Engelsiz Pedal Derneği engellilerin yaşama entegrasyonu için pedallara asılıyor

Çekmeköy’de daha önce defalarca koştum ve bir görme engellinin Türkiye’nin ilk ultra maratoncusu Bakiye Duran tarafından düzenlenen Çekmeköy Night Challenge’taki 30 km’lik mesafeyi bisikletle kat edeceğini duyunca da şaşırdım açıkçası. Acaba nasıl olacaktı bu? Araştırınca bu işin arkasında Engelsiz Pedal Derneği olduğunu öğrendim.

İlgili yazı: Haydi, iyilik peşinde koşalım

Onlar, engellilerin yaşama entegrasyonunu kolaylaştırmak için asılıyorlar pedallarına. Kısacası, engelleri aşmak için bisikletleriyle yoldalar!

Engellilere makam şoförlüğü hizmeticeyda ve samet aksuoglu 2

Dernekteki gönüllüler herkesin hayattan eşit derece keyif alması gerekliliğine inandığından, tek başına hareket edemeyecek fiziksel/zihinsel engeli bulunan, bir takım hizmetlere erişmekte zorlananlara, özellikle de çocuklara bisikletle şoförlük yapıyorlar. İşlerini bitirdikten sonra çay bahçesinde birlikte birer çay içmeyi, miniklerle kitap okumayı, bol bol sohbet etmeyi de unutmuyorlar. Bu hizmet şimdilik sadece Kadıköy ilçesi ile sınırlı. ‘Şöyle fiyakalı bir işim olsa keşke’ diyorsanız, hemen başvurun, makam şoförü olun.

Karne hediyesinden sıkı dostluklara

Diyorlar ki; “Derdimiz bisikletin, bir ulaşım aracı olmanın ötesinde engelli engelsiz dostlukların kurulmasını sağlayan bir iletişim aracı olduğunu, o meşhur karne hediyesinin nelere kadir olabileceğini göstermek.”

Kişiye özel bisiklet tasarımı 

engelsiz pedal derneği bisiklet
Engelsiz Pedal Derneği’nin esas amacı engelli kişilere uygun bisiklet tasarlamak.

Makam şoförlüğü yapmak hoşlarına gidiyor olsa da dernektekilerin asıl amacı tek başına bisiklet kullanamayacak kişilerin engeline uygun bisikletler yaratmak. Kişi, yakınlarına “Bugün bisikletle beni gezdirdiler.” yerine “Bugün hanımı da aldım, bisikletle çarşıya indik.” derse, ne mutlu onlara!

Ulaşımı kolay garajlar

Tasarlanacak özel bisikletlerin kolayca ulaşılabilecek Kadıköy rıhtımı gibi noktalarda garajı olacak ve isteyen istediği zaman kullanabilecek. Bisikletlerin teknik özellikleri ve ulaşımla ilgili tüm detaylar şurada.

Tasarımcılara açık çağrı

Eli kalem tutan, kafasında fikirler uçuşan herkes 16 Mart 2016 yani bugün, saat 19:00’da Tasarım Atölyesi Kadıköy’de buluşup, bisikletlerin tasarımı üzerine konuşacak. Vaktiniz ve fikriniz varsa, siz de bir uğrayın isterseniz.

Çekmeköy Night Challenge’ta başarılarengelsiz-6

Engelsiz Pedal Derneği üyeleri, sadece fiziksel/zihinsel engellerle değil, aşılabileceğine inandıkları her türlü engele dikkat çekmek için de çalışıyor, etkinliklerde yer alıyorlar. Herhangi bir yarışta makam şoförlüğü yaptıklarını görürseniz, şaşırmayın.

Kıvanç Ergun Koşucu
Kıvanç Ergun bugün bisikletin tepesinde, yarın ormanda çamurun içinde… Harekete, iyilik peşinde koşmaya doyamıyor, başkalarına çılgınca gelen şeyleri yapmaktan inanılmaz keyif alıyor. İflah olmaz ... Devam