Ofisinizin enerjisini pozitife çevirmek için kullanabileceğiniz 5 Feng-Shui öğretisi

Ofis, yaşamın büyük bir kısmının geçtiği alan olması sebebiyle hayatımızda son derece önemli bir yere sahip. Wall Street Journal’daki bir habere göre, bu hayati önemin farkında olan dört büyük dizayn firması, yaratıcılığı ve verimi artırma amaçlı tasarımlar yapıyor. Müşterileri arasında ise çok uluslu şirketler bulunuyor. Para kazanmak için zamanınızı ve enerjinizi kullandığınız iş yerinizde, ufak değişikliklerle siz de 8 saatinizi daha enerjik ve verimli geçirmek ister miydiniz?

feng shui ofis 1

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, çalışma masanızı Feng-Shui’ye göre düzenlerseniz stresten uzak kalabilirsiniz. Bu yazımızda ise sizin için derlediğimiz 5 Feng-Shui öğretisiyle, ofisinizi daha mutlu bir ortam haline getirebilir ve işinizi daha çok sevebilirsiniz.

1. Doğru masayı seçtiğinizden emin olun

Sağlam olmayan bir masa, hakkı verilmemiş bir iş demek. Aynı şekilde dayanıklı bir masa da iyi bir iş çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Masanızda ne kadar süreyle çalıştığınızı düşünün ve buna göre inisiyatif kullanabiliyorsanız kullanın. Eğer hali hazırda varolan bir masa kullanıyorsanız, kendi yöntemlerinizle daha pratik bir çalışma alanı yaratın. Eşyaları en hızlı ve işlevsel şekilde kullanmak için bir düzenleme yapmak, iyi bir başlangıç.

2. Masanızın açısını yeniden ayarlayın

İzlediğiniz filmleri gözünüzün önüne getirin: Karakter, büyük bir şirketin CEO’suyla görüşmeye gittiğinde nasıl bir manzarayla karşılaşır? Masa nasıl konumlandırılmıştır? Her zaman, kayıtsız şartsız; masa kapıya bakacak şekilde yerleşmiş durumdadır ve hiçbir zaman kapıya sırt dönülmez. Buna “emir pozisyonu” denir. Amigdalamıza (beynin ilkel bölümü) göre düşünecek olursak, bize doğru gelmekte olanı görecek şekilde oturmamız, doğru hamleyi yapabilmek açısından çok önemli.

3. Organizasyonel bir konsept üzerinden düşünün

Elbette, her şey jilet gibi olmak zorunda değil. Ancak çalışma şeklinize göre bir düzenleme yaparak işinizi kolaylaştırmak, amaçlarınızdan biri olmalı. Dağınık biri olabilirsiniz, ancak masanızı bir işlevi olmayan kağıt yığınlarından, ilgisiz belgelerden ve tarihi geçmiş dökümanlardan arındırın. Bu tip eşyalar bir süre sonra yaratıcı enerjinizi çekebilir.

feng shui masa

Önceliklerinizi belirleyerek ihtiyacınız olan belgeleri buna göre düzenleyin. En çok kullandıklarınızı yakınınızda, kolay ulaşabileceğiniz bir yerde tutun ve az ihtiyaç duyduklarınızı ortadan kaldırın. Kafanızı karıştıracak eşyalar ortadan kalktığında, çok daha üretken olduğunuzu fark edeceksiniz.

4. Işığı önemseyin

Florasanların sizi de rahatsız ediyor olması çok yüksek bir ihtimal, çünkü oldukça yorucu bir aydınlatma şekline sahipler. Eğer ışık seçimi konusunda inisiyatif kullanabiliyorsanız, gün ışığını taklit eden lambalar seçebilirsiniz. Böyle bir olanağınız yoksa, gün içinde sık sık dışarı çıkıp gün ışığından yararlanmayı ihmal etmeyin.

5. Sanat eserleri ve kişisel eşyalarla masanızı renklendirin

Zevkinize hitap eden sanat eserleri ve değer verdiğiniz kişisel eşyalar, ofisinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirdiği için son derece gerekli. Bu bağ, çalışmanızın bir amacı olduğunu size her gün hatırlatacak ve motivasyonunuzu arttıracaktır. Genel olarak modunuzu yükseltici bir tarzda olmalarına dikkat etmeniz yeterli.

Sonuç olarak, her şeyin enerjiden ibaret olduğunu hatırlayın. Eşyalar da bu yüzden, sizi pozitif ya da negatif etkileme gücüne sahipler. Gücü sembolize eden düzenlemeler ve mobilya aranjmanları kariyerinizi düşündüğünüzden daha fazla etkileyebilir. Akıllıca seçimlerle, bu durumla iş birliği yapmak elinizde.

Kaynak

Mindbodygreen 
Wall Street Journal 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!