Erkeklerin oral seks yaparken tedirgin olmasının nedenleri ne olabilir?

Oral seks elbette tüm erkekleri heyecanlandırır, ancak sadece kendilerine yapıldığı zaman

“Oral seks” deyince heyecan duymayan erkek var mıdır? Oral seks elbette tüm erkekleri heyecanlandırır, ancak sadece kendilerine yapıldığı zaman! Kadınların yatak odasında en çok kafa yordukları konulardan biri olan erkeklerin oral seks yapma tedirginliği bugünlerde sıkça tartışılan bir konu haline geldi. Biz de Uplifers olarak, erkeklerin vajinayla oral yollarla yakınlaşmaktan kaçınmalarının altında yatan olası sebepleri yazdık:

Vajinal salgılar

Araştırmalara göre oral seks yaşayan kadınların sayısı, sadece oral seks yapmakla yetinenlerin ancak yarısı kadar. Bunun en önemli sebeplerden biri de vajinanın sürekli sıvılar salgılayan nemli bir yapısının olması. Pek çok erkek, partnerinin vajinal salgısının tadından ya da kokusundan rahatsız oluyor ya da bu salgıları “tuhaf” bulduğunu iddia ediyor. Uzmanlara göre erkeklerin kadınların doğal vücut salgılarından rahatsız olmalarının altında, toplumsal cinsiyet rolleri ve kadın cinselliğinin tabu olarak kabul edilmesi yatıyor.

Çocukluk / ergenlik dönemi travmaları

Pek çok istatistik 14-17 yaş arasındaki kızların en az yarısının mastürbasyona hiç başvurmadığını ortaya koyarken, durum erkekler için pek de böyle değil! Erkekler bu yaşlarda cinselliklerini doyasıya keşfederlerken, akranlarının cinsel açıdan pasif olmaları nedeniyle vajinaya yalnızca porno yayınlarda ve sağlık derslerinde maruz kalıyorlar. Bu nedenle vajina, erkek zihninde “iğrenç” ve “rahatsız edici” olarak kodlanabiliyor.

Bu konuda ne yapılabilir?

Uzmanlara göre artık gelenekselleşmiş cinsiyet rolleri ve seks anlayışı çoktan tedavülden kalktı. Bu yüzden yazısız kurallarla belirlenmiş seks yasalarının artık revize edilmeye ihtiyacı var. Bunun için yapılacak ilk şey, genç erkeklere kadın anatomisini anlatırken eşitlikçi bir tavır takınmak olacaktır. Yani vajinayı sadece işini yapan bir “iç organ” gibi tanımlamak yerine, kadınların zevk noktalarını ve sağlıklı seksin altın kurallarını cinsel eğitime dahil etmek gerekiyor.

 

Kaynak:

Womenshealth.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!