Erkekler için daha iyi bir hayata sahip olmanın püf noktaları

Malum gerek geleneksel, gerek dijital medyada kadınlara dair fazlasıyla içerik var. Ancak erkekler de kendilerine özel içerikler görmek istiyor. Biz de Uplifers olarak fitness, iş yaşamı, duygusal yaşam ve hayatın birçok alanında daha başarılı bir erkek olmanızı sağlayacak önerileri derledik:

1. İyi beslenin

Protein bakımından yüksek bir beslenme düzeni sayesinde özellikle karın bölgesindeki yağlardan daha kolay kurtulabilirsiniz. Günlük kalori ihtiyacınızın yüzde 40’ını proteinlerden karşılayın. Bunu 1 kg vücut ağırlığı için 1 gr protein şeklinde düşünebilirsiniz.

erkek 01

2. Tanışma sitelerindeki profilinizi güncelleyin

Yapılan çalışmalara göre parlak ışıkta çekilen profil fotoğrafları insanı ortalama 7 yıl daha büyük, göz çevresindeki kırışıklıkları daha belirgin ve daha çirkin gösteriyor. Bunun yerine öğleden sonra saatlerinde, daha yumuşak ve doğal ışık altında çekilmiş fotoğrafları tercih edin. Bu fotoğraflar genellikle en çekici bulunan kareler.

İlgili yazı: Dünyanın en pahalı erkek ayakkabıları

3. Gözlerinizi koruyun

Southampton Hastanesi’nde 372 hastanın katılımıyla yapılan bir araştırmanın sonucunda zararlı mavi ışığın emilmesini sağlayan ve doğal bir antioksidan olan kandaki lutein maddesinin, katarakt riskini belirgin ölçüde azalttığı anlaşıldı. Lutein açısından en zengin besinler ise kara lahana ve ıspanak.

4. Çevrenizi temiz tutun

Çevrenizi temiz tutmak, hayata bakış açınızı da etkiler. Evinizi ve çalışma alanınızı, yaşamak istediğiniz hayata uygun hale getirin.

5. Twist hareketleri yapın

Egzersiz sonrasında eklem yerlerinizi çevirerek bedeninizi rahatlatın. Yere uzanıp omuriliğinizi döndürmenizi sağlayan twist hareketleri yapın.

İlgili yazı: Erkekleri anlayabilmek için mutlaka izlenmesi gereken filmler

6. Protein açısından zengin tahıllar tüketin

Kamut, çavdar, ruşeym ve diğerleri… Protein açısından zengin tahıllar tüketerek bedeniniz için büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

7. Belinizi koruyun

Egzersiz yaparken bedeninizi, özellikle de vücudunuzun merkezi olan belinizi koruyun. Unutmayın, bel bölgesinde yaşanan ufak bir incinme bile tüm egzersiz rutininizi bozabilir.

8. Su için

Günde en az 2 litre su içmeyi unutmayın. Bedeninize ihtiyacı olan suyu vermek hem besleyici hem de egzersiz sonrasında tamir edici bir görev görür.

İlgili yazı: Erkekler için tarz sahibi olmanın yolları

9. Baharatları kullanın

Baharatları kullanmaktan çekinmeyin. Vitaminler ve antioksidan açısından zengin olan baharatlar, yağ oranı yüksek olan gıdaların olumsuz etkilerinin yok edilmesine yardımcı olur. Zencefil, tarçın, karanfil, muskat başucu baharatlarınız olmalı.

10. Kuruyemiş tüketmeye özen gösterin

Bazıları yağ oranı yüksek olduğu için kuruyemiş tüketmekten çekiniyor. Ancak kuruyemişler kalp sağlığınız için çok yararlı. Gün içinde ölçüyü aşmadan kuruyemiş tüketin.

erkek 02

11. Sindirimi kolaylaştıracak önlemler alın

Kas kütlenizi artırmak için daha fazla spor yapmak kadar daha fazla yemek yemek de önemlidir. Bu da bazı sindirim problemlerine neden olabilir. Bunun önüne geçmek için enzim suplementleri alabilirsiniz veya sindirim kolaylaştırıcı önlemlere başvurabilirsiniz.

12. Sizin gibi düşünen insanlarla birlikte egzersiz yapın

Spor salonuna gittiğinizde, sizin gidi hedefine ulaşmak isteyen, tutkulu insanlarla birlikte çalışın. Böylelikle kendi bedeninizin sınırlarını daha çok zorlar ve hedefinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

13. Sağlıklı ve akıllıca atıştırmalıklar tüketin

Öğün aralarında bir şeyler atıştırırken bunun sağlıklı ve akıllıca olmasına özen gösterin. Örneğin tam tahıllı protein barları sizin ihtiyacınızı görebilir.

14. Hem ağır hem daha hafif çalışın

Kaslarınızın daha etkin bir şekilde çalışmasını sağlamak istiyorsanız, bir gün daha fazla ağırlıkla egzersiz yapın, diğer gün daha hafif ağırlıkla, daha çok tekrar yaparak egzersiz rutininizi devam ettirin.

15. Mavi şeyleri satın alın

Yiyecek alışverişi yaparken paketi mavi renkli olanları almaya özen gösterin. Araştırmalar, mavi rengin iştah baskılayıcı bir etkisi olduğunu gösteriyor. Sarı ve kırmızı ise iştah artırıcı bir etkiye sahip.

Kaynak:
Men’s Fitness

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!