Ev işi yapan erkekler daha mutlu oluyor

“Kadınlar çiçektir, kadınlar şefkatlidir, kadınlar düzenlidir, kadınlar temizdir…”

Bu ve benzeri ifadelerle çoğu zaman karşılaşıyoruz. İlk bakışta bunlar birer iltifat gibi görünse de aslında birçoğumuzun bilinçaltında kadınların sevdikleri için yaptıkları şeyleri, harcadıkları emekleri görmezden gelmekten, normalleştirmekten farklı değil. Örneğin bir erkek ev temizliği yaptığında etrafındakileri şaşırtıp övgüler alırken, kadının yaptığı ev temizliği sıradan, normal bir görev olarak görülüyor.

Oysa araştırmalar, bunun ne kadar da yanlış bir önkabul olduğunu gösteriyor. Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar, ev işi yapmanın erkekleri daha mutlu ettiğini kanıtladı. Prof. Jacqueline Scott ve akademisyenlerden oluşan ekibi, 34 farklı ülkeden 30 bin kişiyle yapılan anketi temel alarak yaptıkları çalışmada ev işi yapan erkeklerin daha mutlu olduklarını ve aile içi tartışmaların azaldığını tespit ettiler.

İlgili yazı: Kadınların eşitlik, huzur ve güven içinde yaşamasına en elverişli ülkeler

Araştırmacılar, elde edilen bu sonucun iki nedeni olduğunu söylüyor: Erkekler artık ev işleri konusunda eşit sorumluluk almadıklarında kendilerini rahatsız hissediyor ve kadınlar da geçmişe göre bu konuda daha dirençliler. Tabii erkeklerin ev işleri yapmadıklarında kendilerini rahatsız hissetmelerinin altında suçluluk duygusu olduğu söyleyebilir. Ancak araştırmada buna dair herhangi bir soru yöneltilmemiş.

İlgili yazı: Sizin ilişkinizde patron kim?

Ev işleri söz konusu olduğunda kadın-erkek eşitliğinde görülen bu ilerlemenin maalesef başka alanlarda da görüldüğünü söylemek mümkün değil. Araştırmada bu konuda şöyle deniliyor:

Geleceğe dair öngörüler çok karmaşık. Maalesef iş dünyası söz konusu olduğunda, kadın-erkek eşitliğinin giderilmesine dair pek de umut verici göstergeler olduğunu söylemek mümkün değil.

Yine de olumlu bir bakış açısı taşımak gerekiyor. Politik düzenlemeler hala yeterince ilerleme sağlayamamış olsa da birçok Avrupa ülkesinde aynı işi yapan kadın ve erkeklerin aldıkları maaşlar arasındaki farkın azalmış olması umut verici bir durum.

Kaynaklar:
ABC News
Independent

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!