Evde kal, sakin kal: Endişelerinizi azaltacak bir meditasyon önerisi

Hepimizin değişik duygulardan geçtiği bir dönem. Bu günleri atlatıp, belki seneler sonrasında fotoğraflarla, haberlerlerle neler yaşandığını hatırlayacağız. Ama tam da şu an hissettiklerimizi, duygularımızı ve düşüncelerimizi bir bir hatırlayabilecek miyiz? Dün eşime bunu söylediğimde sen bi koronagüncesi yaparsın o zaman dedi. Güldüm ama yazmanın gücünü bildiğim için ismi önemli değil, bir yerlerde bugünleri kendim, çocuklarım ve torunlarım için kaydetmeye karar verdim.

Yazmak iyidir, çünkü sakinleştirir.
Yazmak iyidir, çünkü bu sayede duygularının farkına varırsın; neden sakin değilsin?

Büyük bir değişim ve belirsizliğin içinde olduğumuz bir dönem. O nedenle de aslında sakin olamamak kadar doğal bir şey yok ama bunu önce kendi fark etmeli insan. Tüm dünya ortak bir konudan dolayı endişeliyiz. Kendimizden öte çocuklarımız ve büyüklerimiz için endişeliyiz. Ama şu bir gerçek ki endişeliyken sakin kalamayız. Kafamızın içinden zincir düşünceler ardı ardına geçerken sakin kalamayız.

O yüzden yazmalı insan. Sakinliğini bozan her endişesini tek tek kağıda dökmeli ve bir de dışardan bakmalı o endişeye. Kağıtta ne kadar sağlam duruyor. Ve yazdığımızda görme imkanı buluruz. En tepede konu ortak olsa da dağılımında farklı yansımaları, nedenleri olacak…

Evde çalışmak durumunda kalan anne-babalar bir yandan profesyonel hayatlarını, bir yandan çocukla bu hayatı aynı anda nasıl devam ettirebileceklerinin yolunu bulmaya çalışırken sakin kalamıyor.
Sağlık çalışanlarımız, market çalışanlarımız gibi dışarıda hayatına devam etmek zorunda olanların haklı olarak ayrı endişeleri var… (Tüm kalbimizle, minnettarız onlara.)
Sert bir düzen değişimi ve kısıtlanan özgürlükler nedeniyle özellikle bunu ilk kez deneyimleyen gençler de sakin kalamıyor.
Ve olası ekonomik sıkıntılar nedeniyle kaygılıyız, sakin kalamıyoruz.
Liste herkes için ayrı maddelerden oluşabilir… Ama baş etme yolunda atılacak adımlar benzer;
O nedenle tavsiyem ve kendime de not!

  • Önce yaz! Duygunu anla…
  • Kaygın çok yüksekse, onların üzerinden en kötü senaryolarını yaz, neler hissettiriyor bir de böyle bak. 
  • İşini evde devam ettirebilenlerdensen bu dönemdeki etkinliklerden faydalan; Instagram üzerinden online yoga ve meditasyon derslerine ve çocuklar için online derslere ulaşabilirsin. Yoga/nefes ve meditasyonun gücünden mutlaka faydalan! Evde kalarak online müzeleri gezebilir veya konserlere katılabilirsin. Daha önce hiç denemediğin tarifleri deneyebilir veya evde düzenlenmeyi bekleyen dolapları gözden geçirebilirsin. Fotoğrafları düzenleyebilirsin. En önemlisi ailenle birlikteysen onlara daha uzun zaman ayırabilirsin. Arkadaşlarınla görüntülü konuşmalar organize edebilirsin. Hem de dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar. Balkonda veya kapının önünde bahar havasını yakalayabilirsin. Ben kendime uzun bir liste yaptım. “Meğer ne çok konu varmış bekleyen” dedim bile…
  • Dışarıda çalışmak zorunda isen; öncelikle birçok insanın sana olan minnettarlığını, destek enerjisini hisset… Çalışma saatlerinin dışında kalan kısımda mutlaka akşam kendin için bir zaman ayır. Akşam devam eden meditasyon çalışmalarına katılabilirsin. Ya da ayrıca evindeyken nefes çalışması yapabilir ve inandığın şekilde dua edebilirsin. Bu senin endişe/kaygı frekansını değiştirecektir.

Sakinliğini korumak için çok basit bu çalışmadan yararlanabilirsin.

  • Evinde, havalandırılmış bir odada rahat ama dik bir şekilde otur. Dilersen bağdaş kur, dilersen dizlerinin üzerinde kalabilirsin. Kapat gözlerini ve bir okyanus hayal et. Nefes al ve nefesini verirken dalgaları hayalinde izle. Bu sırada aklına gelen düşünceler tıpkı kıyıya vuran dalgalar gibi geliyor ve kayboluyorlar. Sadece izle! Verdiğin her nefes, aldığın nefesten daha uzun sürsün… Dilersen hafif bir müzik veya dalga sesleri açabilirsin. Hiçbir düşünceni, endişeni yargılama, sana gelmelerine izin ver, sadece izle… Nefesin sana yardımcı olacaktır. Belki her akşam yatmadan ve zamanla bu çalışmayı uyguladıkça düşüncelerinin değiştiğini görebilirsin.

Önce kendin için sonra dünya için sakin kal…
Sağlıklı günler, sevgilerimle,

Instagram: @minikyogees

İlginizi çekebilir: Çocuklarda endişe ve kaygı: Sakinleşmeye yardımcı 10 farklı nefes tekniği 

Günce Dere Çocuk Yogası Eğitmeni
Çocukların herhangi bir madde olmadan sadece kendi zihin ve bedenleri ile kalabildikleri tek branş Çocuk Yogası'dır. İşte bu nedenle yurt dışında hemen her anaokulunda ... Devam