İspanya’dan örnek hareket: Yeni cinsiyet eşitliği yasası neler vadediyor?

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü taçlandıracak bir gelişme, kadın hakları söz konusu olduğunda dünyaya örnek olmayı başaran İspanya’dan geliyor: Yeni cinsiyet eşitliği yasası. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yeni bir yasa tasarısı olan Eşit Temsil Yasası‘nın duyurusunu yaptı. Bu yasa tasarısı, kadınların siyaset, iş dünyası ve kamusal yaşam gibi alanlarda daha eşit bir şekilde temsil edilmelerine yönelik olarak hazırlandı.

Kaynak: lamoncloa

Sanchez, yaptığı açıklamada bu yasa tasarısının İspanyol toplumunun tamamının yararına olduğunu ve politik ve ekonomik gücün yarısının kadınların elinde olması gerektiğini vurguladı: “Eğer kadınlar toplumun yarısını temsil ediyorlarsa, politik ve ekonomik gücün de yarısı kadınların elinde olmalı.”

Planlanan Eşit Temsil Yasası’na göre, 250’den fazla çalışanı ve yıllık cirosu 50 milyon euro olan borsaya kayıtlı tüm şirketlerin yönetim kurullarının en az yüzde 40’ının kadınlardan oluşması gerekiyor. Ayrıca, seçim listelerinde eşit sayıda kadın ve erkek aday gösterilmesi de zorunlu hale getirilecek. Meslek birlikleri ve kamu tarafından finanse edilen tüm ödüllerin jürilerinde ise yine en az yüzde 40 oranında kadın yer alması sağlanacak. Bu yasa tasarısının kabul edilmesi için parlamento tarafından onaylanması gerekiyor.

Sol koalisyon hükümetinin bu yeni yasa tasarısı, cinsiyet eşitliğine yönelik atılan bir dizi adımın devamı niteliğinde. Daha önce, transeksüel hakları yasası ve regl dönemi ağrılı geçen kadınlara ücretli izin hakkı veren bir başka yasa gibi Eşit Temsil Yasası’nın da kabul edilmesi bekleniyor. İspanya’nın toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda gösterdiği bu hassasiyetin tüm ülkelere örnek olması temennisi ile…

İlginizi çekebilir: Regl sancıları için her ay tapınağa gitmek mi: Regl ve regl ağrısı konularına geniş bir bakış

Kaynak: tr.euronews

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!