Engelli bireylerin cinsellik problemini ortadan kaldıran meslek: Profesyonel seks vekilliği

Profesyonel seks vekilleri, cinsel işlev bozukluğu yaşayan müşterilerin bedenlerini eğiterek onlara yardımcı olmayı amaçlıyorlar. Dahası, seks vekilleri, fiziksel engel yaşayan kişilerin (bu insanların birçoğu cinsel ilişki konusunda zorluk yaşadıklarını belirtmişlerdir), kendi cinsel potansiyellerini açığa çıkarmalarını sağlıyorlar.

profesyonel seks vekili
Profesyonel seks vekilleri, cinsel işlev bozukluğu yaşayan müşterilerin bedenlerini eğiterek onlara yardımcı olmayı amaçlıyorlar.

Bu uygulama aslında yıllardır yapılıyor ve geçmişi 1950’lerde seksoloji hakkında araştırmalarıyla tanınan Master ve Johnson’ın, profesyonel seks vekilliğini seks terapisinin bir parçası olduğunu savunmalarına kadar dayanıyor. Bu konudaki tartışmalar hala devam ediyor.

TED konuşmacısı profesyonel seks vekili: Cheryl Cohen Greende 

Seks vekillerinin zorlu yaşamına ve işine göz attığımızda, TED konuşmacıları arasında 1970’lerde bu işi profesyonel bir şekilde yapmış olan Cheryl Cohen Greene karşımıza çıkıyor. The Sessions filminde de hayatı anlatılan Greene, çocuk felci yüzünden hayatının çok büyük bir kısmını tekerlekli sandalyede geçiren bir adamın cinselliği keşfetmesine yardımcı oluyor.

Kendi konuşmasında göreceğiniz üzere, Greene, konuşmasının bir bölümünün bu hastaya ayırıyor; fakat aynı zamanda diğer hastalarla olan ilişkilerini, seks vekili olma kararını neyin etkilediğini ve bu yolda neler öğrendiğini de anlatıyor.

Aşağıdaki videoda Cheryl Cohen Greene’in hayatını ve deneyimlerini öğrenebilirsiniz:

Sexuality & disability — a seat at the table: Cheryl Cohen Greene at TEDxFiDiWomen

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!