Erkeklerin 30’undan önce vazgeçmesi gereken moda hataları

Moda konusunda taşlar yerinden oynadı ve erkeklerin “Ne olsa giyerim” tavrı çoktan geçerliliğini kaybetti. Giyim kuşamına en az kadınlar kadar önem veren erkekler arasında artık sıkı bir stil rekabeti söz konusu. Modanın beylerden taraftaki cephesinde işler böyle giderken, elbette herkes podyumlardan fırlamış gibi giyinmek zorunda değil. Siz de 30’lu yaşlarınıza merhaba demek üzereyseniz ve gardrobunuzla ilgili soru işaretleriniz varsa erkeklerin en sık yaptığı moda hatalarına göz atarak, 30 yaşınızı hatasız bir tarzla karşılayabilirsiniz:

Vücuda oturmayan takım elbiseler

Erkeklerin en büyük fobilerinden biri aşırı dar ve hatları fazlaca ortaya çıkaran kıyafetlerdir. Ancak bu korku bazen kelimenin tam manasıyla bir moda felaketine dönüşebilir! Vücuda tam oturmayan ve her yeri uçuşan bir takım elbiseyle dolaşmak, salaş bir eşofmanla şık bir davete gitmekten bile daha kötü görünebilir. Eğer gardırobunuzda omuz, bel ve bacak bölgenize oturmayan benzer bir takım elbiseniz varsa, doğruca terzinin yolunu tutun.

Sizce hangisi doğru?
Sizce hangisi doğru?

Kısa kollu gömlek – kravat kombinasyonu

Erkeklerin en sık yaptığı moda hatalarından biri olan kısa kollu gömlek – kravat kombinasyonu, kesinlikle kaçınmanız gereken bir tarz. (Tabii eğer 5 yaşında değilseniz!) Kısa kollu gömleğin yaz günlerinde son derece kullanışlı olduğunu biliyoruz fakat, sıcak günlerde de pamuklu rahat kumaştan yapılmış hafif bir gömleği, kollarını katlayarak kravatınızla kullanabilirsiniz.

Kısa kollu gömlek kravat kombinasyonundan kaçının
Kısa kollu gömlek kravat kombinasyonundan kaçının

Yıpranmış ve kirli ayakkabılar

“Dost başa, düşman ayağa bakar” atasözünde anlatıldığı gibi, profesyonel hayatta pek çok potansiyel rakibinizin olacağı bu yaşlarda ayakkabılarınızın daima temiz ve bakımlı olduğuna emin olun. Çünkü çamurlu ayakkabılarınızı hangi şık kıyafetle kombinlerseniz kombinleyin, stil sahibi görünmeniz mümkün değildir.

Yanlış paça boyu

Görüntünüzü tümden bozacak moda hatalarından biri de yanlış paça boyudur. Gereğinden fazla uzun bırakıldığı için kat yapmış paçalar sizi kısa boylu ve özensiz göstereceği gibi; fazla kısaltılmış paçalar da (kısa paçalar moda olsa bile) tuhaf görünmenize neden olabilir.

Yanlış paça boyuna bir örnek
Yanlış paça boyuna bir örnek

Yanlış çorap – takım elbise kombinasyonu

Erkeklerin bir türlü vazgeçemediği bir diğer moda hatası da, çoraplarını pantolon rengine göre değil de ayakkabının tonuna göre seçmektir. İşin doğrusu, takım elbisenizin tonu ile aynı ya da yakın bir tonda çorap giyerek devamlılığı sağlamak; ayakkabınızla da bu görünümü tamamlamaktır.

Kemer – ayakkabı uyumsuzluğu

Erkeklerin en çok kullandığı aksesuarlardan biri olan kemer de doğru kullanılmadığı zaman rüküşlüğe yol açabilir. Böyle bir hataya düşmemek için klasik giyindiğinizde, kemerinizi de ayakkabınızla aynı renk ve dokuda seçmelisiniz. Spor giyindiğinizde ise daha kalın kemerler tercih etmek yararınıza olacaktır.

Çok uzun / kısa kravatlar

Kravat deyip geçmeyin! Görüntünüzü harika şekilde tamamlayan bu aksesuarın boyu da son derece önemlidir. Gereğinden fazla kısa ya da uzun tutulmuş kravatlar, vücut proporsiyonunu bozarak orantısız görünmenize neden olabilir.

Yanlış kravat boyu tüm görüntünüzü olumsuz etkiler
Yanlış kravat boyu tüm görüntünüzü olumsuz etkiler

Aşırıya kaçmış saç şekillendiriciler

Şık görünmek için elbette saçlarınıza da en az kıyafetiniz kadar özen göstermelisiniz. Ancak bu durumu abartıp, saçınıza tonlarca şekillendirici sürmeniz sizi doğallıktan uzaklaştırır ve komik görünmenize neden olabilir.

Gösterişli takılar

Erkeklerin takı kullanması, kelimenin tam anlamıyla bıçak sırtı bir konudur. Erkeklerde takı ne kadar sade, maskülen ve cool olursa sonuç o kadar iyi olacaktır. Taşlı, aşırı parlak ve fazla büyük aksesuarlar erkeklere kesinlikle tavsiye edilmeyen kullanımlar.

Renklere boğulmak

Stilinizi renklendirmek elbette iyidir. Ancak bunu yaparken gökkuşağındaki tüm renkleri aynı anda üstünüzde taşımanıza gerek yok. 2 renk kullanarak yapacağınız güçlü bir kontrast, son derece etkileyici ve sıkıcılıktan uzak bir imaja kavuşmanızı sağlayabilir.

Fazla renkli giyinmeye hiç gerek yok
Fazla renkli giyinmeye hiç gerek yok

Ütüsüz giyinmek

Daima jilet gibi giysilerle dolaşmak biraz zor olsa da, ütülü bir basic tişörtün, ütüsüz bir takım elbiseden çok daha iyi göründüğünü söylemeliyiz! Eğer ütü sizin için bir problemse, alışverişlerinizde “non-iron” adıyla satılan ve ütü istemeyen giysiler tercih edebilirsiniz.

 

Kaynaklar:

maxviral.com

vogue.com

details.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Giyecek bir şeyim yok diyen erkekler için online alışveriş rehberi

Erkekleri jilet gibi gösterecek 4 stil tüyosu

Bu kış erkek modasına damga vuracak 5 parça

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!