletlerin bu denli şık rüstik mobilyalara dönüşebileceğini kim hayal edebilirdi ki?

Eski küvetlerden vintage kanepelere

Eşya dönüştürme konusunda sınırlara inanmayanlar için muhteşem bir alternatif. Tek ihtiyacınız olan, bir testere, zımpara, boya ve dilediğiniz renkte minderler.

Işıl ışıl şişeler

Cam geri dönüşümü en gerekli malzemelerdendir. Doğada onlarca yıl kaybolmayan cam eşyaları çöpe atmak yerine bu tasarım harikası lambalara dönüştürebilirsiniz!

En yaratıcı akvaryum

LCD TV’lere geçildiğinden beri pek çoğumuzun evinde bu eski moda tüplü televizyonlar atıl kaldı. Peki bu televizyonları fotoğraftaki gibi değerlendirmek hiç aklınıza gelmiş miydi?

Çok amaçlı askılıklar

Tamir gereçleri ile yapılmış bu askılıklara bayıldık! Siz bu tip bir askılığı çatal da dahil pek çok metal eşya ile yapabilirsiniz.

Süzgeçten mutfak lambası

Alüminyum mutfak süzgeçlerini, içlerine led lambalar yerleştirerek muhteşem duvar lambalarına dönüştürmek için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok.

Lastikten harikalar yaratmak

Otomobil lastikleriniz zamanla yıpranır ve kullanılamaz hale gelir. Ancak doğada çözünmesi neredeyse imkansız olan bu petrokimya ürününü atmak yerine böyle neşeli bir bahçe sehpasına dönüştürebilirsiniz.

İçi dışı bir abajur

Evde sakladığınız çok eski röntgen filmleriniz varsa bunları ışı geçirgenliği özelliğini göz önünde bulundurarak ilginç tasarımlı bir abajur kılıfına çevirin. Sonuç muhteşem olacak!

Sanat eserine dönüşen mantarlar

Hepimizin evinde bu şişe mantarlarından vardır. Peki bu şişe mantarlarını bir süre biriktirip sanat eseri gibi dekoratif objeler yaratmaya ne dersiniz?

Modern mozaikler

Dijital depolama metotlarının değişmesi ile yavaş yavaş işlevini yitirmeye başlayan CD’lerle kendi disko topu görünümlü objelerinizi süsleyebilirsiniz.

Peluş oyuncaktan sandalye

Çocuğunuzun oyuncak koleksiyonu dağları aşmaya başladıysa ve bu oyuncaklar artık pek de ilgisini çekmiyorsa, ona şahane pofuduk bir koltuk tasarlayın!

 

Eski gazeteleri hediye edin

Evet yanlış duymadınız! Çünkü eski gazete sayfalarını böyle muhteşem hediye paketlerine dönüştürmek sadece 10 dakikanızı alacak.

Rengarenk saklama kavanozları

Bildiğimiz düz cam kavanozların kapaklarını akrilik boyayla boyayın ve üzerine dilediğiniz bir plastik figürü silikon tabancasıyla yapıştırın. İşte hepsi bu kadar!

Tenekelerden harikalar yaratmak

Her gün çöpe giden teneke konserve kutularının boyayıp biraz süsleyerek tarz mı tarz mutfak gereçlerine dönüştürebilirsiniz.

 Kaynak:

Boredpanda.com

Designrulz.com

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Ofisinizin enerjisini pozitife çevirmek için kullanabileceğiniz 5 Feng-Shui öğretisi

Mevsimini bitiren eşyalar için depolama ipuçları

200 TL altında harcayarak evinizi dönüştürmenin yolları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!