Bütünsel hayranlık: Estetik çekim (aesthetic attraction) nedir?

Daha önce hiç bulunduğunuz bir ortamda gözlerinizi alamadığınız, dış görünüşünden etkilendiğiniz, zarif ve etkileyici hareketlerine ‘tav olduğunuz’ birine karşı adeta manyetik bir çekim duyduğunuzu hissettiniz mi? Daha doğrusu şöyle soralım; birini fiziksel olarak beğenmenin ötesinde, tarzına, hareketlerine, sesine, tavrına bir anda hayranlık beslemeye başladınız mı? Ama onunla sevgili olma, flört etme veya fiziksel herhangi bir temasta bulunma isteği duymadan, sadece ona karşı bir çekim hissettiniz mi? Cevabınız evetse, ‘estetik çekim’ nedir öğrenmek isteyebilirsiniz. İşte estetik çekime (aesthetic attraction) dair tüm merak edilenler ve birine karşı estetik çekim duyduğunuzu anlamanıza yardımcı olacak işaretler…

Estetik çekim nedir, ne değildir?

Estetik çekim, en öz tanımı ile birinin (karşı cins veya hemcins olması fark etmeksizin) dış güzelliğine, görünümüne, tavırlarına ve hatta ‘aurasına’ ilişkin öznel algımıza dayalı olarak hissettiğimiz bir çekim türü. Başta yüzeysel bir çekimmiş gibi görünse de aslında fizikselliğin ötesine geçen, daha derin bir duyguyu barındırıyor, bu nedenle de biraz daha karmaşık. Şöyle ki, birinin tarzını, fiziğini, kıyafetlerini, sesini, jest-mimiklerini, kendine has hallerini, kısacası ‘genel havasını’ beğenebilir ve ona karşı bir çekim hissedebilirsiniz. İşte bu ‘birinin genel havasına vurulmak’, estetik çekim olarak tanımlanıyor.

Ancak bu çekim türü anlamak ve ayırt edebilmek için diğer çekim türlerinden farklı olduğunu da vurgulamak önemli. Cinsel çekim, romantik çekim, fiziksel çekim veya duygusal çekim olarak aşina olabileceğiniz yaygın çekim türlerine bakacak olursak:

  • Cinsel çekim: Biri ile cinsel ilişkide bulunma arzusu.
  • Romantik çekim: Biri ile romantik temas kurma arzusu (bakışma, aşk sözcükleri söyleme vb, bunun cinsel olması şart değil).
  • Duygusal çekim: Birinin zihninden ve ruhundan etkilenmek (fiziksel ya da cinsel olarak etkileşimde bulunma isteği ön planda olmaksızın).
  • Fiziksel çekim: Birinin fiziksel özelliklerinin çekici olduğunu düşünmek ve onu arzu etmek (çoğunlukla cinsel çekim ile yakın bağlantılı olarak).
  • Estetik çekicilik: Fiziksel çekime benzeyen ancak onun aksine cinsel çekim ile ilişkili olmayan ve fiziksel çekimin de ötesinde gözle görülmeyen, soyut kavram ve hallere (aurası, enerjisi, ses tonu, genel havası vb.) de ilgi duymak.

Örnek vermek gerekirse; birinin harika bir vücuda sahip olduğunu düşünebilir, enerjisine hayran olabilir, tarzına ‘bayılabilirsiniz’ ancak onunla fiziksel temas halinde bulunmak, cinsel ilişkiye girmek veya romantik bir ilişki kurmak istemeyebilirsiniz. İşte bu durumda hissettiğiniz şey; estetik çekim olabilir.

Çoğumuz, yaşamımızda en az bir kez birine karşı estetik çekim hissetmiş olabiliriz. Bu, gözlerimizi ondan alamadığımız bir kadın veya erkek olmuş olabilir, onunla ‘birlikte olma’ arzusu beslemeden sadece sahip olduğu tüm özelliklerle onu takdir ettiğimiz; ona bakmanın, onunla konuşmanın bizi mutlu ettiği, haline tavrına vurulduğumuz birini tanımışızdır. Bir düşünün, hayatınızda böyle biri olmadı mı?

Estetik çekim, doğası gereği cinsel veya romantik değildir; güzelliği takdir etmekle ilgilidir. Tabii bu güzelliğin ‘güzellik’ ölçütü hepimizin öznel yargılarına bağlı olduğu için birimizin estetik çekim hissettiği kişiye karşı bir başkası böyle bir çekim hissetmeyebilir. Kısacası, subjektif zevklerle ilgilidir. Ve estetik çekim ile ilgili asıl şaşırtıcı olan şey ise şudur; estetik çekim beynin zevk, ödül ve motivasyon kısımlarını harekete geçiriyor ve estetik çekim duyduğumuz birini görmek, adeta beynimizi aydınlatıyor ve mutluluğumuzu artırıyor. Dahası, yaratıcılığımızı da tetikliyor. Yani bu durumu en basit örnekle şöyle açıklayabiliriz, gözümüze hoş gelen, beğendiğimiz bir şeye bakmak -belki bir doğa manzarası, belki bir sanat eseri- bizi iyi hissettiriyor. Dolayısıyla estetik çekim duyduğumuz birini görmek de benzer bir pozitif etkiye sahip. Peki, birine karşı estetik bir çekim hissettiğimizi nasıl anlayabiliriz?

Estetik çekim hissettiğinizin belirtileri

Estetik çekiciliğin belirtileri kişiden kişiye değişebilir ve romantik veya cinsel çekim gibi türlerin aksine genellikle tespit edilmesi daha zordur ancak bazı ortak göstergeler şöyle sıralanabilir:

1. O kişiye bakmayı bırakamıyorsanız

Estetik açıdan hoşunuza giden birini bulduğunuzda çoğu zaman gözlerinizi ondan alamazsınız. Onun güzelliğini takdir etmek için bakışlarınız sürekli ona çekilir. Kıyafetleri, hareketleri, tavırları, gülümsemesi, kısacası her şeyi görsel olarak sizi büyülemeyi başarır, bu nedenle de sık sık bakışlarınız ona doğru yönelir.

2. Görünüşüyle ilgili küçük detayları bile fark ediyorsanız

Estetik çekicilik, birinin fiziksel görünümüyle ilgili başkalarının gözden kaçırabileceği küçük ayrıntıları fark etmenizi sağlar. Örneğin, o bakmayı bir türlü bırakamadığınız kişi, saç şeklini değiştirdiyse, yeni bir ruj sürdüyse, farklı bir giyim tarzına geçiş yaptıysa muhtemelen bunları ilk fark eden siz olursunuz.

3. Fotoğraflarını çekmek istiyorsanız

Birinden estetik olan etkilendiğinizde, onun farklı hallerini, tarzını, gülüşünü, hareketlerini fotoğraflamak isteyebilirsiniz. Bu, fiziksel bir poz çekmek ya da zihinsel bir kare yakalamak, adeta gözlerinizle ekran görüntüsü almak gibi olabilir. Çünkü, beyniniz onda gördüğünüz güzelliği korumak ister.

4. Onu gördüğünüzde modunuz yükseliyorsa

Birtakım çalışmalar, estetik çekiciliğin beyindeki ödül mekanizmasını harekete geçirdiğini ve dopamin gibi iyi hissettiren kimyasalların salınımını tetiklediğini gösteriyor. Dolayısıyla estetik çekim hissettiğiniz birini gördüğünüzde kendinizi çok daha iyi hissediyor, onun yanında çok daha mutlu oluyor olabilirsiniz.

5. Belirli özellikleri sizi büyülüyorsa

Birinin gözleri, gülümsemesi, sesi veya tarzı gibi özellikleri sizi kendisine hayran bırakıyorsa, o kişiye karşı estetik çekim duyuyor olabilirsiniz. Kendinizi, onda belki de kimsenin fark etmediği bir yönüne hayran olmuş hissederken buluyorsanız, bunun nedeni duyduğunuz estetik çekimdir denilebilir.

6. Görünüşüne iltifat etmek istiyorsanız

Birinden estetik olarak etkilendiğinizde, muhtemelen onun görünüşüne, tarzına, giyimine-kuşamına iltifat etme zorunluluğu hissedebilirsiniz. Bu iltifatlar, duyduğunuz hayranlığı dışa yansıtma, etkilendiğinizi ifade etme şekliniz olabilir.

7. Zihninizde tekrar tekrar onu canlandırıyorsanız

Estetik çekim duyduğunuz kişi o an yanınızda, etrafta olmasa bile kendinizi onu zihninizde yeniden canlandırırken bulabilirsiniz. Onun gülüşünü, yürüyüşünü, konuşmasını, hatırladığınız görüntülerle zihninizde tekrar tekrar canlandırabilirsiniz. Bu, onun büyülendiğiniz yönlerini yeniden görmek istemenizden kaynaklanabilir.

8. Sesinden etkileniyorsanız

Estetik çekim, yalnızca görünümden, fiziksel özelliklerden ibaret değildir. Birinin ses tonu, konuşma tarzı, belli kelimeleri söyleme şekli ve hatta ayak sesi bile size estetik açıdan çekici gelebilir, her türlü sesinden etkilenebilirsiniz.

9. Onunla stil hakkında konuşmak istiyorsanız

Birinden estetik olarak etkilendiğinizde, bu onun stiline, tarzına, moda anlayışına, tercihlerine yönelik eğilimlerini de merak etmenize neden olabilir. Veya herhangi bir sanat dalı ile ilgileniyorsa, tasarımla uğraşıyorsa, moda işinde ise, kısacası yaratıcı ve ilham veren, stilistik konularla ilgili her şey hakkında onunla konuşmak isteyebilirsiniz. Çünkü bu onun estetik duyarlılıklarını öğrenip anlamak için size bir fırsat verebilir.

10. Çalışmalarına hayransanız

Çekici bulduğunuz biri bir sanatçı, ressam, müzisyen ya da tasarımcı ise veya ortaya somut işler çıkaran yaratıcı bir işi varsa, onun tüm işlerine ve göstermiş olduğu performansa hayranlık besleyebilirsiniz. Hatta onun çalışmalarını görmek, sizi en az kendisini görmek kadar büyüleyebilir ve işlerine karşı da bir çekim hissedebilirsiniz.

11. Onun etrafında daha bakımlı ve iyi giyimliyseniz

Estetik açıdan hoşunuza giden birinin yanında olacağınızı bildiğinizde kendinizi fiziksel görünüşünüz için ekstra çaba harcarken bulabilirsiniz. Daha iyi giyinmeye, daha bakımlı olmaya, adeta onun sizi büyüleyen estetiği ile eşleşmeye çalışabilirsiniz.

12. Estetik tercihlerini merak ediyorsanız

Birine karşı estetik çekim duyduğunuzda, onun estetik tercihlerini de öğrenmek isteyebilirsiniz. Evinin dekorasyonu hakkında sorular sormak, ne tür müziklerden hoşlandığını öğrenmek ya da hangi ortamları beğendiği hakkında konuşmak sizin için kaçınılmaz bir dürtü haline gelebilir.

13. Yeni stiller için ondan ilham alıyorsanız

Sizi estetik açıdan büyüleyen birini görmek, kendi tarzınız için ilham kaynağı olabilir. Görünümünüzü değiştirmek, onun tarzını denemek, onun makyaj malzemelerinden ya da kullandığı aksesuar markasından seçimler yapmak, saç stiline benzer bir kesim için fikir almak gibi konularda kendinizi motive edebilirsiniz. Birinin kişisel estetiği size kendi estetiğinizi geliştirmeniz için ilham veriyorsa, bu onun güzelliğine duyduğunuz derin estetik takdiri gösterebilir.

14. Daha derin anlamları tartışmak istiyorsanız

Estetik çekicilik, birinin görünüşünün ve yaratıcı seçimlerinin ardındaki derin anlamları merak etmenize neden olabilir. O kişinin estetik tarzının nasıl şekillendiğini, hangi kavramlardan, duygulardan, yaklaşımlardan etkilendiğini, ilham kaynaklarını öğrenmek ve bu konular üzerine derin sohbetler kurmak isteyebilirsiniz.

15. Ona dair her şeyi seviyorsanız

Karşınızdaki kişiye dair ne varsa, gülüşü, konuşması, gözlerini kısması, bazı kelimeleri farklı söyleyişi, tırnakları, elleri, aksesuarları, kıyafetleri, kısacası aklınıza gelen, gördüğünüz, duyduğunuz, hissettiğiniz, fark ettiğiniz her şeyi beğeniyor ve takdir ediyorsanız, bunun nedeni ona karşı duyduğunuz estetik çekim olabilir.

Bonus: Ona doyamıyorsanız…

Zihninizde sürekli onu canlandırıyor, konuşmasını, gülüşünü hayal ediyor, kıyafetlerinden deniyor, fotoğraflarına bakıyor, sosyal medya profillerini inceliyor, devamlı yanına gidip konuşmak istiyor, yeni konular hakkında görüşlerini merak ediyor, kısacası bir türlü ondan kopamıyor ve ona ve ona dair herhangi bir şeye doyamıyorsanız, bunun nedeni çok yüksek ihtimalle duyduğunuz estetik çekim!

Siz de tüm bu yukarıdaki belirtileri daha önce deneyimlediyseniz -veya halihazırda benzer deneyimler yaşıyorsanız- bu, ‘o kişiye’ karşı duyduğunuz estetik çekimden kaynaklanıyor olabilir.

Sonuç olarak estetik çekicilik, insan ilişkilerine benzersiz bir zenginlik ve derinlik katabilir, çünkü güzelliği algılama şeklimiz her birimizin özgün bakış açısıyla şekillenir ve yaşamlarımıza çeşitlilik getirebilir. Bu çeşitliliği kucaklamak, estetik algımızı geliştirebileceği gibi ruhumuzun da adeta parlaklığını artırabilir.

İlginizi çekebilir: Nasıl arkadaş edinilir?: Derin ilişkiler kurmanın 4 bilimsel yolu

Kaynak: liveboldandbloom, mindbodygreen, cyticlinics

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!