Ezberleri bozan adamla ezberli antrenman

Ezber bozan adamla ezberli antrenman
Ezberleri bozan adamla ezberli antrenman

Yakın takipteydim bir süredir. Aslında tam da geçen yılki Likya Yolu Ultra Maratonu’ndan (LYUM) beri… Sol kolu yoktu ve ultra maraton koşuyordu; hatta triatlon yapıyordu; sonra bir de Çanakkale Boğazı’nı yüzerek geçmesin mi? Yok artık! Var, var daha neler var.

Koşan adam

1486758_684755024891013_258545674_n

bisiklet

Canavan hastası çocuklar için 10 günde 10 maraton koşup, istanbul’dan Ankara’ya vardı bir kaç ay önce. Yani her gün 42 km kat etti. Kimi arabalar bile Bolu Dağı’na çıkmakta zorlanırken, o “tabana kuvvet” dedi ve çıktı dağın tepesine. Sonra bir baktım, Ankara’ya varmış bile.

Ankara

Biz genelde “normal” insanların engelliler için bir şeyler yapmasına alışığız değil mi? Oysa bahsettiğim kişi canını dişine takıp koşarak, yüzerek, kısacası aktif bir şekilde sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyor, yani ezber bozuyor. Herkes ‘Koşan Adam’ olarak tanıyor Kemal Özdemir‘i. Lakabını hak ediyor gerçekten de.

Kemal Özden

Küçük aksaklıklar büyük başarılar

Olimpiyat barajını geçmiş bir milli atlet o. Sadece engellilerin katıldığı müsabakalarda değil, koşmak istediği her yerde koşmuş bugüne kadar.

milli takım

Onunla tanışmayı kafama koymuştum aylar evvelinden. Bazı ortamlarda denk geldik ama fırsat bulup da konuşamadım bir türlü. Olsun nasıl olsa bir ara görüşecektik, biliyordum.

Nihayet geçen hafta buluştuk. Konuşmaya, dinlemeye, anlatmaya doyamadım ben şahsen.

Sonunda buluştuk

İnsanın hayatında bir kilidi daha açmaya hazır olduğunu hissettiği zamanlar vardır ya hani, işte Koşan Adam’la yüz yüze görüştüğüm an da o andı. Onu bulmuştum ve bırakamazdım artık. Deneyimlerinden sebeplenmem kaçınılmazdı.

Ve istediğim oldu; Koşan Adam artık spor koçum!

İlk kez geçtiğimiz Pazar günü Çekmeköy Ormanı’nda koştuk birlikte.  Bol yokuşlu, bol çamurlu, bol eğlenceli geçti antrenman.

Çekmeköy ormanı  rampalar

İlk hedefimiz bu hafta sonu gerçekleşecek olan gece koşusu. 15 km koşacağım ama hava durumuna göre bu mesafe 2-3 katı zorluk çıkartabilir başıma. Aaayy yaşasın!!!

Sonra önümüzdeki koşulara odaklanmalıyız; önce Runtalya‘da maraton, ardından İznik’te Dağ Maratonu, son olarak da ne zamandır istediğim LYUM 6G. Sonra yine İstanbul Maratonu, yine Runtalya…

Tırmanmalı, intervalli, zorlu mu zorlu antrenmanlar beni bekler. Ezber bozan adamın tüm ezberinden layığıyla yararlanma zamanıdır şimdi. Az sonra ilk ödevimi yapmak üzere yollara düşüyorum. Soğuk mu var, yağmur mu yağıyor? Bana neee!

Kilit için teşekkürler Koşan Adam.

Daha yeni başladık. Kim bilir neler neler birikecek bu satırlara sığmak üzere…

Not: Aktif yaşamayı seçenlerden çok güzel mailler alıyorum. Yazmaya devam edin lütfen: [email protected]
Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Kıvanç Ergun Koşucu
Kıvanç Ergun bugün bisikletin tepesinde, yarın ormanda çamurun içinde… Harekete, iyilik peşinde koşmaya doyamıyor, başkalarına çılgınca gelen şeyleri yapmaktan inanılmaz keyif alıyor. İflah olmaz ... Devam